fbpx
Сьогодні
Розбір 15:51 15 Лис 2023

"Дитбудинок не виховує, а тільки утримує дитину", — що робити з українськими інтернатами

У багатьох європейських країнах інтернати вважають рудиментом і системою, яка не працює. Проте в Україні значних переоцінок цього підходу поки немає. Які кроки держави змогли б дійсно допомогти дітям, які залишились без опіки батьків, розбиралась “Рубрика”.

English version here

У чому проблема?

Війна принесла українцям біль, страждання та складні випробування. Та чи не найбільше постраждали від збройної агресії рф наші діти. За даними Національної соціальної служби України, з 24 лютого 2022 року понад 8,5 тисяч дітей з різних причин опинилися без батьківського піклування. Турботу про більшість з них взяли на себе родичі, але частина дітей, зокрема тих, яких зробила сиротами війна, потрапила у дитячі будинки.

Сьогодні в українських інтернатних закладах перебуває 5,5 тисяч дітей, про яких немає кому подбати окрім держави. Система інтернатів, яка дісталася Україні у спадок від СРСР, дискредитувала себе вже давно. Брак уваги, недостатня освіта й виховання, що складається з обмежень — система не заміняє дітям родину. Гарантувати дітям щасливе дитинство в установах такого типу неможливо.

Яке рішення?

Про те, як Україна може змінити ситуацію і що є альтернативою дитячим будинкам, "Рубрика" поговорила з головою благодійного фонду "Зміни одне життя — Україна", радником міністра соціальної політики (2019-2020 рр.), Леонідом Лебедєвим.

Як це працює?
Утримання, а не виховання

Розмову про проблему дитячих будинків в Україні варто почати з історії. Система цих закладів була утворена на самому початку становлення радянської влади й набула популярності після закінчення Другої світової війни, коли було багато дітей, батьки та рідні яких загинули під час бойових дій. Перед країною постав виклик — швидко прибрати дітей з вулиць. На той час — це було рішенням. На сьогодні проблеми безпритульності та жебракування дітей у таких масштабах в Україні немає. Батько шістьох прийомних дітей та голова благодійного фонду "Зміни одне життя — Україна" Леонід Лебедєв впевнений — наше суспільство спроможне доглянути своїх дітей.

"Незважаючи на те, що з фінансуванням у таких закладів все гаразд, насправді дитячі будинки не вирішують питання сирітства, — говорить Леонід Лебедєв. — По законодавству дитбудинок не виховує, а тільки утримує дитину. Проте дитинство лімітоване. І якщо ніхто не займається вихованням, то, звісно, дуже швидко у суспільство виходить громадянин не лише травмований відсутністю батьківської уваги та любові, а й абсолютно не готовий до дорослого життя. І це насправді дуже велика армія дітей".

До війни кількість дітей, які проживали у всіх інтернатних інституціях, сягала 100 тисяч. Це понад 700 закладів по всій Україні, які поділені на 15 типів. Вони мають різні назви, але система в них майже однакова. Такі заклади для дітей підпорядковуються навіть не одній, а одразу трьом установам — Міністерству охорони здоров'я, Міністерству освіти та Міністерству соціальної політики.

Дитячі будинки в Україні

Ілюстративне фото

Проблема в тому, що в усіх закладах діти перебувають лише до 18-річчя. Якщо дитина відносно здорова, вона виходить з інституції, як-то кажуть, на всі чотири сторони. Якщо у важкому стані, система її переводить в "будинки для людей похилого віку", де вона просто доживає.

Еволюційно Україна має перейти до іншого етапу — етапу прийомних сімей, говорить Леонід Лебедєв. Це практика усіх розвинених країн. Потрібно розуміти, що сироти будуть завжди. Але можемо зробити так, щоб у нас не було дітей-сиріт в інтернатах. Попри війну реформа деінституалізації (розформування інтернатної системи й створення необхідних сервісів на місцях, тобто в селах і містах, де люди з інвалідністю можуть залишатися у своїх сім'ях) має нарешті зрушити з мертвої точки та запрацювати на повну силу. 

Світ без сиріт

Перші сімейні форми піклування в Україні існували з часів Запорізької Січі. Тоді, як розповідає Леонід Лебедєв, щодо цього були дуже прості правила. Якщо батьки дитини помирали, громада підхоплювала дитину і далі займалася її вихованням. Така проста практика зараз існує в Ізраїлі. Осиротілу дитину одразу забирають близькі родичі, друзі друзів. Кількість сімей, які хочуть взяти прийомну дитину в Ізраїлі, значно перевищує кількість дітей, які потребують нової сім'ї. Також там не залишаються поза увагою хворі діти чи діти з інвалідністю.

Немає дитячих будинків і в Нідерландах. Тут опікою над дітьми займаються foster-сім'ї (фостеринг — екстрене влаштування дитини до прийомної сім'ї протягом певного проміжку часу або до досягнення дитиною повноліття). При цьому довше 2-х років у таких сім'ях залишається не більше 40% дітей, інші або возз'єднуються з біологічними батьками, або офіційно стають сиротами й тут же їх усиновлюють.

За десять років шлях до суспільства без дитячих будинків пройшла і Литва. В цій країні діти-сироти проживають у опікунів чи у прийомних родинах. 

"В Україні ми теж шукаємо сімейні форми, — продовжує Леонід Лебедєв. — Станом на зараз в Україні їх кілька: усиновлення, опіка для родичів, опіка для неродичів, прийомна сім'я та дитячі будинки сімейного типу. Тобто у нас розплодилося стільки форм, скільки немає в жодній країні світу. Зараз йде мова, аби їх скоротити до дуже простих речей. Тобто крім усиновлення, має бути опіка для родичів і має бути єдина форма — прийомна сім'я. Я вважаю, на часі саме три таких простих варіанти, тому що коли спрощуються форми, то спрощуються й умови, і, відповідно, шлях дитини до родини".

Дитячі будинки в Україні

Ілюстративне фото

Охочих стати родиною для дітей, які залишилися без батьківського піклування, в нашій країні достатньо. Минулого року в Україні був створений чат-бот "Дитина не сама", його запустив Офіс Президента України, спільно з ЮНІСЕФ та Міністерством соціальної політики України. З початку війни через цей чат-бот пройшло понад 24 тисячі заявок людей, які хотіли б прихистити дитину під час війни. Проте, за словами Леоніда Лебедєва, коли ініціатива запускалася, мало хто розумів, що це таке: кого прихистити, як і на скільки, які для цього потрібні умови. 

"Людям треба більше пояснювати  — що дітей одразу не дадуть, що є обов'язкове навчання, а у дітей є статуси. Якщо зараз зробити роз'яснення, дати людям зрозуміти, що є усиновлення, є опіка, є певні умови, які, повторюю, мають бути набагато простішими, ніж вони є зараз, то я думаю, з 24 тисяч охочих знайти батьків для 5 тисяч сиріт, які сьогодні знаходяться в дитбудинках, буде не проблема", — говорить Леонід Лебедєв.

Без штучних перепон та бюрократії

Експерт наголошує, що працювати з проблемою сирітства потрібно системно, зверху донизу. І тут постає питання —  хто конкретно має цим займатися, аби досягти реального результату?

"Коли я у 2020, як державний діяч, працював над цим питанням, бачення було таке — потрібен окремий офіс реформ. Спеціальна команда, не завантажена бюрократією та іншими функціоналом. Саме так працює багато громадських обʼєднань, в тому числі і наш фонд «Зміни одне життя». Ми сконцентровані тільки на проблемі сирітства — знайомимося з дітьми і доводимо їх до усиновлення. Так само мають працювати і чиновники", — пояснює Леонід Лебедєв.

Втім, нещодавно в Україні створили орган, який має сприяти реформі деінституалізації. "Координаційний центр із розвитку сімейного виховання та догляду дітей" покликаний узгодити дії центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств та інших установ у питаннях підготовки й проведення заходів загальнодержавного значення. Очікується, що основним фокусом діяльності центру має стати підтримка сімейних форм виховання, зокрема великих прийомних родин.

Леонід Лебедєв вважає — задачею новоствореного органу має стати не лише розробка пропозицій до законодавства. Центр має отримати більше повноважень, працювати не лише як законодавчий, а і виконавчий орган. До прикладу, саме так, за допомогою окремого структурного відділу, свого часу відбулася реформа сектора закупівель. В результаті Україна отримала прозору, зрозумілу і робочу систему публічних закупівель Prozorro. 

Які кроки насамперед мала б зробити держава?

Небайдужі до проблем сирітства вважають, що дитячі будинки-інтернати системи Мінсоцу — це заклади, з яких би мала розпочатися реформа деінституціалізації. Бо якби вдалося вивести дітей з цих закладів, створивши необхідну інфраструктуру в громадах, це б автоматично вирішило проблеми інших дітей. 

  • Є діти по заявах батьків, які привезли дитину в інтернат. 
  • Діти з інвалідністю, які б при підтримці та створенні послуг в громадах могли б жити вдома. 
  • Є діти з дуже важкими формами інвалідності, які потребують цілодобового медичного догляду.
  • Майже всі діти не підтримують відносин з батьками, незалежно від фактичного статусу. І це також позбавляє їх права на родину. 

Але головне — опинившись у такому закладі, вони у переважній більшості приречені поповнювати інші заклади міністерства — ПНІ (психоневрологічні інтернати), а далі — інтернати геріатричні. Вирватися з цього порочного кола, на жаль, майже неможливо. Бо перебування в закладах позбавляє навичок самообслуговування, узалежнює від персоналу. 

Дитячі будинки в Україні

Ілюстративне фото

На думку Леоніда Лебедєва, насамперед проблему інтернатів треба розділити на дві частини.

Перша: потрібно влаштувати всіх тих дітей, які вже є сиротами, у сімейні форми.

  • Для цього необхідна цілеспрямована інформаційна кампанія щодо культури усиновлення. "Ми маємо підготувати суспільство через рекламні кампанії, через активну соціальну рекламу, яка повинна бути у всіх ЗМІ та буквально на кожному кроці. Тут варто згадати приклад Литви, де у кожному селі є білборд з контактами служб, куди можна звернутися, якщо ви можете і хочете прихистити дитину", — пояснює Леонід Лебедєв.
  • Також повинна бути потужна рекрутингова кампанія: потрібно просіяти мільйони українців (а для початку ті самі 24 тисячі, які вже зареєструвалися через чат-бот) і виявити 5-6 тисяч потенційно готових усиновити. Саме стільки приблизно сиріт є зараз. "Коли ми будемо мати кандидатів, то ми будемо мати прийомні сім'ї, у які підуть діти. Звісно, потрібні будуть і відповідні зміни у законодавстві, але це все має відбуватися паралельно", — відзначає експерт.
  • Крім того, треба організовувати постійні зустрічі з прийомними батьками для обміну ідеями, як зробити цей процес простішим та більш зрозумілим. Повинна відбуватися комунікація між тими, хто усиновив чи бажає це зробити й тими, хто встановлює правила.

І друге: не давати проблемі збільшуватись, тобто не допустити надходження нових дітей в заклади інтернатного типу.

"За статистикою, серед тих, хто перебуває в інтернатах, лише 20% — це діти-сироти, а 80% — діти, позбавлені батьківського піклування. Зокрема це діти, чиї батьки ведуть асоціальний образ життя та не бажають брати відповідальність за своїх дітей. Також сьогодні в групі ризику є тисячі дітей, які проживають у родинах, що опинилися у складних життєвих обставинах або живуть у місцях, де немає необхідних для дитини соціальних послуг. Саме ці діти зазвичай поповнюють інтернати", — пояснює Леонід Лебедєв.

Експерт зазначає, ці питання дуже комплексні, враз їх не вирішити, але рухатися в цьому напрямі потрібно вже просто зараз. 

  • Проводити розʼяснювальну роботу, збільшити кількість соціальних працівників. 
  • Підняти відповідальність служби у справах дітей, аби діти, долею яких більш ніж пів року не цікавляться рідні батьки, не "зависали" в інтернатах, а вчасно переходили в категорію тих, хто може бути усиновленим чи влаштованим під опіку/піклування.
  • Забезпечити у кожній громаді соціальні послуги для дітей, які можуть бути дуже різними. Десь це можу бути шкільний автобус, а десь — медичні працівники. Адже є випадки, коли дитину можуть віддати у спеціалізований інтернат тільки тому, що там є, наприклад, логопед. Якщо забезпечити всі потреби, в ідеалі до сімей повернуться і хворі діти, і діти з інвалідністю.

Леонід Лебедєв додає: для дітей з інвалідністю є ще одне рішення, яке, на жаль, зараз взагалі не розвивається в державі. Це Малий груповий будинок (МГБ) — заклад соціального захисту, розрахований на одночасне проживання не більше десяти дітей (у разі, коли є діти з інвалідністю — восьми) в умовах, максимально наближених до сімейних. Найважливіша відмінність Малого групового будинка від інтернату — це індивідуальний підхід до дитини та робота фахівців, що відповідає її потребам та життєвій ситуації. В Києві є кілька таких прикладів. Вони успішні й задача держави — сприяти впровадженню такої форми в інших містах та селах.

Дитячі будинки в Україні

Ілюстративне фото

Також експерт вважає, що потрібно попрацювати й над матеріальною підтримкою родин, які виявили бажання забрати до себе дитину. За законом опікуни отримують на місяць на утримання дитини фінансову допомогу у розмірі 2,5 прожиткових мінімумів (до 6 років — 5680 грн, до 18 років — 7082 грн). Стільки ж отримують на дитину прийомні сім'ї та дитячі будинки сімейного типу. Якщо дитина з інвалідністю — то 3,5 прожиткові мінімуми (відповідно 7952 та 9915 грн). Але розмір грошової допомоги на усиновлену дитину виглядає по-іншому і дорівнює тій, яку батьки отримують від держави, народжуючи власну дитину. Сьогодні загальна сума допомоги становить 41280 грн, яка виплачується частинами протягом трьох років із моменту усиновлення дитини: 10320 грн — одноразово і 860 грн/місяць — протягом наступних 36 місяців.

"Тут було б варто підняти виплати, тому що зараз суспільство часто усиновлює дітей з травмами. А для дітей з травмою потрібні кошти на реабілітацію, на лікування. Таким родинам сьогодні потрібно мати неабиякі ресурси. 800 гривень в місяць — це дуже мало, практично нічого", — зауважує Леонід Лебедєв.

Ще більше корисних рішень!

Благодійний фонд "Зміни одне життя — Україна", який очолює Леонід Лебедєв, ще до війни розпочав власну інформаційну кампанію для допомоги дітям-сиротам. Фонд започаткував благодійну програму "Зміни одне життя". Одним з інструментів проєкту стали сюжети про дітей та їхнє розповсюдження, поки їх не побачать майбутні батьки. Працівники фонду і зараз, під час війни, їздять по інтернатах і роблять відео про дітей,, щоб їх було видно в онлайн-просторі. Завдяки таким відеоанкетам вже близько тисячі дітей отримали нові родини. Також у фонді ведеться робота, аби ці відео зʼявилися в Дії та інших державних ресурсах. 

Під кожним з відео є контакти служб, куди ви можете звернутися щодо конкретної дитини. А у БФ "Зміни одне життя — Україна" за телефоном +38 067 343 37 73 можна отримати первинну консультацію з питань усиновлення. Можна також написати свої питання на електронну пошту [email protected]  і таким чином отримати підтримку від голови благодійного фонду "Зміни одне життя — Україна" Леоніда Лебедєва.

Україна, як частина цивілізованого світу, має прийти до того, щоби для всіх дітей, які залишилися без батьківського піклування, знайшлася своя родина та свій дім.

Рубрика:
Кейси
3588

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: