Що відбувається з гривнею: чому падає курс і чого чекати
Інвестори продають українські єврооблігації, акції компаній дешевшають, гривня впала до 28 за долар. «Рубрика» вирішила розібратися, що відбувається з національною валютою
У чому проблема?
Криза, з якою зіткнулася наша країна на початку 2022 року, має політичний характер і, на думку економістів, спровокована поширенням новин про концентрацію військ Російської Федерації на кордонах та появою в західних ЗМІ інформації про «плани нападу Путіна».
Курс не підіймався вище за позначку у 28 гривень уже багато місяців, і таке різке зростання багатьох налякало. І хоча 19 січня гривня призупинила падіння, зупинившись на позначці 28,40, питання до завтрашнього дня все ще є. Які чинники відіграли головну роль у падінні гривні, пояснює «Рубрика».
Гривня входила в топ-10 найбільш закріплених валют
До листопада минулого року гривня неухильно зміцнювалася і навіть увійшла в топ-10 найбільш закріплених стосовно долара валют світу.
Позитивну динаміку національної валюти минулого року зумовили сприятливі зовнішньоторговельні умови для українських експортерів: високі ціни на метал та сільгосппродукцію, стабільне зростання ІТ-сектору. Водночас обсяг імпорту був не таким великим, а ціни на газ ще не досягли рекордних значень.
Значною мірою на падіння гривні вплинула інформація, і справа тут не лише у Путіні
У зв'язку з тим, що іноземні інвестори побоюються повномасштабного вторгнення, українські активи стали для них ще ризикованішими. За перші два тижні довгострокові облігації впали в середньому на 20%, а якщо порівнювати з вереснем минулого року — на 40%.
Коли ціни на облігації падають, їхня прибутковість зростає. Згідно з котируваннями Bloomberg, ціна коротких облігацій із погашенням у вересні 2022 року втратила 3,3%, в результаті ставка до погашення за ними збільшилася з 19,5% до рекордних 26,5%. Цінні папери з терміном погашення у 2023–2024 роках подешевшали на 2,3–3,3%, що призвело до збільшення їхньої прибутковості приблизно до 16,3% та 16% відповідно.
Висока прибутковість, спричинена падінням вартості українських цінних паперів, створила проблеми для країни у залученні коштів на зовнішніх ринках. Через те, що інвестори не впевнені, чи Україна зможе погасити свої борги, вони хочуть отримати вищий відсоток за ризик купівлі єврооблігацій. Те саме відбувається і з варантами ВВП. Вони з'явилися 2015 року як продукт реструктуризації боргу, коли кредитори погодилися списати в обмін на них 3,6 мільярда доларів українського боргу. Загальна номінальна вартість ВВП-варантів становить $3,24 мільярда, їхня прибутковість прив'язана до зростання ВВП, а термін їхнього обігу завершиться у 2040 році — перший платіж ми внесли у травні минулого року, тоді він становив $40,75 мільйона.
Після того, як західні ЗМІ почали активно говорити про концентрацію російських військ біля кордонів України, на ринку цінних паперів розпочався обвал українських єврооблігацій та ВВП-варантів. Іноземці почали продавати облігації в гривнях, купувати долари, тим самим чинячи тиск на курс. У результаті папери подешевшали на 10-17%, ставка за найкоротшими підскочила на 18,8 в.п., а за облігаціями з терміном погашення у 2023-2024 роках — на 5,7-5,9 в.п.
Достатньо однієї заяви, щоб акції впали
Розкручені інфоприводи вплинули й на акції. Так, на 8% знизилися акції Enwell Energy після того, як компанія заявила про примусовий продаж за рішенням Кабміну 20% газу за пільговими цінами для виробників харчових продуктів. Пізніше акції Enwell Energy впали на 2%.
Найбільше постраждала гірничодобувна компанія Ferrexpo — операційний пункт швейцарської компанії знаходиться в Україні, їй належать три залізорудні копальні в Полтавській області та підприємство з виробництва залізорудних котунів. Акції Ferrexpo на Лондонській фондовій біржі (LSE) впали на 10,7% у п'ятницю та на 4% у понеділок. Річ у тім, що виведення грошей з ринків призводить до зниження цін на український експорт — насамперед на продукцію металургії та залізорудну сировину. Це впливає на курс валютних надходжень до країни, що також чинитиме тиск на курс гривні.
Яке рішення?
До чого слід готуватися
Інвестори поступово йдуть з ринків, що розвиваються, і цей ризик може стати основним ризиком для української економіки до 2024 року, вважає економіст Дмитро Боярчук. У результаті уряду буде складніше позичати гроші на зовнішніх ринках для фінансування бюджетних програм, тому потрібно готуватися до вищих ставок за держборгом, у тому числі з держоблігацій.
І тут ми знову повертаємось до інвесторів. Посилення монетарної політики центробанками розвинутих країн завжди викликає в інвесторів занепокоєння. Причина в тому, що так зростають як безризикові норми прибутковості, так і надбавки за ризик для країн, що розвиваються. Збільшення премії за ризик особливо помітне для країн зі слабкими макроекономічними показниками. Можливо, звучить заскладно, знаємо, але є головна хороша новина. На думку економістів, українська економіка сформувала достатній запас міцності та кредитні ризики за останні роки значно знизилися.
Експерти вважають, що у випадку з Україною значно більшу роль відіграє російська агресія, а найбільший ризик — чергова ескалація протягом року. Для України цей конфлікт обійдеться дуже дорого, і залучити на ринках приватний капітал стане практично неможливим завданням — такою є думка іноземних економістів. А от українці вважають, що реальних передумов для подальшого падіння гривні немає.
Зупинка або призупинення падіння 19 січня — це хороша для нас новина. Залишається сподіватися, що ситуація стабілізується і для падіння української валюти причин не залишатиметься. Водночас уже з початку року на ослаблення гривні реагує національний регулятор. Відповідь — інтервенції на міжбанківському валютному ринку. Наприклад, з 10 по 14 січня НБУ продав міжбанку 330,7 млн доларів.