Кейси

Кожному в родині може знадобитись допомога: як працює мережа дитячих центрів в Одесі

“Рубрика” поспілкувалася з організацією, що надає комплексну підтримку родинам, зокрема дає можливість лишити дитину в безпечному просторі й зайнятися вирішенням нагальних справ.

У чому проблема?

Аня з Нової Каховки. Через війну та окупацію дівчинка разом з татом, мамою, дідусем та бабусею переїхала до Одеси. Втративши рідний дім, маленька Аня закрилася. Вона постійно малювала будинок та свою родину в ньому. Дівчинка не хотіла займатися з вихователями, була відлюдкуватою та неприязною. Мама Ані казала, що й сама не змирилася з втратою минулого життя. 

Яке рішення?

LITTLE WIND — дитячий центр денного перебування, створений одеським Благодійним Фондом "Вітри змін". Саме туди, дізнавшись про те, що організація допомагає переселенцям, привела Аню мама дівчинки. 

У центрі психологиня надала консультацію і мамі. Також працівники БФ "Вітри змін" допомогли татові отримати роботу, підібрали родині невеликий будиночок поблизу Одеси. Тим часом Аня почала регулярно відвідувати заняття в дитячому центрі. Вже за пів року її поведінка помітно змінилася: дівчинка стала більш відкритою, захопилася уроками музики, почала співати й нарешті наважилася поділитися своєю мрією — стати актрисою.

Як це працює?

Благодійний Фонд "Вітри змін" працює з 2018 року. Головною місією організації стала підтримка та допомога жінкам і дітям, які постраждали від дискримінації, утиску прав, проявах гендерного насильства та експлуатації. Зокрема у Фонді допомагали реалізовувати свій потенціал жінкам-ромкам — випускниці курсів з шиття, які організував Фонд, навіть створили соціальне підприємство Швейна майстерня домашнього текстилю "Petalenca" (про це раніше писала "Рубрика").

"До повномасштабного вторгнення багато нашої роботи було направлено на інтеграцію ромських жінок в українське суспільство. Навчали їх писемності, швейній майстерності. Також з 2014 працювали з ВПО. Але після 24 лютого кількість переселенців збільшилася. Звісно, і кількість викликів також", — розповідає Юлія Гладка — комунікаційниця Фонду.

"Наша сила в різноманітті та єдності"

"Всі проєкти ми пропускаємо крізь себе. Багато наших співробітників мають дітей і розуміють, які потреби у родин з дітьми під час повномасштабного вторгнення", — каже представниця Фонду.

Про мережу дитячих центрів в організації мріяли давно. Війна прискорила цей процес. Шукаючи кошти для реалізації проєкту, надсилали грантові заявки, зустрічалися з партнерами, що сповідували схожі цінності. Першими ідею підтримали давні друзі з Німеччини — Благодійна організація "Берлін Одеса Експрес". А потім і Міжнародна організація ALDA. 

Розмова з психологинею про збереження ментального здоровʼя в Південноукраїнському Національному Педагогічному університеті імені К.Д. Ушинського

У 2022 році "Вітри змін" відкрили перший дитячий центр денного перебування LITTLE WIND для дітей, чиї батьки потребують підтримки й допомоги. Приміщення під центр підбирали прискіпливо — було дуже важливо врахувати транспортну розвʼязку, мати власний двір, бомбосховище поруч. Адже у Фонді була ідея зробити центр, що комплексно вирішував би проблеми родин. Зараз там є ще й соціальна квартира для жінок з дітьми у скруті та жіночий ресурсний центр. 

У листопаді 2024 проєкт отримав продовження. За підтримки Благодійної організації ACTED "Вітри змін" відкрили на Базарній ще одну локацію для допомоги батькам — "Інтерактивний дитячий центр". 

Для дітей та батьків

Сьогодні в Одесі працюють два дитячі центри БФ "Вітри змін". В планах — ще більше розширювати та посилювати мережу. 

В обох центрах працюють дві групи: молодша — для дітей від 4 до 6 років та старша — від 7 до 12 років, 

  • Перший центр (на Тираспольській, 18) може вмістити до 15 дітей.
  • Другий (на Базарній, 28) — до 25 дітей.

"Коли мамі треба вирішити юридичне питання, отримати медичну допомогу чи сходити на співбесіду, вона може залишити дитину у центрі, ніби в дитячому садочку. З дитиною працюють психолог, педагог з раннього розвитку, логопед. Також проводять заняття з англійської, музики. Влітку ми ставимо басейн на вулиці і діти радіють можливості купатися. Ми часто відвідуємо музеї, зоопарк", — розповідає менеджерка з комунікацій. 

Майстер-клас для дітей. Фото: "Вітри змін"

Для перебування у центрах необхідна стандартна довідка від педіатра. Діти можуть бути тут впродовж цілого дня. У центрах є кухня, де вихователь може розігріти обід дитині, який йому зібрали вдома. Завжди є свіжа вода або теплий чай. 

Всі активності, що є в центрах — абсолютно безкоштовні.

Головна мета центрів: підвищити стійкість дітей до переживання наслідків стресу після травматичних подій та надати ефективну психологічну допомогу дітям, які мають симптоми психічної травми. А крім того, забезпечити комплексну всебічну підтримку родинам з дітьми. І в цьому основна відмінність центру від звичайного садочка чи групи подовженого дня у школі.

"Психолог працює як з дітьми, так і з батьками. Наш центр часто відвідують діти, яким відмовляють у відвідуванні інші дитячі садочки та центри. Ці діти можуть проявляти агресію або плакати. Вони пережили важкі ситуації й потребують психологічної реабілітації. Їхнім батькам також треба допомога: перенаправлення, гуманітарна допомога, психологічна підтримка", — роз'яснює Юлія Гладка. 

А це точно працює?

Пісочна терапія. Фото: "Вітри змін"

"Дітям зараз бракує спілкування та соціалізації. А на заняттях дітям весело. Вони граються і мають змогу повертатися в дитинство, якого їх позбавили. Пісочна терапія, танці, спів, рухливі ігри на свіжому повітрі допомагають їм швидше адаптуватися та пережити травмуючі події війни", — ділиться спостереженнями психологиня центру Тетяна Черкова.

В центрі також наводять приклад Остапа (імена дітей змінені), який приїхав до Одеси з Маріуполя разом з мамою та сестрою. Хлопчика з аутистичним розладом неохоче брали до садочка. Остап проявляв агресію, часто кричав, плакав, бився та кусався. Мама не могла піти працювати, адже непосидючий син не міг навіть на пів дня лишитися в садочку. 

Влітку Благодійний Фонд "Вітри змін" організував дитячий табір. Мама Остапа побачила оголошення в соціальних мережах і вирішила записати сина, сподіваючись отримати хоч трохи часу, щоб вирішити питання з роботою.

Спочатку хлопчик ставився до всіх вороже. Але вихователька Світлана впевнено сказала мамі: дайте йому час! Вже через місяць роботи з психологом і логопедом стали помітні перші результати: Остап почав виразно говорити про свої потреби, включився в ігри з іншими дітьми та перестав їх ображати. А ще через кілька місяців щоранку щиро обіймав вихователів.

Юлія Гладка розповідає, центри відвідують також ромські діти — коли мами вчаться шити на курсах в ресурсному жіночому центрі "Petalenca". Без будь-якої дискримінації абсолютно різні діти разом граються та спілкуються. 

"Ми підтримуємо будь-які родини з дітьми у скруті. Нам не важливо — чи це ВПО, чи місцеві. Ситуації в родинах бувають різні. Під час повномасштабного вторгнення багато родин втратили роботу, психологічна напруга зросла", — каже комунікаційниця Фонду.

Підопічні центру. Фото: "Вітри змін"

Загалом на сьогодні центрами денного перебування охоплено вже понад 200 родин, 316 дітей, з них 235 дітей ВПО.

Ще більше корисних рішень!

"Вітри Змін" працюють і над іншими важливими проєктами, направленими на збереження ментального здоровʼя, безпеки жінок та сімей з дітьми.

Спільно з Дитячим Фондом ООН (ЮНІСЕФ) за підтримки Бюро гуманітарної допомоги USAID (BHA) реалізується ще один проєкт, а рамках якого працюють мобільні бригади, що допомагають жителям Півдня України давати раду різним викликам: 

  • Психолог проводить діагностику психоемоційного стану дитини та батьків, надає як індивідуальні, так і групові консультації та перенаправляє до спеціалізованих служб психічного здоровʼя, якщо це необхідно.
  • Кейс-менеджер здійснює ведення справ, у тому числі складних випадків, спільне ведення справ із місцевими представниками соціальних служб, направлення до державних та недержавних постачальників соціальних, юридичних, спеціалізовані послуги (охорона здоровʼя, допомога постраждалим від гендерно зумовленого насильства тощо).
  • Спеціаліст з підвищення обізнаності на рівні громади знайомить людей з різними темами — "Одна родина для кожної дитини",  гендерно позитивне батьківство, запобігання ризику гендерно зумовленого насильства, попередження ризиків від вибухонебезпечних предметів, ненасильницьке спілкування тощо.

Багатодітна родина з Миколаївщини отримала консультації та гумдопомогу від фонду "Вітри змін". Фото з архіву організації

Мобільні бригади також допомагають вирішити юридичні питання та привозять гуманітарну допомогу багатодітним родинам, матерям, які виховують дітей самотужки, організовують свята для дітей ВПО.

"Дуже важливо, щоб люди відчували, що вони не залишені наодинці з труднощами. Наша мета — не лише допомогти гуманітарно, але й надихнути та подарувати впевненість у майбутньому", — кажуть у "Вітрах змін".

Також в рамках проєкту в громадах і ромських поселеннях відкривають безпечні простори, де жінки, дівчата та діти можуть збиратися та отримувати доступ до психосоціальної допомоги.

Вже 15 ромських жінок з громад Одеської області, стали агентами змін у своїх спільнотах. Ці жінки забезпечують доступ в закриту ромську спільноту — збирають актуальні потреби жінок та дітей в громадах, а також допомагають виявити випадки гендерно зумовленого насильства та оперативно передають цю інформацію до Фонду. 

А ще для звернень ромських жінок створили ромську гарячу лінію ROMA SOS:

  • +380 67 356 90 50
  • +380 (96) 037 69 96

За цими номерами жінки можуть подзвонити та отримати консультацію, попросити допомоги. Це легше, ніж написати у соціальних мережах. 

Свіжі дописи

  • Корисне

Iconic Ukrainian art: 5 famous Ukrainian paintings you need to know

Dive into the world of Ukrainian art! Discover its diversity and beauty through our list… Читати більше

Thursday January 23rd, 2025
  • Кейси

“Невизначеність лякає більше за мобілізацію”: як проєкт “Військо +1” допомагає цивільним знайти “свою” бригаду

Проєкт “Військо+1” став новою рекрутинговою платформою, завдяки якій десятки цивільних чоловіків та жінок змогли знайти… Читати більше

Wednesday January 22nd, 2025
  • Корисне

Як обрати світловідбивач для одягу чи сумки: поради, щоб убезпечити себе та дітей

“Рубрика” розповідає, на що звернути увагу, коли ви обираєте світловідбивні елементи, а також чому взимку… Читати більше

Wednesday January 22nd, 2025
  • Здоров’я

Як боротися з метеочутливістю і чи точно вам погано через погоду

Чи помічали ви, як зміна погоди здатна зіпсувати ваш настрій чи самопочуття? Раптовий головний біль,… Читати більше

Tuesday January 21st, 2025
  • Екорубрика

Як громади навіть під час війни можуть зменшувати відходи: інструкція

“Рубрика” поговорила з експертками з “Let's do it Ukraine” та “‎Українського Альянсу Нуль Відходів” —… Читати більше

Monday January 20th, 2025
  • Корисне

Що приготувати на шкільний ярмарок? Прості рецепти для добрих справ

Швидка і проста випічка (і не тільки), яку можна приготувати для благодійного ярмарку. Читати більше

Friday January 17th, 2025

Цей сайт використовує Cookies.