Кейси

Тарас Винарчук: найдурніший жарт та шанс втілити мрію

Тарас Винарчук родом із Львівщини. 24-го лютого до нього прийшов батько і сказав, що почалась війна. Наступного дня хлопець був вже у військкоматі. Його розподілили до 15-ої окремої бригади артилерійської розвідки. Після навчання військовослужбовців відправили на Харківщину. Це було у липні. Тарас жартує, що працювати їм довелось недовго.

2-го серпня Тарас разом з побратимами перебував в окопі та виконував завдання з корегування артилерії за допомогою БПЛА. 

"Тільки ми злетіли та почали оглядати місцевість, як виїхав ворожий танк і почав по нас працювати. На дев'ятий раз прилетіло в краєчок нашого окопу. Осколками зачепило всіх чотирьох, хто там був, у тому числі й мене. Попало по руках та ногах", — розповідає Тарас.

На щастя, усі захисники вижили. У двох пілотів сильно пошкоджені руки та коліна. Тарас отримав множинні уламки у праву ногу. Після недовгого лікування виявилось, що ногу врятувати не вдасться. Консиліум лікарів прийняв рішення ампутувати. Тарас погодився. 

"Подзвонив жінці й сказав: «Ногу відрізали». А вона в мене така, я її в тонусі тримаю з жартами. Вона каже: «Це найдурніший жарт, який я чула». А я кажу: «Це не жарт»", — з усмішкою розповідає Тарас. 

Тарас ВинарчукТарас Винарчук

Тарас Винарчук з дружиною та доньками

"А куксу на сканер не покладеш…"

Через деякий час хлопця відвезли до Львова для подальшого лікування. Після тяжких випробувань постало питання про протезування. 

"Мені сусід по палаті розказав, що волонтер шукає людину з пораненням вище коліна для нового протезування та реабілітації за кордоном. Так я й долучився", — говорить Тарас.

Через деякий час з Тарасом зв'язалася координаторка проєкту Надія Стечишина. Після швидкого узгодження та оформлення усіх документів військовий відправився до Естонії. Неймовірно складну процедуру по виїзду за кордон вдалося пройти за два тижні. З цим команді Фонду допомогли у Міністерстві охорони здоров'я України.

Родина Винарчуків у повному складі

Не обійшлося без курйозів: на прикордонному пункті в системі довго не підвантажувалися дані. Проте Тарас своїм оптимізмом зміг вирішити навіть технічні проблеми: "ну хіба ж не видно, що хлопці їдуть на лікування?!" — з усмішкою сказав під час перевірки він, вказуючи на ампутовану ногу. А тоді з розумінням додав: "А куксу на сканер не покладеш….". У команди фонду це тепер крилата фраза.

Нова кінцівка і стара мрія

У Таллінні Тарас провів три тижні — чоловік отримав електронний протез Genius X3 та кожного дня по півтори години виконував спеціальні вправи для своїх нових ніг. 

Тарас спочатку думав про біометричне протезування, та зараз задоволений електронним. У протезі є декілька режимів — ходьби, велосипеду, бігу та фіксації ноги в одному положенні. Такий протез зручніший за механічний, до того ж більш функціональний. 

Завдяки протезу Тарас може ходити сходами, бігати, їздити на велосипеді і, звісно, встигати за активними доньками

Справжня фішка таких протезів у розробленому для них мобільному додатку, який можна легко завантажити на смартфон. Завдяки цьому є можливість переглядати, обирати та вмикати усі режими протеза. Наприклад, якщо обрати режим бігу, протез почне швидше згинатися в області коліна та підлаштується під другу ногу. З мобільним додатком можна швидко перемикати режими за будь-якої потреби. 

"Моя єдина проблема — зараз я не можу активно бігати через нарости на кістці, вони врізаються у м'яз і це боляче. Цю проблему вирішить ще одна операція. А так обмежень ніяких немає. Функціональність протеза величезна. Він не відчувається, коли ти йдеш, коли зупиняєшся. Я дуже задоволений і вдячний за нього", — ділиться Тарас.

У перший же день після повернення в Україну Тарас поїхав додому на Львівщину — до дружини та двох дочок чотирьох і семи років. Він каже — якщо спершу діти не розуміли, чому нога тата стала інакшою, то тепер вони вже навіть знаються на різних видах протезів.

"Спочатку молодша донька боялася металевої ноги. Вони думали, що я приїду зі справжньою. Дружина їм розказувала, що тато приїде з ногою. Звичайно, вони не могли собі уявити, що то таке, бо вони такого ще не бачили. Маленька настрашилася, а старша так з обережністю приходила, торкалася. Але буквально тижні за три діти звикли. Потім вже я приїжджав і з побратимами, і на свята їх брав, тож діти вже бачили багато таких хлопців. Для них це зараз взагалі нормальна тема і зараз вони навіть розбираються в протезах", — розповідає чоловік.  

Попри те, що спершу діти боялися татової "залізної ноги", тепер вони до неї звикли й навіть знаються на різних видах протезів

До війни Тарас працював у галузі харчування. Після відновлення планує запустити власний бізнес і вже з допомогою Благодійного фонду BGV робить в цьому напрямку перші кроки!

"Збудував собі кухню на колесах, їздив по фестивалях. Тоді відкрив для себе американський сніданок — бекон, яйце, квасоля. Це просто супер! І потім хочу собі якраз відкрити таку американську забігайлівку. Де кава розливна, сніданки. Але це вже після війни", — говорить Тарас. 

Захисник отримав шанс на нове повноцінне життя попри те, що старе зруйнували вороги. Та ще тисячі таких як Тарас потребують аналогічної допомоги, яка не буде можливою без вашої підтримки. 

Завдяки протезу Тарас може жити активно й повноцінно. На таке ж право заслуговує кожен захисник

Серія матеріалів "Обличчя сили" була створена в межах спецпроєкту українського Благодійного фонду BGV й медіа рішень "Рубрика" як спосіб висловити вдячність Естонській Республіці за системну підтримку і з великою надією на продовження програми з протезування українців. Підтримати протезування українських захисників ви можете за посиланням ТУТ. Ваш внесок піде на покриття логістичних витрат для учасників програми.

Свіжі дописи

  • Екорубрика

Чого навчають у “Школі екологічного волонтерства”?

Екологічна освіта, громадянська наука та цікава практика — складники ініціативи, яку втілили для молоді Краснокутської… Читати більше

Wednesday April 23rd, 2025
  • УрбанРубрика

Руїни можуть стати цінним ресурсом: як у цьому допоможе штучний інтелект

Натренований командою дослідників ШІ “роздивився” в уламках від російських обстрілів не сміття, а цілу низку… Читати більше

Tuesday April 22nd, 2025
  • Здоров’я

Вільний простір у лікарняних стінах: як маленьким пацієнтам через гру допомагають зменшити стрес

У лікарнях Харкова та Ужгорода студенти під наставництвом психологинь, менторів та супервізора проводять для дітей… Читати більше

Monday April 21st, 2025
  • Кейси

Просто погладити тварину — ще не терапія: у Лубнах провели спеціальне навчання для психологів

У Лубнах фахівці, які допомагають військовим, вчилися будувати довірливий контакт із тваринами, зокрема кіньми та… Читати більше

Friday April 18th, 2025
  • Небайдужа

“Найбільша мотивація для мене — це цікавість і любов до своєї справи”: науковиця Христина Гнатенко про квантову фізику, музику та виклики в науці

Фізика — це про дослідження себе й світу. Саме так вважає Христина Гнатенко, українська науковиця… Читати більше

Friday April 18th, 2025
  • Здоров’я

Надмірна вага у дітей: як їй запобігти і що робити, щоб позбутися

Міжнародне дослідження показало: в Україні кожна п’ята дитина віком 6-8 років має надлишкову масу тіла.… Читати більше

Thursday April 17th, 2025