fbpx
Сьогодні
Корисності 19:52 12 Сер 2022

Підготовка до зими: усе про опалення, дрова та як зігрітися, коли холодно

Зима близько. А разом із нею — й опалювальний сезон. Як підготуватися до холодів уже зараз, забезпечити себе теплом завчасно навіть на окупованих територіях та правильно заготовляти дрова (і чи варто) — у матеріалі “Рубрики”

English version here

У чому проблема?

Опалювальний сезон буде складним

Підготовка до зими починається влітку. Тим більш, що під час війни ніхто не може стовідсотково гарантувати тепло в наших оселях. Крім нас самих. Кожен українець про те, як зігрітися, коли стане холодно, має подумати вже зараз і розпочати підготовку до опалювального сезону.  

За словами прем'єр-міністра, на сьогодні Україна готова до нового опалювального сезону майже на 60%. Зрозуміло, що ці усереднені цифри не стосуються опалення окупованих територій і тих населених пунктів, поряд з якими проходить лінія фронту. До прикладу, у Слов'янську Донецької області цього року централізованого тепла не буде, керуючі компанії почали консервувати систему опалення. А мер Краматорська попередив про те, що мешканці, які ризикнуть взимку залишитися в місті, не матимуть не тільки опалення, а й газу та води. На жаль, у ТЕЦ у будь-якому мирному українському місті також будь-коли може прилетіти російська ракета…

Яке рішення?

Готуватися з літа

Звісно, можна сподіватися на те, що влада не дасть українцям замерзнути і щось придумає. Але краще перестрахуватися і все ж таки підготувати альтернативні джерела тепла. "Рубрика" зібрала рішення, які допоможуть зимою не мерзнути у багатоповерхівках.

Як це працює?

Почнемо з утеплення

Підготовка до зими: усе про опалення, дрова та як зігрітися, коли холодно
Насамперед варто утеплити вікна та двері. Якщо вікна старі і є фінансова можливість — замінити їх на сучасні склопакети. Перевірте наявність щілин під підвіконням, якщо вони є — заповніть утеплювачем. Віконні щілини у старих вікнах також можна заповнити силіконовими герметиками або прогумованим ущільнювачем. Навіть якщо щілин немає, через саме скло у вікні втрачається до 14% тепла, тож на скло за допомогою фена можна наклеїти теплозберігаючу плівку. Вона прозора і пропускає світло. Ще дієвішою стане пухирчаста плівка. Вона забере більше світла, та й на вікнах виглядає не дуже естетично, але ефективно зменшує тепловтрати. Для утеплення вікон: 

  • Візьміть пухирчасту плівку та обріжте її за розміром скла. 
  • Приклейте плівку до вікна за допомогою будь-якого мильного розчину: шампуню, засобів для посуду тощо. Засіб потрібно розвести, залити в пульверизатор та нанести на скло. 
  • Плівка клеїться пухирчастою стороною до вікна.

Перевірте, щоб двері щільно прилягали до дверної коробки. Зробіть міжкімнатні пороги, якщо ті відсутні. На підлогу на зиму доцільно підготувати килими. Якщо збереглися настінні — теж стануть у пригоді. З килимами буде значно тепліше. 

Втім, утеплювати стіни краще ззовні, оскільки через перепад температури можлива поява конденсату під утеплювачем, а конденсат у квартирі — це потенційне джерело поширення плісняви. Але якщо неможливо провести роботи ззовні, то утеплитися зсередини — це набагато краще, ніж не зробити нічого. На останньому поверсі важливо утеплити ще й стелю.

Подбайте про достатню кількість додаткових ковдр і теплого одягу — дутих курток і штанів, термобілизни, шапок, рукавичок, шкарпеток. Також можна заздалегідь придбати спальні мішки. 

А це точно спрацює?

Якщо централізоване опалення буде просто поганим, може вистачити тільки цих заходів. На випадок же його повної відсутності доведеться думати про альтернативи.

Як не залежати від ТЕЦ? Індивідуальне опалення 

Підготовка до зими: усе про опалення, дрова та як зігрітися, коли холодно
Наразі це законний варіант тільки для всього багатоквартирного будинку. Тож і вирішувати проблему доведеться разом із сусідами. Для цього потрібно провести збори співвласників багатоквартирного будинку, на яких 75 відсотками голосів потрібно ухвалити рішення про від'єднання від системи центрального опалення. Потім комісія в органах місцевого самоврядування розгляне заяву й надасть висновок, чи є така технічна можливість. Після цього розробляється проєкт встановлення індивідуальної системи.

Втім, скликати збори мешканців може бути непросто, адже тепер багато людей роз'їхались, доступу до квартир немає. Також встановлення модульної котельні потребує суттєвих коштів, і є ризик, що мешканці їх просто не зможуть зібрати. У відокремленні будинку від централізованого опалення також існують складнощі, пов'язані з часом. Для того, щоб пройти тільки процедуру погодження документів, потрібен не один місяць. 

Як зігрітися? Електрообігрівачі і… пластикові пляшки

Підготовка до зими: усе про опалення, дрова та як зігрітися, коли холодно

Мережа Rozetka повідомляє, що цього липня попит на обігрівачі в 20 раз вищий, ніж у липні-2021. Люди вже сьогодні, готуючись до зими, активно скуповують електрообігрівачі, конвектори, тепловентилятори. Також для обігріву в невеликі морози можна використовувати кондиціонер на режимі обігріву, якщо такий є.

Електроприладами варто опалювати одну кімнату. У ній мають бути щільно зачинені вікна й двері. Обігріти всю оселю було б, звісно, ефективніше, ніж одну кімнату. Але, слід врахувати, що електромережа може не витримати навантаження, яке з'явиться, якщо в кожній квартирі буде увімкнено не один обігрівач. 

Тому радимо звернути увагу на електропростирадла чи електроковдри. Електроенергії такі обігрівачі споживають дуже небагато, але при цьому здатні швидко нагріти вам і вашим дітям постіль. А якщо постелити електропростирадло на крісло, то можна цілий день працювати в теплі й комфорті (звісно, якщо ви працюєте з дому). Деякі моделі можуть працювати від акумулятора і навіть мають зручні застібки, щоб ковдру можна було накинути на плечі, як мантію, і ходити по дому. Втім, зараз з підігрівом може бути будь-що — капці, шкарпетки, куртки, стьогані жилети, подушки — усе це може працювати кілька годин від павербанку; чим вище його ємність — тим довше.

Увага! Без догляду, як і будь-який інший електроприлад, залишати електричні грілки не можна. Так само небезпечно на них спати. Нагрілися перед сном — і вимкнули.

Прогріти крижане ліжко або зігріти ноги, сидячи за письмовим столом, можна способом, добре знайомим студентам, які мешкають у гуртожитках. Звичайні пластикові пляшки наповнюють гарячою водою та використовують замість грілки.

Увага! Якщо температура води близька до закипання, то під час наповнення пляшки обов'язково трапиться неприємність: пляшка почне деформуватися. Оптимальна температура води — 60-70 градусів. Досвід показує, що на трохи сплющених пляшках, не повністю наповнених гарячою водою, щільно закритих, можна навіть сидіти або носити 1-2 пляшки з гарячою водою в рюкзаку для "утеплення" спини.

Як жити без електрики? Дизельні або бензинові генератори й туристичне приладдя

Підготовка до зими: усе про опалення, дрова та як зігрітися, коли холодно

А якщо "полетять" електромережі? Чи можна для живлення квартири електрикою десь встановити бензиновий генератор? Хоч і проблематично, але можна. Його важливо встановлювати в окремому приміщенні, яке добре вентилюється, тому що двигун під час роботи виділяє токсичний чадний газ.

Варіанти:

  • на даху (але подбайте про те, щоб над генератором був якийсь навіс від дощу/снігу); 
  • на спільному балконі (якщо такі є в будинку);
  • на балконі власної квартири (без гострої необхідності від цього краще відмовитися).

На заскленому балконі генератор краще не встановлювати взагалі.

Варто подбати і про запас палива. Невеликий пристрій з потужністю до 3 кВт буде споживати близько 1 л палива на годину. Більш потужний електрогенератор, який дозволить пережити блекаут майже без обмежень — 1,75 л.

Є двопаливні моделі, які можуть працювати на простому бензині, зрідженому газі або природному газі, але коштують вони значно дорожче. 

Мінуси електрогенераторів для використання у багатоповерхівках:

  • шум, 
  • необхідність розташування на відкритому повітрі,
  • бочка з бензином на балконі.

Крім того, мешканцям квартир з електроплитами, щоб мати можливість щось приготувати "в темряві", потрібно не забути придбати похідні газовий пальник або міні-плиту, які працюють від балонів з газом. Одного балона зазвичай вистачає на дві години безперервного горіння. Також стане у пригоді сухе пальне — паливо, також відоме в побуті під назвою "сухий спирт", яким зазвичай користуються туристи. Борщ на велику родину ви на ньому, звичайно, не зварите, але хоча б закип'ятите воду для чаю або вермішелі швидкого приготування. 

Подбайте про те, щоб вдома з'явилися мобільні зарядки на сонячних батареях. Є моделі, які працюють тільки від сонця або з акумулятором, який може накопичувати енергію. Вони призначені для заряджання смартфонів, ноутбуків, повербанків. Якщо в комплекті йдуть батареї, тоді можна користуватися для живлення світильника, нічника, лампочки, заряджати малопотужні пристрої. Також є моделі з вбудованим ліхтариком. 

Зробіть запаси батарейок, ліхтариків, свічок та сірників на випадок, якщо будуть проблеми з електрикою. Також якщо не буде електрики, то не буде й підкачки води. На цей випадок варто запастися бутилями з водою й слідкувати, щоб вони були повні.

Як нагріти оселю? Опалювальні печі, буржуйки і дрова

Підготовка до зими: усе про опалення, дрова та як зігрітися, коли холодно

Буржуйки в квартирі — це, звісно, крайній варіант, але багатьох вони цього року на окупованих територіях врятували від холоду ще весною. Серед плюсів буржуйки: доступна ціна і відносно доступне паливо. За 10-15 хвилин вона обігріє невелике приміщення, рівномірно розподіляючи по ньому тепло. 

Є прості буржуйки, які підходять для відкритого повітря, середньої якості; в основному це кустарні вироби. Їхнє виробництво зараз активно освоюють "у гаражах", вони обійдуться дешевше. Є нові моделі буржуйок, що передбачають зручну варочну панель, на якій можна приготувати прості страви або підігріти воду. Мінус буржуйки в тому, що вона споживає багато палива і недовго тримає тепло. Але для користування в екстремальних умовах — стане у пригоді.

Головні умови під час використання буржуйки:

  • обов'язково вивід димоходу назовні,
  • відстань від стін, поверхонь — 1-1,5 м,
  • встановлення на металевий лист.

Чим "годувати" буржуйку? Якщо говорити про дрова, в ідеалі це зимові дрова (дерево, зрубане зимою) і дрова, висушені впродовж двох років. Але ми зараз живемо зовсім не в ідеальній реальності. Тож використовувати, в принципі, можна все, що горить. Для опалення буржуйкою можна використовувати дрова, вугілля, торф, меблі, російські книжки. Але ні в якому разі не кидати в пічку чи буржуйку пластик, обгортки, упаковки.

Якщо є можливість, дровами слід запастися, а для того, щоб добувати дрова "по ходу справи", слід додати до домашнього інструментарію сокиру й пилку. 

Зверніть увагу на кам'яне вугілля. Воно має питому теплоту згоряння та довго тримає температуру. З мінусів: вугілля не екологічне, а також його важко розпалити, тому варто розглядати його лише як додаткове паливо.

Найкраще для буржуйки використовувати лише паливо, вказане в технічних характеристиках. Чавунні часто можна топити вугіллям, сталеві довгого тління — ні, бо вугілля пропалить стінки буржуйки.

І ще кілька "дровних секретів":

  • Сирі дрова дають багато диму, а відповідно — і сажі. 
  • Породи дерева підходять майже всі, але осика, верба, клен, каштан і тополя "згоряють, як папір". Тобто їх піде набагато більше, ніж дров твердих порід, таких, як дуб чи акація. 
  • Багато хто каже, що і граб — хороший варіант для дров, але це дуже тверда порода дерева — рубати його буде важко.
  • Березові дрова за кількістю тепла, що виділяється, поступаються лише дубовим.
  • Сосна дає багато смоли й диму. З плюсів — вона приємно пахне, дає зразу багато тепла і хороша на розтопку. До речі, обрізки з будівництв, перекриттів, старі віконні рами — часто соснові і оброблені розчинами. Але якщо іншого немає — підійдуть і вони.

Важливо! У комплекті з буржуйкою обов'язково треба мати вогнегасник і датчик чадного газу.

Небанальне рішення. Як зігрітися за допомогою свічки?

Підготовка до зими: усе про опалення, дрова та як зігрітися, коли холодно

Каліфорнійський винахідник Дойл Досс та його компанія DOSS Products пропонують оригінальну систему Kandle Heeter, тобто "Свічковий обігрівач". Цей дивний на вигляд свічник, стверджує його автор, може виявитися незамінним за відключення електрики. Висота його становить близько 23 см, а ширина — близько 18 см. Його легко можна зробити в домашніх умовах.

Свічковий обігрівач — це звичайна свічка плюс глиняний горщик над нею. У цьому горщику і прихована основна особливість системи. Він зроблений з трьох квіткових горщиків різного діаметру, вкладених один в інший і з'єднаних довгим металевим болтом, на який нанизаний ряд шайб і гайок (благо, отвори в дні зазвичай у горщиках вже є). Такий саморобний обігрівач добре прогріває навколишній простір і здатний підняти температуру повітря в приміщенні на 2-3 градуси. У холодну пору перебувати поруч із ним значно комфортніше та тепліше. До того ж, він виглядає як декоративний елемент і є відносно пожежобезпечним.

Ще більше корисних рішень!

Кілька порад, що можна зробити вже зараз, щоб підготуватися до зими:

  1. Шукати друзів та знайомих, кооперуватися з ними. Об'єднуйтесь! Разом ви швидше вирішите всі ці питання, та й взагалі легше будете переносити важкі часи, якщо вони настануть. 
  2. Познайомитися з сусідами, обмінятися контактами, щоб можна було оперативно реагувати на аварії та інші питання, що виникатимуть під час опалювального сезону; визначити, в яких квартирах ніхто не живе зараз і спробувати знайти контакти їхніх власників. 
  3. Дізнатися про статус підготовки вашого будинку до зими. Це простіше зробити, якщо є ОСББ або обраний вами управитель, і складніше, якщо ЖЕК. Але знайти цю інформацію точно треба. Треба якомога раніше зрозуміти, в якому стані теплові та електричні мережі будинку, щоб якщо стан поганий, встигнути поремонтувати. 
  4. Дізнатися, чи встановлене якесь обладнання (індивідуальний тепловий пункт, погодні регулятори, тощо), та перевірити, чи все налаштовано і працює так, як треба.
  5. Утеплити труби теплової мережі в підвалі на горищі. Так тепловтрати будуть меншими і ймовірно до квартир буде доходити більше тепла. 
  6. Особливу увагу необхідно звернути на створення пунктів обігріву в підвалах чи бомбосховищах, де можна буде хоча б заночувати в теплі.
17
5810

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: