“Рубрика” відвідала Міжрічинський ландшафтний парк та дізналась, у яких місцях безпечно збирати гриби та що робити, коли у вашій області це заборонено. Важливо! Дотримуватися вказівок та заборон ДСНС — необхідно, адже безпека має бути на першому місці. Ми розповідаємо лише про наразі дозволені з міркувань безпеки варіанти відвідування лісів.
Осінь — це сезон для збору грибів, і в Україні є чимало людей, для яких цей процес — щорічна традиція. Від прогулянки багряним лісом в часи, коли погода ще дозволяє, а сонце віддає останнє тепло, комусь важко відмовитись, і от ми вже бачимо новини про те, що то тут, то там грибники постраждали від розтяжок та мін, залишених росіянами в лісах.
Саме з цієї причини відвідування лісів заборонено в 15 областях України: Черкаській, Київській, Чернігівській, Харківській, Сумській, Вінницькій, Миколаївській, Одеській, Кіровоградській, Херсонській, Запорізькій, Дніпропетровській, Полтавській, Донецькій та Луганській ходити по лісах не можна.
Ворог заклав вибухонебезпечні пристрої так, щоб їх було важко знайти. Наприклад, розтяжки можуть бути зовсім непомітними, протипіхотні міни — зливатися з листям, а протитанкові міни — знаходяться в глибших шарах ґрунту. Побачити в лісі міни та інші вибухонебезпечні предмети — надзвичайно важко.
Ось так виглядають "жабки" — небезпечні вибухівки, які залишають по собі росіяни. Натрапити на таку вкрай небезпечно, а помітити — дуже важко.
Ганна Лобченко, менеджерка напряму "Ліси" Всесвітнього фонду природи WWF-Україна, пояснює:
"Є території, навіть у ніби безпечних областях, які мають певні попереджувальні військово-тактичні об'єкти, тому їх відвідування також заборонене з міркувань державної безпеки. Сьогодні служби ДСНС мають певну пріоритетність у порядку розмінування території. Як правило, це населені пункти, прилеглі території та інфраструктурні об'єкти. Ліси ж будуть розміновувати в останню чергу".
За словами колеги Ганни з WWF-України, Михайла Богомаза, піротехніки вже активно працюють, але не варто розраховувати, що незабаром постраждалі лісові ділянки будуть придатні для ведення лісового господарства та відвідування. Приблизні оцінки часу, що знадобиться ДСНС та МВС на розмінування всієї території України — щонайменше 10 років. Але досвід країн Європи, де відбувались бойові дії, таких як Боснія та Герцеговина, Хорватія, Північна Македонія, свідчить, що швидкого та ефективного вирішення проблеми замінованих лісів у світі поки що не знайдено. Чимало лісів частково або повністю залишаються замінованими та закритими для відвідування й проведення лісогосподарських заходів. Зазвичай вони отримують спеціальну категорію та стають зонами відчуження.
Небезпека відвідування лісів продиктована не лише замінованістю. Не секрет, що багато українських військових розосереджені по наших лісах, щоб люди навіть випадково чи ненавмисно не поширювали про них інформацію.
Попри небезпеку, "Рубрика" все ж відвідала ліс, і зробила це цілком безпечно. Для цього ми зв'язались з Андрієм Сагайдаком, засновником Природничого центру Міжрічинська Пуща, що на Чернігівщині.
— Зараз одні постять у Фейсбуці фото зібраних грибів, інші їм страшенно заздрять, а я — отримую купу дзвінків про те, чи можна позбирати гриби. Стандартна відповідь на це питання: тут не було окупації та бойових дій, територія безпечна, але відвідування лісів заборонено для всієї області. Тому ми проводимо екскурсії парком з ухилом на збирання грибів, але на певних, визначених маршрутах. Це продиктовано безпекою.
Лісівник за освітою, Андрій багато років був директором Міжрічинського ландшафтного парку та знає кожен його куточок. Зараз він проводить екскурсії для охочих відвідати парк знайомими йому стежками, облаштованими локаціями.
У парку можна дізнатись, як раніше люди проводили ночі та як розводили безпечні для лісу вогнища, як захищати вулики від ведмедів… Прогулятись болотом та дізнатись, чому його існування — вкрай важливе для екосистеми, зайнятись бьордвотчингом (спостереженням за птахами), спробувати приманити оленя чи лося, які тут водяться, та головне — пройтись грибними місцями та набрати собі білих, польських, лисичок чи сироїжок — це вже на ваш вибір.
Ці маршрути — добре відомі Андрію, він частенько буває в лісі, як каже сам, "по роботі", тому прогулюючись з ним лісовими стежками, ми почуваємося в безпеці. А зовсім недалеко, за 30 кілометрів від нас на північ, ліси заміновані. Через минулі бойові дії, там залишилось багато вибухонебезпечних предметів, каже Андрій.
Замовити таку екскурсію можна, зв'язавшись з Андрієм Сагайдаком у Facebook або подзвонивши йому (номер також вказано на сторінці). Та що робити тим, кому задалеко їхати аж у Чернігівську область?
Якщо ви вже точно вирішили, що маєте піти по гриби, Андрій Сагайдак радить знайти місцевого лісівника та спитати у нього, якими саме ділянками безпечно ходити:
"Вони вже знають місцевість, знають, де були мінування, де були приліти та де безпечно ходити. Але це стосується лише регіонів, де відвідування лісів не заборонено", — наголошує Андрій.
Ганна Лобченко додає ще поради:
Є хороша новина: зараз Державне агентство лісових ресурсів України реалізує програму створення безпечних місць відпочинку в лісах у співпраці місцевими органами ДСНС та місцевою владою. Відвідування цих рекреаційних пунктів державних лісогосподарських підприємств — найкращий спосіб безпечно відпочити.
Згідно зі статтею 70 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлена відповідальність у вигляді штрафу за самовільне збирання дикорослих плодів горіхів, грибів та ягід. Але до відповідальності особа може бути притягнута тільки в разі, якщо такий збір здійснюється на ділянках, де це заборонено або допускається тільки за лісовими квитками.
Людмила Сломінська, менеджерка напряму "Ліси" Всесвітнього фонду природи WWF-Україна, пояснює: дуже часто "заповідниками" називають будь-який обʼєкт природно заповідного фонду, але насправді є багато різних категорій, у яких будуть різні умови поводження та відвідування. Природоохоронні території можуть бути: біосферними заповідниками, природними заповідниками, національними природними парками, регіональними ландшафтними парками, заказниками, пам'ятками природи, заповідними урочищами тощо. Ось прості правила, які варто запам'ятати:
Дізнатися про тип природоохоронної території можна на офіційному сайті того чи іншого обʼєкта ПЗФ, а детальну інформацію про зонування та режим треба уточняти в адміністрації заповідників і парків. Їхні контакти можна знайти на офіційних сайтах.
А більше інформації про місця сили та альтернативний безпечний відпочинок на природі можна дізнатися у WWF-Україна тут.
Чи помічали ви, як зміна погоди здатна зіпсувати ваш настрій чи самопочуття? Раптовий головний біль,… Читати більше
“Рубрика” поговорила з експертками з “Let's do it Ukraine” та “Українського Альянсу Нуль Відходів” —… Читати більше
Швидка і проста випічка (і не тільки), яку можна приготувати для благодійного ярмарку. Читати більше
Якщо ви не знаєте, ким хочете стати в майбутньому, запевняємо — ви не одні. Ця… Читати більше
Discover five inspiring stories of bikers from around the world who ventured on long and… Читати більше
Що потрібно, аби памʼять про загиблих жила, та які підходи для цього створюють у світі… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.