Що відбувається

Під водою: що відбувається у затопленому Херсоні і як евакуйовують людей та тварин

Шостого червня о 2:50 ночі росіяни підірвали Каховську ГЕС. Під загрозою повного або часткового затоплення опинилися 80 населених пунктів. Через те, що частина з них перебуває під окупацією, станом на 7 червня точне число затоплених селищ ніхто не знає.

В окремих районах Херсона за першу добу вода сягнула позначки у 5 метрів. Місцеві на моторних човнах патрулюють затоплені частини міста, допомагають вибратися тим, хто не зміг зробити цього вчасно, й рятують тварин. Кореспондент "Рубрики" працює на місці подій.

Троє у човні

Херсонці Дмитро, Віктор та Світлана з перших годин підтоплення допомагають з евакуацією тварин та людей. Дмитро розповідає — його дім знаходиться у районі, якому не загрожує вода, проте щойно дізнався про катастрофу, об'єднався з другом і вирушив зустрічати воду, що прибула. 

Віктор, волонтер, який надав власний човен для евакуації і допомагає з самим процесомmore
Волонтер Дмитро
Фото: Рубрика

Дмитро говорить — є люди, які попри затоплення відмовляються від евакуації. Переконувати їх непросто. Декого доводиться лишати у квартирах, до яких підступає вода.

"Жінка отут у багатоповерхівці на четвертому поверсі живе. У неї там 10 собак, 10 котів, щось таке. Категорично відмовляється евакуюватися. Ми вже пропонували і так, і так, і так. Ну, зате з другого під'їзду одну жінку вдалося вивезти. Зараз будемо ще їздити й дивитись. От ми проїжджали будинок, з цього вікна чоловіка діставали з другого поверху. Прямо з вікна діставали. От щойно чоловіка перевезли. У нього там все затоплено", — розповідає волонтер.

Віктор, на чиєму човні чоловіки й евакуюють херсонців, розповідає, що найважчим за ці два дні було вивезти незрячих чоловіка та жінку. Скільки ще людей з інвалідністю потребують допомоги, але не мають до кого звернутися — невідомо. 

Водночас, як повідомляють медіа, на окупованій території евакуацію людей з затоплених селищ не починали і про неї не йдеться. Крім оголошеного стану надзвичайної ситуації у Новій Каховці, більше жодної реакції від окупаційної "влади" немає. 

Врятовані та втрачені тварини

Зооволонтерка Світлана приєдналася до чоловіків, щоб допомогти з евакуацією тварин. На місці, куди звозять врятованих людей, волонтери розпитують, у кого й за якими адресами лишилися тварини, а тоді вирушають на порятунок. 

Дмитро розповідає про одну з таких жінок, у якої в приватному будинку лишилися собаки:

"Четверо чи п'ятеро собак, вона говорила. От дві тут, а три десь лишились, я так розумію, під водою. Вона каже, ви хвіртку відчините, зайдете, там собаки в будинку. А ви ж бачите, від будинку лишився один дах і все — затопило повністю її дім. Я так розумію, що ті три собачки загинули. Треба цих принаймні спасти. Бо вона, бідолашна, така засмучена".

Одна з жінок, які звернулися за допомогою з евакуацією тваринmore
Одна з жінок, які звернулися за допомогою з евакуацією тваринmore

Двоє собак жінки врятувалися, вилізши на дах. Волонтерам вдалося їх забрати, проте коштувало це чималих зусиль — тварини були налякані й кружляли дахом, то підходячи до своїх рятівників ближче, то втікаючи назад. 

Згодом, коли тварин повернули власниці, жінка довго говорила про тих хвостатих, яких не вдалось врятувати.

Flooded city of Kherson, June 2023, Photo: Mykola Tymchenko/Rubryka

"Ви ж собі не пробачите"

Нові й нові хвилі евакуйованих на умовній суші зустрічають медики, військові, зооволонтери. 

"Ми вранці встали, я відчинив вікно і побачив, що вода вже доходить до мого другого поверху. На що ж було надіятись? Довелося покидати квартиру. Знаю, що зараз вода вже підійшла до другого поверху", — розповідає Сергій. Чоловік притискає до себе собаку Мію — та мокра, налякана і недовірливо дивиться на всіх, хто наближається до господаря. 

Трохи далі інша евакуйована жінка тримає на руках кота і пояснює військовим — тварина не її, вона просто врятувала чотирилапого по дорозі до безпечного місця і куди дівати його тепер, не знає.

"Тепер буде ваш. Ви ж собі не пробачите, якщо залишите його, ви ж це самі розумієте", — відповідає поліціянт. 

У відповідь жінка посміхається й киває. Схоже, бодай хтось сьогодні не втратив дім, а навпаки віднайшов.

Свіжі дописи

  • Кейси

Як стати наставником для підлітка з інтернату: інструкція

“Рубрика” розповідає про проєкт наставництва дітей з інтернатів від БФ “Твоя опора”. Якщо ви хочете… Читати більше

Friday April 11th, 2025
  • Кейси

Понад 16 млн євро грантів та вихід на ринок ЄС: як програма ReACT4UA/EU4Business підтримує українські підприємства

3 квітня в Києві презентували результати 5-річної програми “ReACT4UA/EU4Business: Застосування та імплементація Угоди про асоціацію… Читати більше

Friday April 11th, 2025
  • Що відбувається

Ukrainian Cabaret: What you need to know about Ukraine theater sensation

Learn the story of Cabaret in Ukraine and its home theater. Visit the world of… Читати більше

Friday April 11th, 2025
  • Здоров’я

Навіщо знати рівень цукру в крові, якщо ви молодий та здоровий?

За останні 30 років кількість людей із діабетом 2 типу у віці 20–39 років зросла… Читати більше

Thursday April 10th, 2025
  • Екорубрика

Українські громади можуть відбудовуватися краще та екологічніше: інтерв’ю з Романом Ніцовичем, директором із досліджень DiXi Group

Які перспективи має “зелена” відбудова України? Чи були вже реалізовані такі проєкти, і з яким… Читати більше

Thursday April 10th, 2025
  • Кейси

Як громадському сектору побудувати якісну співпрацю з відповідальним бізнесом: кейс із проєкту “Мужні духом”

Через військові дії частина реабілітаційних закладів в Україні постраждала чи була знищена. Крім цього, бракує… Читати більше

Wednesday April 9th, 2025

Цей сайт використовує Cookies.