fbpx
Сьогодні
фото 22:34 02 Кві 2025

У Києві відкрилася найбільша виставка півників незламності

Суспільне Новини/Аліна Бурцева

У Києві у галереї "Хлібня" Національного заповідника "Софія Київська" відкрилася експозиція унікальної колекції півників Васильківського майолікового заводу. Колекція налічує понад 2000 екземплярів.

Про це повідомляє Рубрика, посилаючись на Суспільне.

Наразі у виставковій залі представили понад 160 керамічних півників. Це частина приватної колекції, яка загалом налічує понад 2000 екземплярів.

"Тут є кілька цікавих експонатів, є оригінальний півник — це ручна робота Протор'євих. Тобто вони до того, як пішли в масове виробництво, розробили модель — одну, яку створили, розмалювали руками. Фактично це модель, як думають експерти, з якої все розпочалося. Цей екземпляр 1957 року. Але вони (півники — ред.) були складні у виробництві, там багато деталей, кольорів. І вони (автори — ред.) потім спростили і була затверджена модель, яку ми знаємо. Їх виробництво розпочалося у 60-ті", — сказала кураторка експозиції Катя Тейлор.

Виставка півників Васильківського майолікового заводу у Києві

Суспільне Новини/Аліна Бурцева

Колекцію збирав протягом трьох років лікар-отоларинголог, засновник благодійного фонду "Півник" Іван Гринько.

"Після того, як стало відомо про трагедію в Ірпені, Бучі й у Бородянці знайшли в шафці цього півника, якого подарували Зеленському, прем'єру Джонсону і мене це вразило, і я почав їх збирати. І якось воно пішло, що я назбирав колекцію у 2 тисячі. Заводу вже немає, відновити виробництво майже не можливо, то я зрозумів, що це унікальна колекція і через цю колекцію можна привертати увагу громадськості й людей до проблеми слуху в наших захисників", — сказав Гринько.

У межах відкриття експозиції відбулася презентація Благодійного фонду Півник, який займається відновленням слуху українських військових і збереженням культурного спадку та його проекцією на майбутні покоління. Фонд створено на базі приватної клініки лор-хірургії RHINO. Ідея створення фонду належить лікарю лор-хірургу та власнику колекції Васильківських півників Івану Гриньку.

Виставка півників Васильківського майолікового заводу у Києві

Суспільне Новини/Аліна Бурцева

Він зазначив, що наразі в країні є великі черги на подібні операції. Тож вирішив на базі приватної клініки проводити їх безплатно. З травня 2024 року лікарі допомогли півсотні військовим. Діяльність фонду спрямована на те, щоб об'єднувати ресурси та партнерів. Надалі у планах збільшувати кількість операцій і створити Центр сучасної хірургії для військових, які отримали поранення і зниження слуху.

"Тут треба розуміти, що коли у військового є ампутація кінцівки, то ми це бачимо, нам це зрозуміло, ця проблема. У військових, у яких розрив барабанної перетинки — ми цього не бачимо, ми не можемо це осягнути й зрозуміти, це невидимі травми. І ми створили фонд, щоб інформувати, що ця проблема існує і щоб їм (військовим — ред.) можна було допомогти", — сказав Гринько.

Під час заходу на аукціоні продали півника з колекції. Кошти з продажу підуть на операцію з відновлення слуху одного із військових. Експозиція у галереї "Хлібня" Національного заповідника "Софія Київська" триватиме до 6 квітня включно.

Виставка півників Васильківського майолікового заводу у Києві

Суспільне Новини/Аліна Бурцева

Керамічний півник, який вцілів в зруйнованій кухні після обстрілу Бородянки у 2022 році, став символом незламності та відродження України, а його фото на шафці з посудом облетіло весь світ. Автори виробу, Надія та Валерій Протор'єви, використовували майоліку — різновид кераміки, що виготовляється з випаленої глини з використанням розписної глазурі. Тиражі півника випускали впродовж 1960-80-х років, тож він був популярним декоративним атрибутом в українських оселях.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: