Як рятують ліси в Нацпарку на прифронтових територіях: фоторепортаж
Національний природний парк "Святі гори", що на Донеччині, має лише один пожежний автомобіль, щоб справлятись із пожежами у замінованих лісах.
Нещодавно "Рубрика" відвідала Національний природний парк "Святі гори", що знаходиться на Донеччині поблизу Святогорська та Слов'янська. Саме під час нашого візиту до офіса Нацпарку заступнику директора Сергію Цапок зателефонували, аби повідомити про пожежу, що виникла в лісі, що належить парку.
Ми стали свідками того, як парк намагається зберегти ті ліси, що залишились після деокупації територій. Наразі відомо, що із загальної площі Нацпарку у 40,6 тисяч га вигоріло близько чверті — 9,5 тисяч га.
Одразу після дзвінка Сергій сідає в трактор, що належить Національному парку — його передали з Литви, аби установа могла робити мінералізовані смуги. Для цього трактор прокопує широку смугу, очищуючи її таким чином від наземних горючих матеріалів, аби вогонь не міг розповсюдитись з ділянки, що загорілась.
Цей трактор Сергій заправляє на свої гроші, адже Національні парки під час війни і без того мають дуже обмежені ресурси — наразі більше половини співробітників знаходяться у вимушеній відпустці через відсутність можливості виплачувати заробітні плати.
З пожежними автомобілями також є проблема. З трьох, що були на балансі Нацпарку, залишилась лише одна — інші повністю знищені бойовими діями. Воду для пожежного автомобіля парку підвозить міський пожежний автомобіль, який також не ризикує заїжджати на нерозміновані території.
Коли ми приїжджаємо на ділянку із пожежею, виявляється, що причина загоряння — це не приліт і не природне явище. Відразу стає зрозуміло, що тут відбулося правопорушення —- суцільна рубка, яка заборонена на територіях установ природно-заповідного фонду. Це вважається браконьєрством, а тому після гасіння пожежі буде необхідно також скласти протокол та заявити про факт порушення до правоохоронних органів.
Картина виглядає іронічно, хоч і сумно. Порушники, які ймовірно поїхали з місця пригоди, встигли вивезти лише частину колод, і, вірогідно, кинули недопалок на сухий грунт, встелений голками сосни. Більшість зрубаних дерев просто згоріла, а пожежа знищила навіть ті, що залишились незрубаними.
Першим прямо в пожежу заїжджає Сергій на тракторі. Він робить мінералізовану смугу, аби попередити розповсюдження вогню далі в ліс, а після цього виїжджає пожежний автомобіль, аби загасити водою найбільші осередки вогню.
"Я не можу посадити в трактор своїх співробітників, оскільки ця ділянка лісу досі не розмінована", — каже Сергій. Знаходження на місці пожежі може бути вкрай небезпечним, оскільки території вважаються потенційно замінованими. Боєприпаси можуть здетонувати в будь-який момент від зміни температури, людських кроків чи під вагою автомобілів.
На жаль, навіть після декількох "захОдів" з-під мокрого зверху ґрунту ще піднімається дим. Лісову пожежу загасити непросто, і тому співробітникам парку потрібно багато ітерацій, аби справитись з вогнем.
Дійство продовжується близько години, і хоча площа загоряння невелика — близько 5-10 соток, співробітники парку пробудуть тут ще довгий час.
"Така пожежа може тривати добу або більше, і ми будемо тут весь цей час", — кажуть вони. Ризикуючи життям, залишаються на місці, аби зберегти природні території.
Нагадаємо, 80% лісових насаджень національного парку "Святі Гори", що на півночі Донеччини знищено через повномасштабне вторгнення рф. Шкоду довкіллю нацпарку попередньо оцінили у близько 16 млрд гривень.
Як повідомлялось раніше, екологічна журналістка "Рубрики" та "Екорубрики" Вікторія Губарева знімається в документальному фільмі з робочою назвою "Save me". Прем'єра запланована на початок 2025 року.