fbpx
Сьогодні
Кейси 11:07 26 Лют 2021

Як в Україні зареєстрували перший одностатевий шлюб. "Рубрика" розібралася

У листопаді минулого року, як сірник, спалахнула новина: в Україні зареєстрований перший шлюб між двома партнерками. З'ясовуємо — реальність чи фантастика легалізація одностатевих союзів в нашій державі і яке рішення придумали.

English version here

Фото seventeen.com

Олеся Соломіна — українська активістка і підприємниця, виховує двох дітей, яких вони з колишнім чоловіком народили від сурогатної матері. У своєму блозі Олеся пише, що з самого дитинства їй було все одно, якої статі людина, яку вона любить. Зараз Олеся живе з партнеркою — Адою Швець, і з її слів зрозуміло, що вона хотіла б офіційно оформити їх відносини. Навіщо? Щоб мати можливість відвідати кохану людину в лікарні, куди, наприклад, пускають тільки родичів, або для того, щоб узаконити майнові відносини. Всі ці питання гетеросексуальним парам легко врегулювати, якщо вони одружаться, але одностатеві шлюби в Україні заборонені. Навіть якщо одностатева пара вирішить узаконити свої стосунки за кордоном, в Україні такий шлюб вважатися легітимним не буде.

У багатьох країнах, де одностатеві шлюби заборонені, існує інститут цивільного партнерства. Це — громадянський союз — поняття, яке варто відрізняти від "просто співжиття", оскільки правовідносини між партнерами в такому союзі врегульовані законом. Такий механізм цивільного партнерства використовується в країнах, де процес розлучення — складний і клопіткий, де заборонені одностатеві шлюби і поліаморні сім'ї. Наприклад, в Ісландії і Гренландії таке партнерство узаконене, але одностатеві шлюби не дозволені, а ось в Данії, Бельгії, Нідерландах і Швеції інститут громадянського партнерства виступав перехідним періодом до дозволу одностатевих шлюбів. Там цивільне партнерство було дозволено на законодавчому рівні.

Яке рішення є в Україні?

Як вирішити цю проблему, придумав адвокат з Києва Артем Афян. Він створив сервіс Love unit, який пропонує одностатевим парам укласти партнерську угоду. Договір регулює правовідносини у сфері цивільного права, деякі його положення потребують завірення нотаріусом. Оскільки правовідносини, які "з шлюбу" можна перенести в площину громадянського права, враховані в одному документі, Артем Афян вирішив його запатентувати, а визначений ним алгоритм дій, необхідний для укладення для такого договору, — назвати сервісом. Договір може укласти і поліаморні сім'ї, і ​​гетеросексуальні пари, і люди, які виявили бажання вступити в гостьовий шлюб.

Артем Афян

Артем Афян

Договір Артема Афяна заздалегідь прописує умови, на яких буде ділитися спільне майно, визначать, у якому порядку це відбувається і в яких частинах. Додатково, разом з підписанням договору, партнери можуть скласти заповіти одне на одного. Але майно — це ще не всі пункти. Наприклад, договір дозволяє партнеру відвідувати "дружину" в реанімації або приймати рішення про проведення операції — без документа цієї можливості у нього немає, адже все це дозволено тільки близьким родичам або подружжю, чий шлюб зареєстрований відповідно до законів України.

лгбт брак

Тобто в Україні тепер доступні одностатеві шлюби?

Але по суті, цей документ містить в собі не всі юридичні нюанси і не до кінця наділяє партнерів тими ж правами, що і офіційний шлюб. Адвокатка Gracers Law Firm Людмила Куса пояснює:

"Одностатевий шлюб в Україні на законодавчому рівні не визнається і будь-які інші форми союзів для таких пар законодавством не передбачені. Партнерський договір між ЛГБТ-парами не може вважатися "аналогією" тих правовідносин, що виникають у шлюбі, оскільки він не є підставою для виникнення у осіб обов'язків подружжя, а також прав і обов'язків, які встановлені для подружжя іншими законами України".

Юристка з питань сімейного права Ольга Спектр також вказала на те, що договір не має відношення до сімейного права, хоча і включає в себе регулювання частини майнових взаємин. За її словами, офіційний шлюб між чоловіком і жінкою, укладений відповідно до законів України, породжує безліч інших взаємних прав і обов'язків, які цивільним договором передбачити неможливо.

"Є відмінності між шлюбом і таким договором, — пояснює і сам Артем Афян. — У шлюбі є переваги. Наприклад, податки: можна без податків подарувати щось дружині, при спадкуванні подружжя також звільняється від податків — це дуже важливо". Партнера, на відміну від чоловіка не пустять в слідчий ізолятор, права не свідчення проти партнера в суді він теж не передбачає: "Це неможливо зробити. Це регулюється Кримінально-процесуальним кодексом і в приватному порядку це змінити неможливо", — каже Афян. У разі смерті одного з партнерів, другий може стати опікуном дітей тільки в разі смерті обох біологічних батьків дитини.

Модель цивільно-правового партнерства гнучкіша, ніж це передбачають норми сімейного кодексу для подружжя. "Наприклад, у шлюбі не можна зробити так, що в разі зради одного з подружжя майно ділиться не 50 на 50, а 20 на 80, — продовжує адвокат. — Або можна встановити зобов'язання водити на побачення. У цьому плані держава начебто підтримує шлюб, але в тому числі є цілий ряд обмежень, що не дуже відповідають сучасній сім'ї і не можуть бути там встановлені. Наприклад, сімейний бюджет: у шлюбі все є спільно нажитим майном, а тут можна прописати, що кожен з партнерів вкладає в загальний бюджет, наприклад , суму 20 тисяч гривень на місяць, а все інше — його особисті гроші".

Що кажуть одностатеві пари? 

Олеся Соломіна, яка першою в Україні уклала такий договір зі своєю партнеркою, пише:

"Крім романтичного "назавжди і вічно разом", є список базових питань безпеки, які шлюб закриває. Знати, що в разі твоєї важкої хвороби рішення про зроблені з тобою маніпуляції буде приймати кохана людина, яка візьме до уваги всі твої побажання і зробить те, про що ви домовилися. Знати, що твої діти не залишаться одні і не потраплять в дитячий будинок в разі твоєї смерті.

Знати, що квартира, яку ви купили разом, в разі вашого розриву буде в однаковій мірі належати вам обом. Шлюб — це про базове відчуття безпеки і захищеності", — вважає Олеся.

Договір запатентований вже кілька місяців. З листопада, за словами Афяна, до сервісу звернулося вже багато людей, але уклали договір буквально кілька пар. "У нас і шлюбний-то договір укладає відносно невеликий відсоток. Тому тут ми ще будемо вести якусь пояснювальну кампанію. Я дуже сподіваюся, що цей кейс зніме стигму з цих відносин. Ось воно [укладення подібного документа — ред.] сталося, і поборники традиційних цінностей побачать, що вершники апокаліпсису не зійдуть від цього на землю, Бог не прокляне нас… Ще більше, ніж він зробив це зараз", — жартує автор договору.

Чи узаконять колись в Україні одностатеві шлюби?

Що стосується офіційного дозволу одружуватися одностатевим парам — до цього Україні ще далеко. По-перше, ми все ще не досягли відповідного рівня лібералізації суспільства. Згідно з рейтингом політики в різних країнах, спрямованої на те, щоб підтримати права ЛГБТ-спільнот, "Райдужна Європа", Україна знаходиться нарівні з Італією, на 34 місці. За нами — ще 15 позицій, які ділять між собою 18 країн. На останньому, 49 місці — Азербайджан.

лгбт брак

Статистика: ilga-europe.org

Починаючи з 2000-го року, по черзі Рада Європи та ООН з періодичністю в 5 років розробляли рекомендації для України для імплементації у законодавство інституту громадянського партнерства.

У 2015 році в рамках процесу євроінтеграції України за розпорядженням президента Петра Порошенка уряд спільно з представниками громадянського суспільства розробив "Національну стратегію в сфері прав людини на період до 2020 року". Підпункт 6 пункту 105 цього документа передбачав у 2017 році розробку Кабінетом міністрів законопроекту про новий соціальний інститут "цивільного партнерства", який би врегулював права як різностатевих, так і одностатевих союзів. Був навіть затверджений план по реалізації такої програми, але тоді законопроект "Про цивільне партнерство в Україні" не зміг пройти всіх законодавчих коридорів і зупинився десь на півдорозі, не будучи навіть зареєстрованим у Парламенті. У 2018 році Мін'юст заявляв про неможливість розробки такого законопроекту з огляду на публічне протистояння цій темі представників "сімейних цінностей" і Всеукраїнської Ради Церков, а також релігійних організацій. З тих пір з мертвої точки ми не зрушили.

Як укласти договір про партнерство?

Вступити в подібні правовідносини можна, якщо самостійно врахувати всі нюанси, прописати їх в договорі і нотаріально завірити: без цієї процедури деякі положення не матимуть юридичної сили.

Йдучи по більш легкому шляху, звернувшись у сервіс Love Unit, оформити партнерську угоду можна так:

  • подати заявку на сайті, залишивши свій номер телефону;
  • отримати консультацію;
  • вибрати день підписання договору.

Перед підписанням договору проводиться консультація, потім — збір необхідних документів і фінальна стадія — перевірка у нотаріуса. Наприклад, щоб дізнатися, чи не перебуває партнер у шлюбі. Оформлення громадянського партнерства обійдеться парам в суму 10 800 гривень — велика частина — за нотаріальне оформлення. Всі положення вступають в силу на наступний день після підписання договору у нотаріуса.

12061

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: