fbpx
Сьогодні
Небайдужа 11:15 26 Кві 2023

Бабусин батальйон: як літні житомирянки допомагають фронту

Старші люди теж прагнуть допомагати наближати перемогу України, а крім того потребують спілкування, справи, безпечного кола друзів. У Житомирі знайшли рішення — там літні люди об’єднуються й за роботою для допомоги військовим розбудовують власне комьюніті — такий собі “батальйон”. Як це працює — розповідає “Рубрика”.

English version here

У чому проблема?

Пенсійний вік в Україні для старших людей часто перетворюється на вік соціальної ізоляції та самотності. Повномасштабна війна лише поглибила проблеми, з якими стикаються українці поважного віку, а проте водночас і вчергове підкреслила, що пенсіонери теж хочуть і можуть продовжувати активне життя, працювати й навіть волонтерити. 

Пані Марії з Житомирщини вже за 80 — вона в'яже надзвичайно якісні й красиві шкарпетки. Жінка вирішила, що допоки триває війна, вона хоче й буде підтримувати наших захисників — тим, чим може: 

"Я візерунки роблю, щоб воїнам приємно було. Вони як оберіг. Часто встаю ночами, щоб встигнути наплести побільше. Я готова багато в чому собі відмовити, аби робити щось корисне для наших воїнів", — говорить пані Марія.

Пенсійний вік — не привід для того, щоб залишатися "за бортом". Люди літнього віку теж хочуть допомагати, підтримувати, наближати перемогу. А підтримка цього ентузіазму йде не лише на користь захисникам, але й на користь самим пенсіонерам. Тож як її втілити? Одне з рішень знайшли на Житомирщині.

Яке рішення?

"Іншого вибору в нас немає, бо ми любимо свою країну і хочемо жити у вільній Україні", — так кажуть у Житомирському відділенні Всеукраїнської благодійної організації "Турбота про літніх в Україні". Тут літні люди Житомира об'єдналися й докладають усіх зусиль для того, щоб Україна перемогла, і водночас — будують свою міцну спільноту взаємопідтримки. Про те, як працює рішення, "Рубрика" поговорила з керівницею відділення Таїсою Войцеховською.

Як це працює?
Бабусин батальйон

Відділення всеукраїнської організації "Турбота про літніх в Україні" в Житомирі зареєстроване у 2008 році. До 2014 року волонтери організації — люди старші 60 років, піклувалися про більш літніх житомирян і житомирянок. Допомагали готувати їжу, робили прибирання та покупки, надавали моральну підтримку і просто спілкувалися з тими, хто вже не в змозі виходити з дому. 

Організація багато працювала за міжнародними проєктами, а крім того брала активну участь у житті міста — так, тут вивчали культуру обслуговування у громадському транспорті, ціни в аптеках, домоглися проведення світла в одному з підземних переходів. Також у відділенні працювали гуртки для старших людей, де можна було навчитися вишивати, в'язати, обмінятися кулінарними рецептами та поспілкуватися.

Таїса Войцеховська

Таїса Войцеховська

А у 2014 році із початком агресії росії проти України волонтери організації не змогли залишитися байдужими й почали допомагати воїнам АТО.

"Ситуація тоді була дуже складна, — згадує Таїса Войцеховська. — Хлопці йшли захищати незалежність України буквально голі й босі. Відправлялися на передову в гумових капцях. Не вистачало навіть білизни".

Саме забезпеченням білизною захисників України й стали, крім основної діяльності, займатися у "Турботі про літніх в Україні". "Бабусин батальйон" — таку назву придумали вдячні військові для волонтерок, які почали шити та в'язати необхідні речі для фронту.

Першу швейну машинку привезла з дому до організації одна з волонтерок, тканину закупили за власний кошт. За спіднім від "Бабусиного батальйону" моментально "вишикувалася" черга. Військові телефонували й просили ще і ще. Трохи пізніше асортимент майстерні розширився робочими рукавичками для бійців (у них зручно копати окопи, будувати укріплення та бліндажі). Рукавички майстрині кроїли з джинсових штанів, якими з ними ділилися місцеві мешканці. В'язали шкарпетки, відшивали трикотажні бандани.

Своєрідним хітом майстерні стали невеличкі подушки, які стали такими собі оберегами для воїнів. "Такі подушки дуже зручні, — розповідає пані Таїса. — Їх ми почали відшивати для танкістів, а потім такі подушки в нас стали просити й інші підрозділи. Маленьку подушку можна засунути в рюкзак, під бушлат, всюди возити з собою. Одна з наших подушок навіть врятувала бійцю життя. Він носив її під бушлатом і саме в ній застряг невеличкий уламок. Тепер ця подушка лежить у нього вдома, як талісман". 

"Дівчата", які наближають перемогу


волонтерство у Житомирі

Попри допомогу військовим з 2014 року, повномасштабне вторгнення у 2022 шокувало волонтерок. 

"Хоча ми вже кілька років забезпечували наших хлопців на сході, ніхто з нас не вірив, що ось так, відкрито, на нас полетять ракети, підуть колони танків. Ми весь час думали, що це якась помилка й ось-ось все налагодиться", — зізнається Таїса Войцеховська. 

У перші ж дні війни пані Таїса з подругами на кошти закордонних меценатів збирала та відправляла на фронт продуктові набори для бійців. А потім частині волонтерок довелося евакуюватися разом із родинами. Швейна майстерня тимчасово призупинила свою роботу.

У серпні 2022, коли нарешті всі повернулися у Житомир, "Бабусин батальйон" запрацював із новими силами. "Ми маємо наближати перемогу", — кажуть у майстерні. І доводять це не словом, а ділом.

бабусин батальйон
Сьогодні на роботу у швейну майстерню щодня приїздять з усіх кінців міста 12 жінок віком від 59 до 82 років. "Дівчата" — так називає своїх подруг-волонтерок Таїса Войцеховська, працюють у майстерні з ранку до вечора. Хтось шиє постіль, подушки, спідню білизну та балаклави, хтось вивертає олівцем пальчики на рукавичках, хтось набиває подушки.

В "Бабусиному батальйоні" немає професійних швачок. Швейним премудростям вчилися самі. Частина волонтерок працюють у невеликій кімнаті-майстерні. Інші майстрині беруть роботу додому, а потім приносять готові вироби. Є ті, хто працював раніше, але зараз уже не працює. 

"Ми їх часто провідуємо. Дівчата все пориваються повернутися до роботи, але вже діти їх не пускають. І це цілком зрозуміло, все ж таки, здоров'я — це найважливіше", — додає Таїса Войцеховська.

турбота для літніх людей в Україні
Людей поважного віку волонтерки Житомирського відділення ВБО "Турбота для літніх в Україні" підтримують не тільки добрим словом. Цієї зими в рамках чергового проєкту вони утеплили квартири близько 40 літніх житомирян. Окрім утеплення, також надають допомогу у вигляді засобів гігієни.

Спілкування та сумісна праця — як стимул і терапія 

Майже всі учасниці "Бабусиного батальйону" — житомирянки, та останнім часом до них пристали й кілька переселенок. Таїса Войцеховська — дуже комунікабельна людина. Приєднатися до волонтерського руху вона може запропонувати просто на вулиці. Так, наприклад, одну з волонтерок — пані Ольгу — вона зустріла у тролейбусі, а з кимось роззнайомилася на зупинці.

бабусин батальйон, житомир

74-річна Валентина Вікторівна була вихователькою у дитячому садку. Але тепер перекваліфікувалася у швачки. А 82-річна пані Марія, про яку ми згадували на початку цього тексту, в'яже надзвичайно якісні й красиві шкарпетки. У "Бабусиному батальйоні" всім знайдеться місце — головне — бажання допомагати.

Є в складі "Бабусиного батальйону" й чоловік. На початку повномасштабної війни пан Микола записався в тероборону, але коли чоловікові виповнилося 60, його звільнили. Тоді ж на одній з житомирських вулиць він побачив оголошення про роботу майстерні. Завітав до "Батальйону" і тепер шиє разом із жінками рукавиці для захисників.

Робити дуже багато, — зізнається пані Таїса. Два місяці тому в майстерні з'явилася професійна закрійниця, то стало трохи легше. Вона переселенка з Харкова. Таїса Войцеховська розповідає, що спочатку пані Любов була дуже пригнічена, мовчазна. Але поступово спільна праця та спілкування з однодумцями допомогли жінці знову навчитися посміхатися. Тож шиття для захисників разом із новими подругами стало для жінки своєрідною терапією. 

"Спільна діяльність дуже нас підтримує. Це дуже цінно — мати близьких по духу людей. Взагалі, є стимул жити, наряджатися, наводити красоту. До майстерні волонтерки приходять працювати, але це не обов'язок, а покликання душі", — каже Таїса Войцеховська.

А це точно працює?
"З такою екіпіровкою жоден ворог не страшний!"


виготовлення речей для військових

З вересня 2022 майстрині "Бабусиного батальйону" відшили понад 1700 подушок та десятки сотень інших виробів. Таїса Войцеховська розповідає, що точний облік готових виробів вони не ведуть, головне — встигнути відшити вчасно всі замовлення захисників. 

На фронт вироби передають через волонтерів. Часто навідуються зі своєю продукцією до госпіталю. Бійці сприймають такі передачі як коштовні подарунки. Завжди радіють, розчулюються, а зручні маленькі подушечки, за словами волонтерок, йдуть взагалі "на розхват". 

"Дуже багато важкопоранених, — зітхає Таїса Войцеховська. — Для них наші подушечки не просто обереги, а й речі, корисні в реабілітаційному процесі".

На початку 2023 "Бабусин батальйон" передав до госпіталю партію спідньої білизни на липучках. Жінки шили такі вироби вперше, але впоралися й дуже цьому радіють, бо така білизна для поранених воїнів завжди актуальна.

бабусин батальйон

Коли до майстерні заїжджають військові з передової, "Бабусин батальйон" розквітає: 

"Ми комусь потрібні, наші рукавиці комусь зігріли руки. Ми дуже радіємо словам подяки, але ми на них не чекаємо. Все, що ми хочемо — щоб хлопці нормально доїхали, щоб їм було тепло і зручно, щоб вони залишалися живими й неушкодженими", — кажуть у "батальйоні".

У розмові з "Рубрикою", Таїса Миколаївна з гордістю згадує про вдячні відгуки воїнів і сміється, пригадуючи одну історію: в одного з бійців, що був у відпустці, дідусь побачив онукову білизну, та й собі таку ж захотів. "Я, звісно, люблю свого дідуся, але труси йому не віддам", — написав у жартівливому листі майстриням боєць.

Спіднє від "Бабусиного батальйону" і правда особливе. Секрет у тому, що жінки завжди обирають веселі, "дитячі" тканини. З ромашками, котиками, цуценятами, дельфінчиками. "Хочемо, щоб хоча б у такий спосіб наші захисники морально відпочивали", — пояснює пані Таїса, яку бійці з повагою називають "комбатом Бабусиного батальйону".

Люди з великим серцем

турбота про літніх в Україні

У лютому 2023 чотирьох волонтерок житомирського відділення Всеукраїнської благодійної організації "Турбота про літніх в Україні" нагородили медалями "Волонтеру — людині з великим серцем" та "Патріотка України". 

"Подібні відзнаки ми отримуємо вперше, — сказала на нагородженні Таїса Войцеховська. — Відзнака — це, звісно ж, дуже приємно, але усі ми, усі наші, а наразі це 32 волонтерки віком від 59 до 82 років, — усі наші дівчата тут працюють не задля медалей. Ми робимо все можливе й неможливе, щоб допомогти нашим хлопцям і прискорити час нашої перемоги".

Ще більше корисних рішень!
Як допомогти "Бабусиному батальйону"?


турбота про літніх в Україні

В "арсеналі" майстерні "Бабусиного батальйону" зараз 6 швейних машин. Вони старенькі, ще з радянських часів, часто ламаються. З нової техніки — тільки подарований волонтерами у 2015 році оверлок. Літні майстрині мріють про сучасну техніку. Кажуть, тоді б вони змогли відшивати ще більше необхідних для наших воїнів речей.

Тканину, синтепон та розхідні матеріали для виробів також збирають усіма можливими шляхами. Переважно її "батальйону" передають благодійники. Волонтерки кажуть, що з радістю приймуть допомогу від усіх охочих допомогти. Так, швачкам можна принести чисті джинсові речі, дитячу постільну білизну або купити потрібну тканину. Якщо ви хочете допомогти "Бабусиному батальйону", можете напряму зв'язатися з керівницею благодійної організації Таїсою Войцеховською за номером 097 578 77 67.

2688

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: