fbpx
Сьогодні
Новація 20:21 11 Тра 2020

В Україні побудували надшвидкий пожежний автомобіль: у чому його особливості

Всупереч загальноприйнятим переконанням і рамкам, українські інженери створюють унікальну техніку

Пожежний автомобіль першої допомоги "Дельфін" (АПП-2), виготовляються зараз

Основна проблема великих виробництв-конгломератів — масовість. Невеликим компаніям доводиться обирати іншу політику, щоб зацікавити потенційного споживача — запропонувати щось, що задовольнить потреби конкретного клієнта і вирішить його проблеми. Саме такою філософією керується "Титал" — компанія, в якій українські конструктори та інженери збирають унікальну техніку.

Одним з таких проектів став пожежний автомобіль Дельфін. Він набагато менше звичної пожарки, і якби не червоно-біле забарвлення і проблискові маячки, здалеку його легко можна сплутати з іншим технічним транспортом. Ця пожежний автомобіль — особливий. Він більш мобільний, маневрений і вимагає в 6 разів менше води, щоб загасити пожежу. Він першим приїжджає в гарячу точку і в 95% випадків цього достатньо.

Про те, як з'явився цей автомобіль ми розпитали Павла Брицького, директора "Титал" та ідейного натхненника.

Унікальний проект, унікальні технології. Як все починалося?

Раніше я займався продажем пожежних автомобілів. Ми окремо закуповували шасі і деталі, відправляли виробникові і забирали готову машину. Ми розвивалися і потім вирішили, що пожежні автомобілі повинні не тільки відповідати стандартним нормативам, — ми хотіли адаптувати їх під наші умови, зберігши при цьому ефективність і враховуючи побажання замовника.

Волею випадку, ми познайомилися з конструктором Борисом Ковіцкім, — він був головним конструктором на Ленінської реферати. Тоді ми запропонували йому виробляти нову техніку, по-новому. Разом проаналізували все, що поставляли до цього в Узбекистан, Азербайджан, Росію і прийшли до висновку, що вчасно привезти невелику кількість води краще, ніж привезти багато, але на 20 хвилин пізніше.

надшвидкий пожежний автомобіль

Пожежний автомобіль "Дельфін", випуску 2001 р.

Справа в тому, що вогонь поширюється з геометричною прогресією, і згасити його на початку загоряння набагато легше. Якщо при цьому розбризкувати воду дрібними краплями, пожежу можна загасити швидше. І питання не в кількості води, а в тому, як її подати. Але як та чим укомплектувати таку пожежну машину? Борис Михайлович підібрав індустріальний пожежний насос, і це виявилося унікальною синергією властивостей. Також підібрали пожежні стволи — визначили, розібрали, що таке розпорошення, навіщо воно потрібне. Тоді серед пожежників про це ніхто ніколи і нічого не чув, крім ракетників й авіаторів — ми випробували наші стоволи на дисперсність, а параметри дисперсності ми брали з методик з випробувань авіаційного палива. Таким чином, сторонні люди (а так часто буває) зробили щось унікальне.

До чого довелося пристосовуватися в процесі виготовлення?

Ми створювали ці автомобілі для міста. Це — вузькі вулиці, пробки і найголовніше — арки, проїхати в які пожежний автомобіль просто не може. Нам були потрібні маленькі габарити, маневреність і нові деталі. Тому основна проблема полягала в тому, щоб вмістити все це в маленьку машинку.

Пожежний автомобіль

Пожежний автомобіль "Дельфін" у міських умовах

Наприклад, пожежний автомобіль першої допомоги "Дельфін" (АПД-2) повною масою 3,5 т і запасом води 500 л має вдвічі більшу питому потужність, ніж у звичайних пожежних автоцистерн.

надшвидкий пожежний автомобіль

Пожежний автомобіль першої допомоги "Дельфін" (АПП-2), випуск 2019 р.

Ми перші в Україні почали застосовувати стовбури з дрібнодисперсним розпиленням — привезли їх в Україну їх потрібно було сертифікувати, і ми це зробили. Ця технологія дозволила 3 ​​тонни води замінити на 500 літрів, при цьому не втрачаючи ефективності.

Другий приклад — пожежна автоцистерна "Косатка" (АЦ-2,0-50), на шасі вагою в 2,5 т. Має запас води 2300 л. і є повноцінною автоцистерною для виконання основних пожежно-рятувальних завдань.

надшвидкий пожежний автомобіль

Пожежна автоцистерна "Косатка" (АЦ-2,0-50), випуск 2019 р.

В результаті 2,5 тонни металу замінюють 11 — відчуваєте різницю? Ця машина виїжджає в першу чергу, і її завдання — привезти ці 2300 літрів води якомога раніше. Цього достатньо, щоб повністю локалізувати пожежу. Касатка — перший автомобіль, модель якого ми розробили для Хмельницька. Вона унікальна, хоч інноваційності в ній немає — ми брали особливим підходом і винахідливістю.

надшвидкий пожежний автомобіль

Пожежна автоцистерна "Косатка" (АЦ-2,0-50), випуск 2019 р.

Якщо такі автомобілі не вироблялися — з чого довелося їх комплектувати?

Пожежний насос був зовсім не від пожежного автомобіля. Як зробити кузов, ми піддивилися у австрійців — тоді вони впроваджували це на українському заводі. В процесі ми щось копіювали, десь вчилися, компілювали — і отримували результат.

Найбільші труднощі — відсутність виробництва деталей в Україні, яке задовольнило б наші вимоги до якості. Так, наприклад, ми не можемо користуватися фарбами українських виробників, тому що кожна партія має різний відтінок червоного. Якщо ми купуємо цю фарбу в Чехії — то і сьогодні, і через 2 місяці вона буде однаковою. З цим ми нічого не можемо зробити. Навіть клей, який ми використовуємо — швейцарський. Шторні двері ми купуємо в Італії, Сербії, Франції. насоси імпортні, Двигуни у нас теж імпортні — американські, японські, генератори — італійські. Стовбури — американські або тайванські… Навіть листовий алюміній не виробляється в Україні — хіба що труби. Але є і хороша новина: вимірювальні прилади ми почали купувати в Івано-Франківську — там налагодили їхнє якісне виробництво.

Такі автомобілі є тільки в Україні?

Останнім часом ми поставляли наші автомобілі в Грузію, Білорусь, до В'єтнаму, зараз постачаємо в Таїланд.

В один момент ми відчули, що наша техніка затребувана в більшості країн світу. Це цікавий випадок: коли ми брали участь на виставці в Лейпцигу, там були пожежні машини з Швеції, Швейцарії, Болгарії. Ми розмовляли з пожежними і бачили повне розуміння, що їм на 100% підходить наш продукт. Вони описали цю машину як "Автомат Калашникова серед пожежних автомобілів" — він максимально простий і надійний.

Маневрений і компактний пожежний автомобіль — звучить фантастично. Чи є інші проекти, такі ж дивовижні?

Вже реалізований проект — цистерни-термоси для питної води з поліпропілену — ми розробили свою технологію. Воду і взимку і влітку потрібно термічно ізолювати — влітку вона може згнити, взимку — замерзнути. Якщо звичайну цистерну з нержавійки прострелити або пробити, вона практично не підлягає відновленню — в місцях зварювання починаються процеси закисания, і вода гниє. Цистерну з поліпропілену можна легко полагодити навіть у польових умовах — досить розігріти пластик, — матеріал "затягне" пробоїну. Ми поставляємо такі цистерни для армії України.

Є проекти на замовлення КБ "Південне" для забезпечення екологічної безпеки при експлуатації космодромів в Бразилії і Саудівської Аравії, але ці проекти частково згорнуті. Можливо, вони будуть реалізовані на космодромі в Канаді. Суть проекту у створенні агрегатів нейтралізації високотоксичних компонентів ракетного палива, а також їх парів.

Наші машини з'являються всупереч загальним переконанням, якими вони повинні бути, всупереч загальноприйнятим рамкам і навіть іноді всупереч нашим інтересам. Але наша головна мета — втілити в життя продукт, який в подальшому буде цікавим і корисним.

12586

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: