Війна руйнує не тільки інфраструктуру, житлові будинки, села й міста. Вона руйнує життя людей. На землі залишаються вирви після обстрілів, а в душах — розломи: від втрати рідних, домівок, від побаченого й пережитого. Після звільнення Бучі, Ірпеня, Гостомеля нас приголомшили кадри й факти жорстокості російських загарбників. Страти, катування, обстріли. А ще — зґвалтування. Від свідчень потерпілих холоне кров навіть у тих, хто їх — ці свідчення — просто читає. А що переживають люди, які пережили насильство, — годі й уявити.
"Рубрика" продовжує публікувати серію інтерв'ю "Обличчя оборони України". Цього разу розповімо вам про проєкт "Сильні", мета якого — допомога потерпілим від сексуального насильства під час війни в Україні.
"Порівняно з тими, хто був в Україні, перший день для мене був «глухим»"
Ярина зараз у Німеччині. Саме звідти вона вже кілька тижнів координує роботу нещодавно створеного проекту "Сильні". Після почутих історій про зґвалтування вона не змогла залишитися байдужою й відкрила збір коштів на допомогу потерпілим. Миттєво ініціатива набрала обертів, і зараз проект перетворюється на благодійний фонд. Але про все по черзі.
"У перший день війни я була в Туреччині. Так склалося, що ми з хлопцем поїхали туди кататися на лижах. 24-го лютого я прокинулася десь о 4 ранку, відкрила новини й побачила сповіщення про вибухи в Україні. Про це ж мені написала мама і друзі.
Порівняно з тими, хто був в Україні, перший день для мене був «глухим». Я сиділа в готельному номері, і єдине, що могла робити, — це відстежувати новини.
Спала по 3-4 години. Організм відмовлявся відпочивати більше. Як тільки прокидалася — чимшвидше хапалася за телефон. Я не знаю навіть, що краще: бути в цей момент за кордоном чи в Україні. Можливо, вдома ми почувалися б кориснішими. Але склалося, як склалося".
"У мене є страх того, що чекає на потерпілих від зґвалтувань у майбутньому"
Ярина — комунікаційниця. У неї своя креативна агенція, яка спеціалізується на роботі з громадянським суспільством: громадськими організаціями, благодійними фондами. Іще вона займається популяризацією науки. У 2017/18 роках читала лекції з сексуальної освіти та науково пояснювала, що таке кохання і стосунки.
"Свого часу я знайшла віддушину у проведенні науково-популярних лекцій. Найбільш затребованою була тема «Біологія сексуальності» — погляд на стосунки й кохання з точки зору науки.
Звичайно, зґвалтування як форма злочину і сексульного насилля фігурувало в моїх лекціях завжди. Це взагалі дуже болюча тема для нашого суспільства.
Окрім існування самого явища, у нас є ще й неправильне ставлення до нього. Потерпілі від злочину стигматизуються. Відбувається віктимізація: жертву звинувачують у тому, що вона стала жертвою, на неї покладається відповідальність.
Як може бути українка винною в тому, що її зґвалтував окупант, який увірвався в її дім? Але, на жаль, у нас настільки сильна стигматизація, що навіть за таких умов багато жінок обирають промовчати.
І в мене, як у жінки, і як у людини, яка тривалий час займалася цією темою, є страх того, що чекає на потерпілих від зґвалтувань у майбутньому.
Коли я побачила, що відбувається в моїй країні, я дуже розгнівалася. Я була готова вбивати цих нелюдів. Все, що я могла, — це виплеснути емоції в допис у фейсбуці. Неочікувано для мене мої міркування знайшли відгук серед читачів. Люди ділилися своїм болем, писали мені в особисті, поширювали допис.
І так за один день у моїй голові виник проєкт «Сильні»".
"У даному випадку зґвалтування — це зброя. І вона має свої характерні риси"
Ярина почала думати, як допомогти постраждалим від насильства. Перше, що спало дівчині на думку, — допомогти фінансово.
"У даному випадку зґвалтування — це зброя. І вона має свої характерні риси.
Росіяни знущаються в основному дуже жорстоко. Це все підкріплюється пропагандою та ідеологією. Вони впевнені, що це у них така «хресна хода», що вони «вичищають» із нас нечисть. У результаті багато потерпілих мають сильну травматизацію: вибиті зуби, пошкоджені очі, втрата зору, розірвані вагінальні й анальні тканини".
Ярина відкрила збір на свої особисті рахунки. І буквально за чотири дні вдалося акумулювати близько півтора мільйона гривень.
"Паралельно я стала шукати людей, які працюють безпосередньо з потерпілими. Налагоджувала канали для допомоги. На мене почали виходити люди та організації, які десятки років займаються цією ж темою. Вони бачать в нас одну силу, ми бачимо в них іншу. І вже об'єднуємося".
Буквально за тиждень "Сильні" став проєктом із партнерами, командою, сценарієм розвитку на майбутнє.
Проєкт має чотири блоки роботи: фінансова, психологічна, юридична допомога, а також підтримка в поширенні інформації про факт насильства у ЗМІ.
"Якщо в людини є потреба у медичних послугах, які вона не має змоги отримати самостійно: не має доступу до медичного центру, фінансів, можливості доїхати, — вона може звернутися до нас.
Ми знайдемо медичний заклад, спеціаліста, і потерпілій нададуть необхідну допомогу. Оплата за це буде покладена на нас. Тобто під фінансовою допомогою мається на увазі не передача грошей готівкою потерпілим, а оплата необхідних медичних послуг.
Психологічна робота з потерпілими від зґвалтування — непроста задача. Етичне, моральне й медичне право працювати з такими пацієнтами мають винятково клінічні психологи з досвідом роботи з потерпілими від сексуального насилля. Особливо — зі спеціалізацією роботи із насиллям у воєнний час.
Тому ми як новостворена організація поки тільки працюємо над тим, щоб наші психологи пройшли відповідну підготовку. А зараз у нас є партнери, які мають власні команди психологів під супервізією спеціалістів із Америки, Ізраїлю, Великої Британії. Саме вони нам допомагатимуть у цьому напрямку.
Крім того, медичні працівники також будуть проходити інструктаж поводження з потерпілими. Усі, хто контактуватиме з ними, мають говорити й поводитися правильно.
У нас є блок і юридично-правової підтримки. Зґвалтування — це злочин, у якого немає терміну дії. Про це не всі знають у нашій країні. Навіть якщо в людини почало боліти щось знову через 10 років після зґвалтування, вона має повне право заявити на ґвалтівника в поліцію.
Надважливо, щоб потерпілі надавали свідчення про ці злочини. Це все йтиме в базу злочинів росії проти України. І далі — в Міжнародний суд з прав людини.
Якщо потерпілий або потерпіла хочуть висвітлити свою історію, ми їм допоможемо це зробити правильно, зв'язавшись із журналістами, надавши психологічну допомогу.
Є частина журналістів, які вміють працювати з цією темою, а є й такі, які не вміють. Надмірне висвітлення деталей зґвалтування може спричинити нехороші наслідки. Такого допускати не можна.
"Часто зґвалтування закінчується небажаною вагітністю"
"Зараз ми вже надаємо допомогу. Акумульовані кошти ми ще не використовували. Всі витрати йдуть із власної кишені. Допомогу надавали силами благодійників і волонтерів. Самі історії я висвітлити наразі не можу. Але хочу подякувати клінікам, які безкоштовно надають послуги потерпілим, — у тому числі послуги з УЗД і проведення абортів.
Часто зґвалтування закінчується небажаною вагітністю. Це випадки, які вимагають оперативності, швидкості, надійності. Особливо в умовах, коли жінку оточують люди, які не знають про те, що сталося, — вона просто не хоче про це говорити.
Ми очікуємо, що основна кількість запитів від потерпілих буде надходити десь через 1,5-2 місяці. Тому зараз ми максимально акумулюємо кошти.
Зґвалтована людина, яка скоріш за все втратила рідних, дім і знаходиться в незнайомому місці, бо її евакуювали, має спершу закрити базові потреби. Це — почуття захищеності, їжа, вода, сон, житло. І тільки після цього вона починає мислити за рамками першочергових потреб. Далі вона вже буде готова отримати допомогу.
Зараз наша задача поінформувати всі категорії людей і організацій, які з потерпілими стикаються, аби вони про нас знали і направляли потерпілих за допомогою до нас".
Для зв'язку з "Сильними" є контактний номер: +380932173561. Можна писати у будь-який месенджер.
Також запити приймають на е-мейл: sylni.ukraine@gmail.com. По допомогу можна звернутися і в чат-бот @strong_help_bot.
Якщо ви хочете підтримати проект фінансово, переходьте за посиланням.
Матеріал підготовлено в рамках реалізації грантового конкурсу від ГО «Інтерньюз-Україна» за фінансової підтримки Швеції та Internews (проект Audience understanding and digital support). Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно точку зору автора.
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше
38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше
Discover the stars who stood with Ukraine in 2024, raising awareness of Ukraine's fight to… Читати більше
Нічого не хочеться, а речі, які раніше приносили розраду, більше не радують? Сьогодні дедалі більше… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.