fbpx
Сьогодні
Екорубрика 13:28 20 Гру 2023

“Перша приватна їжарня”: як двоє киян доглядають колючих пацієнтів 

Мімішні, колючі та з різними характерами — це мешканці “Першої приватної їжарні” — єдиного притулку для їжаків в Україні. Туди вони потрапляють на реабілітацію після травм та у стані знесилення.  Доглядають пацієнтів двоє киян у власних квартирах. З якими травмами до них потрапляють їжаки, як правильно надавати їм допомогу та чому їм не можна давати молоко, дізнавалася “Рубрика”.

English version here

У чому проблема?

Воєнні дії нещадно руйнують природне різноманіття України та знищують його мешканців. Через гучні обстріли, прильоти снарядів та пересування важкої техніки травмуються та гинуть їжаки. І хоча фахових досліджень впливу війни на їжаків немає, спеціалістів з їх лікування в Україні досить мало й вони є не в усіх районних центрах. До того ж транспортування знайденого їжака до ветеринара в найближчому місті не завжди може зберегти життя тварині, оскільки в дорозі він може просто померти від наявних травм або хвороби.

догляд за їжаками

Їжак із прапором. Фото ППЇ

Щозими їжаки впадають у сплячку, але гучні звуки війни можуть їх розбудити. Ще одна причина їхнього пробудження — потеплішання взимку, яке потім швидко може змінитися на заморозки. Все це призводить до того, що їжак почне шукати собі їжу, але через холод це буде дуже важко, в результаті чого він також загине. Окрім цього їжака може збити машина або покусати собака.

Якщо людина побачила на вулиці їжака та хоче йому допомогти, то вона має розуміти, як йому не нашкодити, чим нагодувати, як облаштувати простір та навіщо дотриматися карантину. Наприклад, розповсюджена рекомендація дати поласувати їжачку молоком лише ускладнить стан тварини.

Як надати їжаку першу допомогу та як за ним доглядати, розповів засновник "Першої приватної їжарні" Кирило Талер. 

Кирило Талер

Кирило з їжаком

Яке рішення?

Виходжують хворих та травмованих їжаків у київському притулку "Перша приватна їжарня". Своїх пацієнтів Кирило Талер разом із напарницею Ханною-Соломією Ураган доглядають у себе вдома в багатоквартирних будинках у Києві. Це перший та єдиний притулок в Україні, який займається виключно їжаками.

Діяльність притулку "Перша приватна їжарня" розпочалася у 2017 році, коли в Кирила з'явився їжак Глюча. Його потрібно було відгодувати та перетримати на зимовий період, а щойно стане тепло — вже здорового повернути до природи. І хоча до цього Кирило не мав досвіду догляду за такими тваринами, виходити їжака йому вдалося: піклуванню про Глючу чоловік вчився в іноземних спільнот та на іноземних форумах.

Кирило живе з їжаками у квартирі сам, але каже, що сусіди поставилися до утримання їжаків нормально. Родина помічниці Соломії теж реагує на їжаків позитивно та допомагає з їхнім доглядом.  

Як це працює?

Сотні врятованих їжаків та їжаченят

До притулку їжаки потрапляють у різному стані та з різними травмами. Найчастіше — після нападів собак, від переїзду велосипедом чи збиття машиною. Деколи їжаки можуть бути знесилені, бо могли застрягти або впасти кудись і просидіти довгий час без їжі. Також Кирило та Соломія доглядають новонароджених малюків, мати яких могла загинути у сезон їжаченят під час косіння трави або за іншої причини. Точну кількість врятованих тварин Кирило назвати не може, проте каже, що вести облік своїх пацієнтів почав у 2021 році:

"Цього року 37 їжаків у нас, минулого — 29. Це не просто їжаки, то ще були виводки. Тож виходить, їх навіть більше. Близько 50 було минулого року і 85 у 2021 році. Як бачите, рахунок пішов на сотні", — ділиться Кирило.

Кирило Талер

Кирило з їжачками

Рекордна кількість їжаків на реабілітації в Кирила — приблизно 20, а в Соломії — близько 30 одночасно. Такі цифри складалися через народження їжаченят. Їх, як пояснює Кирило, максимально в однієї самки може народитися 10, але переважно це 4-6 малюків. Догляд за ними вимагає неабияких зусиль в вигодовуванні, бо мати може відмовитися від дитинчат:

"Самка могла бути неготовою до розмноження, але їжак все ж зробив свою справу. Вона народила й відчуває, що зараз холодно, відтак може або кинути їжаченят або навіть з'їсти", — пояснює засновник "Першої приватної їжарні"

догляд за їжаками

Народжені їжаченята. Фото з телеграму "ППЇ"

"Кожен їжак — особистість"

Їжаків розміщують у вольєрах та клітках і кожному дають ім'я. Його найчастіше обирають за місцем, де знайшли тварину. Наприклад, Поль отримав своє ім'я від ресторану "Тітка Поллі" біля Голосіївського парку, де його і знайшли. Їжачиху Кондратиху назвали так, бо вона була з вулиці Кондратюка. А покусаного та збитого машиною їжака з вулиці Григоренка назвали Гриша.

догляд за їжаками

Їжачиха Кондратиха. Фото: "ППЇ"

"Деякі їжаки дуже товаришують з людиною. Прямо стають дуже приязні, ласкаві, як котики. Можуть навіть спати у людини на руках. Трапляються й такі, які сумують за природою. Прямо видно по них, що вони хочуть на волю, бігати по травці, а хати їм не дуже. Кожен їжак унікальний, кожен їжак — особистість", — зізнається Кирило. 

догляд за їжаками

Врятований їжак Гриша

І хоча серед їжаків Кирило не виділяє улюбленців, приязно розповідає про одну підопічну. Їжачиха звикла до нього, як до члена сім'ї: "Вона була здорова. Сумувала за мною, коли я там годину ходив в магазин. Вона сідала на крісельці, де я сиджу та чекала на мене. Навіть ображалася на мене, коли я її лишав саму". Через початок повномасштабного вторгнення їжачиху відправили до Польщі, де вона наразі продовжує жити. 

Після реабілітації в притулку їжаків повертають на волю. Якщо тварина має якісь обмеження для повноцінного життя в природі, то її випускають на ділянку, де можна наглядати за нею та підгодовувати. 

Трапляються випадки, коли їжак помирає під час лікування. Кирило пригадує, як доглядав свого пацієнта із черепно-мозковою травмою. Його возили по різних клініках, витрачали багато коштів аби зберегти йому життя. Та їжак не впорався й за три тижні все ж помер. 

"Якщо їжак потрапляє до мене і в нього є серйозні проблеми, то він відвідує ветеринара. Я потім дотримуюся його рекомендацій з лікування. Бо все ж таки я — доглядач і зооволонтер, я знаю звички їжаків, яких не знає ветеринар. Я можу спілкуватися з їжаком так, як ветеринар не зможе, але я не зможу зробити його роботу. Я не лікар", — пояснює засновник.

догляд за їжаками

Знімок їжака Гриші. Фото: "ППЇ"

Історії та догляд за їжаками "Першої приватної їжарнї" Кирило Талер публікує на своїй сторінці у фейсбук. На ній же він розповідає про справи притулку та його нагальні потреби. Також знайти фото та відео їжаків можна у телеграм каналі під назвою "ППЇ".

Консультації по їжаках онлайн

Оскільки "Перша приватна їжарня" розташована в Києві, то часто допомогу Кирило надає телефоном або через соцмережі. Він каже, що консультує людей, пояснює, як правильно доглянути їжака, тож часто рятівникам вдається майже самостійно впоратися з твариною. Проте їжака за потреби можуть забрати й до притулку, якщо його стан дозволяє транспортування. 

Консультаціями користуються зокрема й військові. Так, завдяки порадам Кирила військові "на передку" врятували їжачиху. Хоча досвіду порятунку тварин вони не мали, але знайшли контакти їжарні та зв'язалися з її засновником: 

"Військовий, з яким я спілкувався, навіть шуткував, мовляв, бійці самі потребують допомоги, а вони ще і їжака принесли", — згадує Кирило.

Засновник

Засновник "Першої приватної їжарні" Кирило Талер з їжаком

Також засновник "Першої приватної їжарні" допомагав рятувати їжаків на окупованих територіях, зокрема коли починалися сильні бойові дії навколо Бахмута. Там жінка доглядала їжака та спеціально шукала зв'язок для консультацій. Кирило зізнається, що ситуація була складна, бо купити та знайти ліки було вкрай важко, не кажучи вже про те, в яких умовах перебували самі люди.

"Люди в скрутних умовах рятують їжаків, бо це спосіб втриматися, коли світ навколо розвалюється. Ти щось робиш корисне, що дозволяє відчувати себе людиною, яка щось контролює. Це якийсь трохи позитив у житті. Може здаватися, що в тебе майже зруйноване життя, але ти все одно намагаєшся тягнути якусь там знедолену тваринку і не сходиш з розуму", — ділиться Кирило.

Молока їжакам не можна!

Коли люди знаходять їжаків, то часто рвуться нагодувати їх молоком. Робити цього не слід, бо молоко лише шкодить тварині. Як пояснює Кирило Талер, підшлункова їжаків не виробляє ферментів для перетравлювання лактози, що міститься в молоці. У найкращому випадку після його вживання в їжака буде розлад шлунку, в найгіршому — він загине. Також їжакам не можна мучного та авокадо. 

Кирило Талер

Кирило Талер з їжаком

Їжакам натомість можна їсти несолону, нежирну та несолодку їжу. Це може бути котячий паштет або сухий корм, суп, яйця, курка або її субпродукти — шлуночки, печінка, сердечка. У невеликій кількості можна дати нежирний сир, кефір, йогурт. Якщо фінансова спроможність обмежена, то можна варити каші з м'ясом, але це не зовсім корисно. Пристрасті до їжі в їжаків можуть різнитися. Хтось із них може любити їсти яблуко, а хтось — банан, моркву або картоплю.

"Їжак — це комахоїдна тварина. Тому для здоров'я, для хітину, для голочок, йому треба давати зоофобусів, цвіркунів та тарганів", — підкреслює Кирило. 

догляд за їжаками

Їжак із зоофобусом. Фото: "ППЇ"

Якщо завести їжака, то він з'їсть тарганів вдома?

Заводити їжака заради боротьби з тарганами вдома не є стовідсотковим рішенням для боротьби зі шкідниками й ба більше, їх вживання може бути небезпечним для їжаків. 

Як розповідає Кирил, кожен їжак має власні уподобання, тож він як може ловити домашніх тарганів, так і ні. Тут також варто розуміти, що домашні шкідники можуть мати паразитів, які потім потраплять до організму їжака. Хоч останні й мають непогану резистентність до отруйних речовин, наївшись потруєних сусідами тарганів, їжак може бути не в найкращому стані.

догляд за їжаками

Задні лапки їжаків. Фото ППЇ

А ось на приватних ділянках їжаки все ж відлякують мишей та змій, оскільки полюють на їхні гнізда. Також їжаки можуть з'їдати яйця пташок, які гніздяться на землі.

Що робити, побачивши їжака?

1️⃣ Огляньте їжака на наявність ран, кліщів та травм. 

"Оцініть його стан. Якщо він схожий на довгу ковбасу, видно шию та стирчать лопатки, то їжак знесилений. Коли він здоровий, то круглий, наче шар. Якщо їжак лежить на боці й не може встати, то він травмований", — пояснює експерт.

2️⃣ Зверніться до ветеринарів або до "Першої приватної їжарні" — Кирила або Ханни-Соломії.

3️⃣ Якщо їжак просто знесилений, то його можна забрати додому та відгодувати. Для цього потрібно через шар одягу або спеціальні рукавиці взяти тварину та покласти її в коробку або сумку, головне аби був доступ до повітря. 

4️⃣ Якщо їжак кволий, має рани та перебуває в сонному стані, то йому варто прикласти грілку, яка своїм теплом розбудить тварину. Уві сні їжак може померти від травм.

5️⃣ Нагодувати їжака дозволеними продуктами, в жодному разі не давати молока чи авокадо.

Як доглянути їжака?

Доглядати їжаків неважко, каже засновник "Першої приватної їжарні". Якщо їжака треба лікувати, то варто бути готовим до маніпуляцій по 4-5 разів на день. Загалом здорового їжака потрібно годувати 2-3 рази на день та змінювати підстилку — сінце. 

Коли їжак вперше потрапляє додому, йому треба зробити карантин на 10 днів, щоб уникнути сказу. Тобто — не контактувати напряму з твариною. Кирило пояснює:

"Якщо ви забрали додому їжака, перші 10 днів намагайтеся обережно з ним поводитися. Тримайте руки подалі від його мордочки, щоб він вас не вкусив. Також сказ в організм може потрапити через прокол від голок. Їжаки вилизують їх. Крім того, їжаків потрібно проглистогонити, я для цього користуюся Каніквантелом".

догляд за їжаками

Їжак їсть корм. Фото: "ППЇ"

"Те, що їжаки — це такі собі контейнери для різних хвороб, на мою думку, дещо перебільшено", — зазначає експерт. А проте наголошує на техніці безпеки — нехтувати нею може бути небезпечно.

Важливо правильно облаштувати місце для їжака. У коробці він довго сидіти не буде, бо просто її прогризе й буде бігати хатою. Тому власникам потрібно вирішити, як саме він буде жити: у вільному вигулі чи закритому просторі. В першому випадку потрібно закрити лази та щілини, куди може ховатися їжак. Оскільки там він може застрягти або зносити туди різні речі. Їжаку можна зробити таку собі "хатинку" з переноски для котів чи собак. Якщо ж ви обираєте для їжака життя у вольєрі, то він має бути 50*100 см.

"Раніше я постійно як мінімум одного їжака випускав побігати по підлозі. Але будьте готові часто прибирати, бо привчити їжаків до лотка не так і просто. Це можливо зробити, але потрібно прослідкувати, коли він захоче в туалет й висадити його в потрібне місце. Зазвичай їжаки обирають один або два куточки й роблять всі свої справи там", — пояснює Кирило. 

Якщо ви плануєте завести не одного їжака, то будьте готові, що між самцями буде боротьба за територію, а самець в парі з їжачихою приноситиме малюків.

догляд за їжаками

Сплячий їжачок. Фото: "ППЇ"

І хоча голки їжаків здаються небезпечними, захистити себе самостійно від наслідків війни та людського прогресу вони не зможуть. Допомагати їжакам потрібно — інакше тварини можуть навіть потрапити до Червоної книги. Підтримати притулок можна донатами — для цього зв'яжіться з Кирилом.

861

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: