У чому проблема?
Як поєднати соціальне підприємство та психологічну підтримку громади? Залучити до активностей дітей? Створити шкільний проєкт, який збереже тяглість попри війну та окупацію? Відповіді на всі ці питання знають у "Шкільному вулику" — соціальному шкільному підприємстві, де вирішили не обмежуватись самим лише медом, а використовувати свої сильні сторони, щоб допомагати українцям відновлюватись ментально.
Яке рішення?
Бджоли й діти
Історію створення "Шкільного вулика" "Рубрика" розповідала ще до великої війни. Все почалося у 2021 році: тоді проєкт започаткування соціального шкільного підприємства у вигляді пасіки переміг в конкурсі від Фонду Східна Європа.
Так учні Заворицької гімназії на Київщині створили шкільну пасіку. Допомагали їм в цьому команда ГО "Наші кроки" та волонтери ГО "Нова Калита". Разом закупили інвентар і бджолосім'ї, а коли проєкт запрацював в повну силу, вирішили розширити масштаби своєї справи. Учні провели краудфандингову кампанію, на якій зібрали понад 50 тисяч гривень. Таку ж суму додав Міжнародний фонд "Відродження" в рамках проєкту "EU4Usociety" у співпраці з Європейським Союзом. На зібрані кошти школярі придбали апібудиночок, який розмістили на території Калитянського ліцею і зробили доступним для занять апітерапією жителями власної громади. Втім, основний фокус роботи все ж залишався на пасіці й роботах зі збором та продажем медової продукції.
З початку повномасштабного вторгнення робота проєкту призупинилась. Адже навесні 2022 року частина вуликів, за якими доглядали діти, опинилась на окупованій території громади. Через небезпеку деякі діти разом з батьками були змушені покидати власні домівки. Однак після звільнення захоплених територій Київщини ожив і "Шкільний вулик".
"Зупинитись нам не дали самі бджоли. Адже за ними потрібен постійний догляд, перевірка, лікування, вчасне викачування меду і підготовка до зими. А оскільки діти звикли до турботи за ними, то просто не змогли залишити їх попри війну й окупацію", — говорить голова ГО "Нова Калита" Павло Дубовий.
Відродженню проєкту сприяли й місцеві пасічники. Так, калитянин Олег Бойченко уже не один рік ділиться з дітьми власним досвідом роботи з бджолами, знайомить із сучасними технологіями й підказує, як краще та ефективніше доглядати за ними. А місцева влада виділила години для гуртка соціального підприємництва у двох навчальних закладах — Заворицькій гімназії та Калитянському ліцеї.
Крім того, одразу після звільнення окупованих територій учасників проєкту підтримав фонд Східна Європа. Він передав дітям продуктові набори, і за словами Павла Дубового, це теж сприяло їх згуртованості й культивуванню відчуття, що про них пам'ятають, а сам проєкт — важливий і потрібний.
Але якщо на початку гуртківці опановували секрети бджільництва і вивчали основи підприємницької справи, то нині почали розвивати й нові напрямки, а саме взялися допомагати в емоційному відновленні постраждалим через війну українцям. Насамперед це діти ВПО, діти загиблих українських захисників, мами загиблих українських захисників.
Як це працює?
Вулик, що продовжує гудіти
"Частина населених пунктів нашої громади перебували в окупації під час наступу російських військ навесні 2022 року. Тож нам добре відомо, що таке стрес від канонади обстрілів, страх від невідомості та постійний неспокій. Порадившись з дітьми, ми вирішили розвинути напрям майстер-класів для ментального відновлення постраждалих", — розповідає керівник гуртка соціального шкільного підприємництва і волонтер ГО "Нова Калита" Євген Заїка.
Головний інструмент, який використовують на майстер-класах — це натуральна вощина. Саме з неї учасники заходів створюють різноманітні вироби — ароматичні свічки, новорічні та різдвяні іграшки, пасхальні яйця тощо. Безплатний майстер-клас триває 1 годину. Він проходить у три етапи.
- Знайомство. Учасники в інтерактивній формі розповідають про себе, що допомагає об'єднатися та зрозуміти, що вони не самотні у своїх переживаннях.
- Медитація. Під керівництвом школярів-тренерів люди заплющують очі, тримають у руках теплу вощину й згадують щасливі моменти свого дитинства, що дарує спокій та натхнення.
- Творчість. Учасники створюють власні вироби, працюючи з дрібною моторикою й уявою. Кожен може втілити свою ідею, додаючи у вироби щось особисте.
"У ході майстер-класів ми даємо свободу дій, щоб учасники й особливо діти проявляли власну фантазію, креатив, творчість і мали можливість самовиразитись", — додає Євген Заїка.
Дев'ятикласниця Ірина Лях — одна з учасниць проєкту. Дівчина каже, що головна особливість в роботі з вощиною — її еластичність та насичений аромат, який та виділяє під дією тепла рук. Це дозволяє розслабитись, зняти напругу, а головне — поринути у політ власних фантазій і креативу.
"На наших майстер-класах немає правильно і неправильно, гарно, чи не гарно. Ключове — це процес поєднання через вощину дітей з природою, створення для них комфортного середовища, в якому вони здатні й хочуть творити, наповнюватись ресурсом та новою енергією", — говорить Ірина.
Її "колега по вулику" Катерина Немченко додає: вважає, що віск, з якого зроблена вощина, вбирає в себе негативні емоції, які може переживати людина. Відбувається це на рівні дотиків, дихання.
"В ході роботи з вощиною виділяється медово-квітковий аромат, що наповнює простір понад 50 різними речовинами та ефірними сполуками природного походження. Вони класний фізичний і ментальний антисептик", — ділиться своїми знаннями Катя.
Педагогиня та волонтерка ГО "Нова Калита" Юлія Лахно погоджується:
"Після кожного майстер-класу ми отримуємо фідбек не лише від учасників, але й команд спеціалістів, які допомагають їм. Серед них волонтери, психологи. Всі вони відзначають вдалість використання саме вощини, адже на відміну від багатьох інших засобів це абсолютно екологічний матеріал, а його аромати мають заспокійливу дію і позитивний вплив для зміцнення імунітету постраждалих через війну людей — кожен листок вощини просочений прополісом".
А це точно працює?
Більше, ніж свічки
Наразі школярі вже провели десятки майстер-класів для дітей — створювали ароматичні свічки разом з дітьми загиблих та зниклих безвісти українських захисників, проводили майстер-класи для дітей ВПО. Загалом учасниками майстер-класів стало понад 200 дітей з Краматорська, Харкова, Запоріжжя, Лисичанська, Херсона, Костянтинівки, звільнених територій Київщини.
Усі вироби учасники майстер-класів забирають з собою. Ба більше, часто діти так захоплюються створенням виробів, що просять матеріали, аби створити ще декілька свічок чи іграшок уже самостійно. У проєкті з радістю відгукуються на таку ініціативу і дають дітям всі необхідні додаткові матеріали.
Ще один особливий досвід учнів Калитянського ліцею — це допомога проєкту "Дати мамі надію". Ця ініціатива займається психологічною підтримкою та фізичною реабілітацією мам загиблих українських воїнів. Так, школярі провели майстер-клас для 17 мам загиблих українських захисників. Жінки створювали символічну "свічку сили" з вощини.
"Під час створення власної свічки в очах кожної з мам були й сльози, і посмішки, і приємні спогади, і важливий ресурс, необхідний для життя тут і зараз. А ще це неймовірні відчуття та головна мотивація для нас самих, коли ти своєю працею робиш людей довкола щасливішими", — говорить про свій досвід дев'ятикласниця Софія Сліпченко.
Учасниць же майстер-класу чи не найбільше вражає залученість школярок у процес. Так, одна з них каже: "Повага щирості й доброті дітей, завдяки старанням яких кожен з таких майстер-класів проходить натхненно та хвилююче".
Як підтримують роботу проєкту?
Фінансує заходи з емоційної підтримки в основному сам "Шкільний вулик". Протягом поточного сезону учасники проєкту зібрали понад 100 л меду. Вирішили реалізовувати його вроздріб через місцевих жителів, інтернет та соціальні мережі, а 50% отриманого прибутку з кожної проданої баночки спрямовують на закупівлю вощини, декоративних стрічок та інших засобів, необхідних для проведення відновлювальних майстер-класів.
Також діти радо відгукуються на запрошення бізнесу, що виявляє бажання проводити подібні майстер-класи для власних співробітників за добровільний донат на підтримку проєкту.
Якщо це ви — зі "Шкільним вуликом" можна зв'язатися так:
- імейл: [email protected],
- телефон: 095 214 49 66.
Та "Шкільному вулику" допомагає й соціально відповідальний бізнес. Наприклад, інтернет-магазин Uleyна безплатно надав вощину для виготовлення свічок, які разом з медом напередодні Дня Святого Миколая школярі передали самотнім вчителям-пенсіонерам в селах Заворичі та Калита. А харківські підприємці з ТОВ "НАША ТАРА" та інтернет-магазин Beurre.ua надали тару, необхідну для фасування меду.
Ще більше корисних рішень!
Що далі?
У планах на 2025 рік — охопити майстер-класами з елементами ароматерапії та апітерапії близько 1000 осіб. Для цього вулик уже налагоджує зв'язки з військово-цивільними адміністраціями та організаціями, що опікуються дітьми по всій Україні. Особливе місце в цьому переліку займають партнери проєкту з Громадської організації "Севен Філдс", які щоліта проводять реабілітаційні табори для постраждалих дітей. Крім того, в Калитянській громаді є дитячий будинок — тут "Шкільний вулик" із партнерами хочуть провести одноденний фестиваль ментального відновлення, де окрім майстер-класів з вощиною діти в компанії своїх же однолітків зможуть попрактикуватись в арттерапії, створенні ароматних воскових саше, вокальній фото- та театральній терапії.
Також працюють над тим, щоби майбутні майстер-класи та заходи з ментального відновлення відвідували не лише діти, але й цілі родини. Адже від психоемоційного клімату в родинах залежить надзвичайно багато.
А ще восени вулик став одним із переможців конкурсу для громадських організацій на послуги із втілення природоохоронних проєктів у громадах. Тож тепер школярі запланували наповнити територію власної шкільної пасіки медоносним різнотрав'ям, ароматною лавандою, готелем для бджіл, фотозонами та місцями для відпочинку.
Так діти хочуть створити унікальну атмосферу на шкільній пасіці. За задумом школярів, це дозволить відвідувачам бути ближчими до природи. Що теж свого роду терапія, вважають у "Шкільному вулику".
Ми створили цей матеріал як учасник мережі "Вікно Відновлення". Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win
Розсилка
Дайджест найцікавіших новин: тільки про головне