fbpx
Сьогодні
Кейси 15:51 21 Бер 2024

Психолог в обличчі Морквинки: як працює “казковий” проєкт психологічної підтримки для дітей

“Рубрика” розповідає про харківську ініціативу, що “ховає” дитячих психологів за казковим персонажем і так допомагає сотням дітей зі всієї України й навіть маленьким українцям за кордоном.

English version here

У чому проблема?

Дитинство —  це час становлення нервової системи та світобачення людини. Психологи кажуть: саме у віці 4-9 років формується особистість. Але гармонійне становлення є можливим лише в умовах безпеки та стабільності. Того, чого зараз немає в наших дітей через війну.

Високий рівень тривожності — основна проблема для дітей з прифронтових територій. За спостереженнями фахівців, майже кожен із них має комунікативні розлади: страх починати нову комунікацію, заводити нові знайомства, доводити свою думку і навіть просто заговорити з однолітками. Це особливо виразно проявляється на прикладах дітей з Миколаївщини, Харківської, Дніпропетровської, Херсонської областей, де заняття у садочках та школах здебільшого відбуваються онлайн, і діти не отримують необхідної групової соціалізації.

Яке рішення?

Скарбничка Чудес

Від початку повномасштабного вторгнення харківська ГО "Можливості. Мотивація. Медіа." впроваджує проєкти психологічної підтримки для дітей. Один із них — "Скарбничка Чудес", соціальний онлайн-проєкт для маленьких українців, який вчить дітей дбати про своє ментальне здоровʼя.

Заняття відбуваються у спеціально розробленому застосунку. Весело спілкуючись із казковим персонажем Морквинкою (а насправді — з досвідченим педагогом-психологом), діти підвищують навички комунікації, командної роботи, емпатії, вчаться керувати своїми емоціями та почуттями. Послуга — безоплатна.

Про те, як Морквинка допомагає дітям, а також їхнім батькам впоратися із щоденними викликами війни, "Рубриці" розповіла керівниця проєкту "Скарбничка чудес", авторка методики наративного спілкування Анастасія Свобода.

Як це працює?

"Щоб адаптуватися до нових умов, дітям необхідна підтримка"

Скарбничка Чудес

До великої війни за спиною у команди ГО "Можливості. Мотивація. Медіа." було 10 років медіашколи для дітей у Харкові. Її вихованцями були діти від 3 до 15 років. Згуртована команда, понад 100 учнів кожен рік, психологічні та ТБ-проєкти, медіабудиночок недалеко від центру Харкова і навіть власний кіносеріал. Все це перестало існувати 24 лютого 2022 року, як і багато інших проєктів для дітей.

"У медіашколі були різні діти, і коли почалася війна, всі вони були шоковані і розгублені. Запитуючи, як діти себе почувають, ми отримували відповіді батьків, що діти не хочуть розмовляти, вставати з ліжка, не їдять, часто плачуть і, так само, як і дорослі, абсолютно не знають, що робити. Дорослі у той час не розуміли, як підтримати дітей і як взагалі рухатися далі, — розповідає керівниця проєкту "Скарбничка чудес" Анастасія Свобода. Також багато родин тоді переїжджали, і це створювало додатковий стрес для малечі та родини. Ми розуміли — щоби адаптуватися до нових умов, дітям необхідна підтримка. Адже дорослі, зайняті побутовими і безпековими викликами, не завжди могли знайти час на спілкування з дітьми про їхні почуття".

Тож, побачивши запит, в ГО вирішили допомогти своїм вихованцям. Для підлітків організували чати підтримки, відновили заняття, де багато уваги приділяли саме адаптації до нових умов та емоційному інтелекту та вільному вираженню своїх почуттів. А меншим учням почали організовувати дзвінки від імені персонажа Морквинки, спробувавши відволікти від страшних подій війни.

Скарбничка Чудес

Під час дзвінків діти разом із Морквинкою спілкуються, грають та виконують інтерактивні завдання

Візуалізувати Морквинку ГО допомогли друзі з команди MaPanda, розробивши спеціальний  застосунок. Спочатку за допомогою "чарівних дзвінків" творці Морквинки хотіли подарувати дітям друга, з яким дитина могла б поговорити про свої страхи, переймання, розповісти про важливі події, поділитися емоціями чи враженнями. Тоді команда ініціативи складалася з 5 людей: вони дзвонили дітям, створювали сценарії "на ходу", збирали зворотний звʼязок і паралельно вдосконалювали технічну сторону застосунку. Одночасно дзвінки тривали для близько 50 маленьких харків'ян — вихованців медіа школи та дітей з багатодітних родин, яких також долучили до проєкту. Дзвінки відбувалися стільки, "скільки потрібно", поки дитина не ставала емоційно стабільною.

Результати перших 3 місяців роботи ініціативи показали — онлайн-розмови з малечею дійсно мали позитивний ефект. Друг-Морквинка, встановлюючи теплий емоційний звʼязок з дитиною, ставав для неї авторитетом та прикладом для наслідування. Тому в наступні сценарії спілкування організатори проєкту стали вкладати вже глибший сенс: не просто спілкування, а отримання знань та розвиток соціально важливих навичок та звичок.

У серпні 2022 ініціативу ентузіастів підтримав Уряд Німеччини. Це дозволило масштабувати команду з 5 до 30 фахівців, які тепер змогли надавати психологічну підтримку вже 250 дітям.

Так народився проєкт "Скарбничка чудес", орієнтований на дітей 4-9 років та їхніх батьків\опікунів\близьких дорослих. Головна мета проєкту — посіяти звичку піклуватися про свій психоемоційний стан на рівні дитини та в цілому — всієї родини.

Казкотерапія, яка допомагає та підтримує віру дітей у дива

Психологічна підтримка дітей

Дитина спілкується з Морквинкою, не підозрюючи, що відбувається сеанс терапії

В умовах війни онлайн-формат проєкту виявився вдалим рішенням. Близько 30% дітей, до яких через застосунок телефонує Морквинка — це жителі прифронтових територій. Часто проведення офлайн заходів там ускладнено через небезпеку обстрілів. Тож Морквинка може спілкуватися з дитиною, яка перебуває в  безпечному для неї місці. Ще третина маленьких учасників проєкту перебувають за кордоном. І для них Морквинка — не тільки психологічна підтримка, а ще й можливість зануритися в україномовне середовище.

Найголовніша перевага проєкту — дитина не знає, що в неї відбувається сеанс терапії. І навіть не здогадується, що за Морквинкою "ховається" досвідчений педагог-психолог. Морквинка стає другом для дитини. Вона живе в Чарівному світі, з нею трапляються різноманітні пригоди, а інколи й негаразди. Ця помаранчева подружка зовсім не ідеальна та іноді теж свариться з рідними, сумує та робить різні "помилки". Цим вона й цікава.

Психологічна підтримка дітей

Морквинка — це не просто анімований персонаж, за нею "ховається" досвідчений педагог-психолог

"Ми формулюємо це так: дитина грає з другом, не підозрюючи, що в цей момент відбувається глибока психологічна робота по налаштуванню психоемоційного стану. Це можливо тільки онлайн і тільки з Чарівним Персонажем застосунку", — каже Анастасія Свобода.

Керівниця проєкту пояснює: піклуватися про своє психоемоційне здоровʼя — це завжди задача "з зірочкою", навіть для дорослих. Треба достатньо впевнено та відповідально до цього поставитися, щоб мати результат. Така робота потребує дисципліни та розуміння "мистецтва маленьких кроків". Особливо, якщо це онлайн, а не особисто в кабінеті фахівця. Уявити дитину 4-9 років, яка з радістю підключається до сесії в зумі, щоб поспілкуватися з ледь знайомим психологом, досить важко. Відтак, Морквинка стає своєрідним місточком між дитиною та фахівцем. А крім того, нагадує малюкам: "Чарівний світ існує! І кожен може створювати його сам!"

Скарбничка Чудес

Трекер Добрих Звичок

Що пропонує проєкт для маленьких учасників?

  • 10 дзвінків через застосунок за інноваційною методикою, що базується на позитивній психології.
  • Трекер Добрих звичок та "Морквезні" авторські ігри до них. 
  • Захопливі сюжети та активності, які допоможуть посіяти звичку щоденно піклуватися про ментальне здоров'я у формі чарівної гри.
  • Діти, які успішно проходять весь проєкт, гарантовано отримують безплатну посилку-подарунок — "Скарбничку чудес".

Застосунок MaPanda є основним інструментом проєкту. Тобто дорослий має встановити на свій гаджет застосунок, а день та час дзвінків допоможуть обрати адміністратори проєкту. Далі у зазначений час двічі на тиждень дитина отримує дзвінок від Морквинки. Разом вони грають та виконують цифрові інтерактивні завдання, які сприяють підвищенню навичок комунікації, емоційного інтелекту, емпатії та стресостійкості. Діями та голосом чарівної подружки-Морквинки керує педагог-психолог. Це — "дорослий секрет", адже дитина бачить на екрані тільки персонажа, не знаючи, що за ним хтось "ховається".

Через прості сюжети Морквинка пояснює дитині теми про особисті кордони, поведінку в конфлікті, вміння прощати, визнавати свої помилки та контролювати емоції, проговорювати почуття. Через ігри діти дізнаються, що таке саморефлексія, самоконтроль, стресостійкість. А завдяки додатковим інструментам (трекер, скарбничка) на рівні звички фіксується важливість піклування про свій власний психоемоційний стан.

Кожен дзвінок має окремий сюжет та мету. Наприклад, у "Скарбничці чудес" наративники проєкту вигадали, що на Чарівний світ налетів циклон Перешкодус і тепер Морквинка та всі жителі потерпають від Догоридригуса та Стресоструса. Під час кожної зустрічі дитина допомагає Морквинці врятуватися від всіх цих негараздів, граючи в сюжетні ігри, наприклад, "розкусуючи" плоди настрою та повертаючи гарне звучання музичним деревам. Це — методика наративного спілкування. Функціонал застосунку MaPanda дозволяє використовувати різні сучасні анімації, виводити яскраві елементи  та навіть малювати на екрані.

Скарбничка Чудес

"Скарбничка Чудес" — це не просто коробка-подарунок, а й продовження терапії

Перед першим дзвінком близьким дитини надсилають докладні інструкції щодо дієвого використання методик проєкту. Наприклад, трекер потрібно надрукувати самостійно. Завдяки йому батьки можуть відстежувати настрій дитини (хто ти сьогодні? Буряк-весельчак? Цибулька-плаксулька? Селерюка-злюка? Картоплюн-мовчун чи Кавунчик-дивунчик?) як під час, так і після участі у проєкті. Також такий тренер допоможе родині кожен день слідкувати якійсь новій родинній традиції, наприклад, пограти "в дива", "вигадати девіз родини", "поприсідати 20 разів з музикою" чи "вигадати 7 подяк-Морквяк".

Обовʼязково перед участю у проєкті дорослі заповнюють вхідну анкету. Так психологи проєкту дізнаються про важливі нюанси, які дозволяють індивідуально підійти до кожної дитини. А фінальна анкета допомагає зібрати зворотний звʼязок та якісні результати від участі.

Скарбничка Чудес

Групова зустріч з Морквинкою

Дзвінки від Морквинки можливі не лише індивідуальні, тобто у форматі "one to one", а і групові — "one to offline" (групи збираються офлайн, а Морквинка контактує з дітьми через застосунок на великому екрані проєктора). Таким форматом часто користуються педагоги у школах, дитячих садочках, у фондах, які опікуються дітьми-ВПО та в лікарнях. Спілкування з Морквинкою у групі розвиває комунікативні навички, допомагає соціальній адаптації дітей, впроваджує культуру піклування про ментальне здоров'я саме у колі друзів-однолітків. Діти вчаться поважати чужі почуття та кордони, будують свої, вчаться проявляти себе в колективі, висловлювати думки, вирішувати складні питання.

А це точно працює?

Не тільки для дітей, а й для всієї родини

Скарбничка Чудес

Для дітей Морквинка — це друг, разом з яким вони занурюються у цікаві пригоди, стають справжніми супергероями

Анастасія Свобода розповідає: перші варіанти програми проєкту були спрямовані саме на дітей. Але згодом виявилося, що по закінченню участі в проєкті позитивний вплив на дитину поступово зменшується. Стало ясно — для того, щоб методика працювала і надалі, потрібно залучити до неї і дорослих. Для щоденного "підживлення" засвоєних дитиною навичок вони мають володіти тими ж методами, якими володіє Морквинка.

Так у проєкті зʼявився термін "залишити експертність всередині родини", а 3 з 10 дзвіночків Морквинки стали "тристоронніми". На таку зустріч з казковим персонажем дитина приходить разом з близьким дорослим, вони грають в ігри з Морквинкою, разом малюють на екрані та діляться почуттями. Для дітей такі дзвінки стають справжньою пригодою, а близьким дорослим дарують прикладні інструменти, ігри та традиції для гармонійного емоційного розвитку дитини.

"Важливість такої взаємодії в тому, що дорослий особисто відчуває користь методики на собі. Бачить, що для дитини такий формат взаємодії ефективний. Та більш того, ініціатором ігор від Морквинки в родинному колі вже стає не організатор проєкту (стороння людина), а саме дитина! Тут вже не «відвертишся»!" — розʼяснює задум Анастасія Свобода. — "Так і виходить, що вся родина починає грати в Особливий БО, Подяку-Морквяку, обіймашки-морквяшки. Наша особиста гордість — високий відсоток відгуків, що після таких дзвінків дитина була у захваті: виявляється, дорослі теж вірять в дива! Ми сміялися, коли одна мама зізналася, що її чоловік (тато учасника) — поліцейський. Але навіть він на роботі почав використовувати фірмові фразочки від Морквинки по типу «морквезно-бомбезно!» та «цьомки-бомки»".

У жовтні 2023 організатори проєкту провели опитування серед всіх учасників проєкту, які отримували дзвінки за 3 місяці — 1 рік до опитування. Виявилося — 66 відсотків родин продовжують користуватися методами Морквинки, а загальний позитивний ефект від програми коливається в межах 94-97%. Це і є індикатором того, що проєкт дійсно допомагає дітям (та дорослим) переживати виклики війни та створює основу для гармонійного зростання в будь-яких умовах.

"Наші учасники — з кожного регіону України. Та навіть з 13 країн світу, де перебувають зараз в тимчасовій вимушеній еміграції, — ділиться статистикою керівниця проєкту. — За 2022 та 2023 роки Морквинка охопила більше 2000 малюків. Близько 600 з них — діти  загиблих героїв. Ми плануємо, що у 2024 в нашому проєкті візьме участь більше 3500 малюків!"

Психологічна підтримка дітей

З анімованою подружкою можна бути різним. Вона завжди підтримає та зрозуміє, чому ти сьогодні такий веселий або навпаки — похмурий

Про ефективність методу говорять насамперед батьки дітей. Так, мама хлопчика Матвія розповідає історію про те, як поради Морквинки допомогли йому побороти страхи: "У суботу Матвій мав йти вперше до метро-садочка. Дуже хвилювався, боявся, не хотів йти. Я запропонувала йому залишити страх у коробці вдома. Матвій багато разів туди видихнув свій страх і спокійно пішов до метро-садочка. За цей час я замінила його страх на цукерки. Повернувшись додому він відкрив коробку — страху немає, а є — нагорода за його хоробрість. Він так зрадів і сказав: «Це точно фея від Морквинки»".

Скарбничка Чудес

Зараз організатори ініціативи роблять усе, аби у проєкту з'явилася можливість надавати підтримку дітям на постійній основі. Фактично — організувати Чарівний кол-центр Морквинок, де кожна дитина зможе поспілкуватися з Чарівним другом, який допоможе долати щоденні виклики війни та гармонійно переживати травми, втрати чи вікові кризи.

Ще більше корисних рішень!

Тиждень турботи

Психологічна підтримка дітей

Морквинка завжди повертається — надсилає нові відео з іграми чи просто вітає зі святами

Нещодавно фахівці ГО "Можливості. Мотивація. Медіа." розробили ще один новий формат проєкту — одноразові дзвінки дітям в рамках "Тижня Турботи про ментальне здоровʼя".

"Цей формат спав нам на думку після Рекорду Радості — 1 серпня 2023 наша команда встановила рекорд, який офіційно зареєструвала команда Національного реєстру Рекордів України. В цей день одночасно 500 дітей отримали дзвінок щастя від 500 Морквинок-волонтерів. В цьому заході, спрямованого на психологічну підтримку дітей, взяли участь міжнародні волонтерські організації, всеукраїнські благодійні фонди, студенти 40 університетів України, підприємці, психологи та вчителі. Це була неймовірна подія! Тоді ми зрозуміли, що навіть 1 дзвіночок від Морквинки може подарувати неймовірні емоції та користь і дітям, і дорослим", — згадує Анастасія Свобода.

Головна мета Тижня Турботи — посіяти звичку впроваджувати родинні традиції. Бо саме близькі дорослі (родина дитини) — головне джерело підтримки малечі. На думку засновників проєкту, такі традиції сприятимуть збільшенню кількості часу, проведенному в родинному колі, і допоможуть піклуватися про ментальне здоровʼя кожного члена родини.

Усього буде 6 таких тижнів. Під час Тижня Турботи кожен учасник може отримати один дзвіночок від Морквинки. Він обовʼязково тристоронній, тому що Тижні турботи — це дзвінки з просвітницькою метою. Звісно, за один дзвінок багато змін не може відбутися. Але посіяти звичку впроваджувати щоденні родинні традиції — приготувати чарівну родинну вечерю: Пиріг НАстрою, Печиво з ДобрОслівом, Варення ПримирЕння та Чай-Розмовляй — це вже реально.

Скарбничка Чудес

Діаграма, яка демонструє  користь проєкту для рівня взаємопідтримки родини

"Ми дуже переймалися, що дорослі проігнорують такий формат, і діти  будуть приходити на дзвінок одні. Тому активно просували майже в кожному повідомленні важливість тристоронньої зустрічі. І моя особиста гордість: відсоток дітей, які без дорослих прийшли на дзвінок Морквинки в рамках Тижня Турботи — всього 2%, це близько 10 дітей на 500 учасників на теперішній момент! Ми радіємо", — коментує Анастасія Свобода.

Бо найголовніша проблематика сьогодні — низька культура піклування про психоемоційний стан серед українців. Мало хто з нас терпить зубний біль — ми звертаємося до фахівців. Та статистика звернень до спеціалістів з підтримки ментального здоровʼя в нашій країні, на жаль, й досі достатньо низька. Особливо під час війни — бо більшість родин мають безліч щоденних побутових викликів. І майже не залишають час або сили навіть на тривіальне родинне спілкування в стилі "як ти?".

Спробуйте і ви дзвіночок від Морквинки — записатися на нього можна тут.

Наразі психологи набирають малюків на Тижні Турботи, які стартують 25 березня.

Благодійна ініціатива "Скарбничка Чудес" реалізується ГО "Можливості. Мотивація. Медіа." у партнерстві з MaPanda та за підтримки проєкту "Ґендерно-чутливі підходи до ментального здоров'я та психосоціальної підтримки в Україні", що впроваджується компанією GIZ за дорученням Уряду Німеччини.

598

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: