Де шукати чисту воду? Скільки технічної води потрібно на добу? Як очистити воду? “Рубрика” ділиться порадами та лайфхаками.
Ураження цивільної інфраструктури стало вже звичною частиною війни. Так росія хоче примусити Україну до перемовин, а "в ідеалі" — і до повної капітуляції. Та попри свої сподівання ворог досягає лише протилежних результатів — ненависть українців до окупантів стає тільки сильнішою, люди гуртуються, підтримують одне одного та вчаться жити в умовах, коли елементарні блага цивілізації стають розкішшю.
Нещодавній блекаут виявив цікаву річ: не так складно жити без світла, як без води. Її відсутність у великому місті швидко стає катастрофою. Втім, виживати в місті довгий час без централізованого водозабезпечення можливо. Так, Миколаїв через ворожі обстріли втратив нормальне водопостачання ще навесні, а в сусідньому Херсоні, водогони якого під час відступу пошкодили росіяни, люди прожили без води майже місяць.
"Рубрика" вирішила з'ясувати, що для забезпечення водопостачанням у критичних ситуаціях готова зробити влада і як кожен з нас може підготуватися до тривалої відсутності води в місті.
Водопостачальні та каналізаційні насосні станції працюють на електричній енергії. Тож під час аварійних відключень електроживлення внаслідок аварій чи обстрілів насосні станції також можуть перестати працювати.
31 жовтня через масовану ракетну атаку росіян 80% киян залишилися без централізованого водопостачання. Відсутність електрики зупинила не тільки насоси Київводоканалу, а й подачу води в частину бюветів, у пошуках яких масово висунулися жителі столиці. Там, де бювети працювали, миттєво вишукувалися довжелезні черги. Втім, місцева влада вже втілює рішення, які працюватимуть в разі повторних атак, аварійних відключень та відсутності води в містах.
Крім того, у Києві розгорнуто понад 400 пунктів обігріву. За словами очільника міста Віталія Кличка, пункти обігріву працюватимуть щодня. Більшість із них облаштовано в школах та інших установах соціальної сфери міста. Там будуть вода, електрика, а в деяких — і інтернет (детальну інформацію про конкретні пункти обігріву столиці можна знайти на карті. Карта "Пунктів незламності" у Київській області — тут). "Якщо у вашому будинку немає електропостачання понад добу, ви зможете прийти до пункту обігріву, щоби підзарядити гаджети чи ліхтарики, випити чаю, дізнатися інформацію, де знаходяться бювети, де відкриті магазини та аптеки", — прокоментував Віталій Кличко.
Ми живемо в екстремальних умовах. Ситуація із відключеннями світла, а отже — і води, в будь-який момент може погіршитись. Влада навіть попереджає про можливість нового блекауту ‒- повного знеструмлення міст на кілька діб. Втім, ми й без цього щоденно стикаємося з невизначеністю та необхідністю бути готовим до нових викликів. Головне, що ми можемо зробити в будь-якому випадку — не впадати в паніку, мати чіткий алгоритм дій і відповідні запаси для забезпечення власної життєдіяльності.
Так, уже зараз важливо дізнатись, де є найближчі до вас криниці, бювети чи колонки, з яких можна буде набрати воду. А ще — занотувати адреси бюветів, "Пунктів Незламності" та точок роздачі води.
Створіть і підтримуйте запас води для себе та родини щонайменше на 72 години. На добу людині потрібно:
💧 технічну — впродовж декількох місяців;
💧 питну воду — декількох днів (опісля її краще кип'ятити).
Також важливо розуміти, що якщо ви збираєтеся зберігати воду довше 6 місяців, то її потрібно очищувати. У разі якщо ви не можете цього зробити, враховуйте, що після зазначеного часу вам доведеться її міняти.
Не вся вода, яку ви набираєте, буде придатна для пиття, особливо якщо вона досить довго зберігається. Для того, щоб очистити воду й потім використовувати її для пиття або приготування страв, є кілька дієвих методів.
Дощова або тала вода зі снігу може бути небезпечною, бо вимиває солі з організму. Щоб її поліпшити, інструктори з виживання в екстремальних умовах радять до одного літра дощової води чи снігу додати чверть чайної ложки соди, стільки ж солі та столову ложку цукру.
А ось "добути" технічну воду з опалювальної системи в разі критичної ситуації містянам навряд чи вдасться. Зокрема в Києві мер столиці Кличко заявив, що якщо окупанти продовжать обстріли, і за зовнішньої температури -5°C протягом 24 годин не буде опалення та води — потрібно буде "зливати" системи опалення в місті. Робитимуть це для того, щоб вода в теплопостачальній системі не замерзла й не розірвала труби. Мер Києва закликав киян мати запас технічної та питної води, запас продуктів тривалого зберігання, теплі речі на випадок повного блекауту та розглянути можливість тимчасового виїзду за межі Києва.
Досвідом життя в екстремальних умовах без води поділився голова правління ОСББ в одному з будинків Ірпеня Микола Ільїнов. На його думку, потенційна ситуація з блекаутом може дуже нагадувати ту, в якій йому довелося жити у квітні цього року. Тоді він повернувся до деокупованого міста, щоб відновити пошкоджений будинок.
"Організм пристосовується до всього, — каже чоловік. — Нам вистачало 5 літрів питної води на два-три дні на двох, щоб випити з ранку по склянці та протягом дня пити чай та каву. На вечерю зазвичай їли гарячу їжу — суп, борщ — яку готували на вулиці на відкритому вогні. Було в нас таке місце, де збиралися ввечері десь 20-30 людей зі всього ЖК (7 будинків), щоб поїсти разом та обговорити поточні проблеми. Буквально через декілька днів сусіди привезли дуже багато води — набирали в місцевих криницях, та прямо в баклагах виставляли в під'їздах, щоб брав кожен, кому треба".
Ще до початку повномасштабної війни пан Микола попросив сусідів не викидати пусті баклажки з-під води, а виставляти в під'їзді, а із двірником домовився, що той буде їх збирати, наповнювати водою та ставити в підвалі. Отже, він радить: якщо не вистачає місця у квартирі — накопичуйте та зберігайте воду в під'їздах. Також можна порушувати питання в ОСББ щодо встановлення в підвалах великих місткостей для накопичення води.
Микола Ільїнов також нагадує про користування вологими серветками — для рук підійдуть антибактеріальні, для вмивання обличчя — "лагідніші". І додає:
"До речі, не забувайте про тварин. Своєму собаці ми після кожної прогулянки миємо лапи, а коли немає води, то витираємо вологими серветками. Тому наберіть багато вологих серветок".
Окрім цього, чоловік кожного ранку мив підлогу: "Просто мені було шкода змивати унітаз чистою водою, тому я спочатку мив підлогу, а потім змивав. Змивав невеликою кількістю води, додаючи кожного разу декілька крапель "Доместоса". Загалом до 10 літрів технічної води мені вистачало на особисті потреби на добу, це навіть якщо й голову помити".
Зекономити запаси води дозволять кілька корисних лайфхаків, які пропонує Wikihow:
Цей матеріал створено онлайн-виданням "Рубрика" в межах програми "Український фонд швидкого реагування", яку втілює IREX за підтримки Державного департаменту США. Вміст є виключною відповідальністю онлайн-видання "Рубрика" і не обов'язково відображає погляди IREX та Державного департаменту США.
Розбираємо, про що йдеться у законопроєкті про поступове підвищення акцизу на тютюнові вироби до 2028… Читати більше
“Алексу” 52. Восени 2024-го він втратив руку в боях у Вовчанську. Але сама ця історія… Читати більше
38-річний Сергій Малечко родом із Чернігівської області. З перших днів повномасштабного вторгнення добровольцем боронив Україну.… Читати більше
“Рубрика” розповідає про ініціативу, що у всіх сенсах налагоджує зв’язок між поколіннями — і емоційний,… Читати більше
Discover the stars who stood with Ukraine in 2024, raising awareness of Ukraine's fight to… Читати більше
Нічого не хочеться, а речі, які раніше приносили розраду, більше не радують? Сьогодні дедалі більше… Читати більше
Цей сайт використовує Cookies.