Зниклі батьки, депортація та тортури: що розповідають фахівці про психологічні травми українських дітей

На фото: Керівниця “Gen.Ukrainian” Оксана Лебедєва
У Національній академії внутрішніх справ відбувся тренінг для психологів і вихователів закладів освіти системи МВС. Його мета – підготовка спеціалістів, які працюють із дітьми та підлітками, що постраждали від війни, до надання якісної психологічної допомоги.
Про це пише "Рубрика" з посиланням на Національну академію внутрішніх справ.
Психологи "Gen.Ukrainian" провели практичні заняття з питань ретравматизації, роботи з агресією у підлітків, профілактики мотивів помсти та ненависті, а також особливостей переживання горя у дітей.
Ректор НАВС наголосив на важливості такої ініціативи:
"Війна принесла нашій країні величезні виклики, і особливо це позначилося на найуразливішій категорії населення – дітях. Національна академія внутрішніх справ не лише готує фахівців для сектору безпеки, а й активно долучається до розробки та впровадження програм психологічної підтримки молоді. Професійний розвиток психологів і вихователів, які працюють із підлітками, є надзвичайно важливим для їхньої подальшої адаптації та соціалізації".
Керівниця "Gen.Ukrainian" Оксана Лебедєва поділилася деякими цифрами. Так, на початку війни в Україні налічувалось 7,3 мільйона дітей. Сьогодні майже 1 мільйон зареєстровано в Європейській системі освіти.
"Тобто ці діти – наші майбутні інженери, лікарі, які поїхали за кордон, і зараз, за деякими дослідженнями, говорять про повернення лише 12%. Як буде далі – не відомо", – підсумовує Лебедєва.
На фото: Керівниця "Gen.Ukrainian" Оксана Лебедєва
Ще 1,6 мільйона дітей та підлітків знаходиться на окупованій території або в росії.
"І це страшно. Нашій команді довелося попрацювати з дуже особливою групою з дітей та підлітків, які були повернуті з окупації та депортації. Ми вже три роки є свідками страшних злочинів, вчинених росіянами проти наших дітей. А тут, чесно кажучи, навіть ми втратили дар мовлення. Дуже важко спостерігати, як росіяни ламають наших дітей. Вони зламали їм волю. Тепер це абсолютно покірні особистості. Хтось з вас колись намагався збирати телефон у підлітка? Майже неможлива справа. Так от, ці діти, які були у нас в реабілітації, віддавали гаджети моментально, взагалі не сперечаючись. Вони боялися запізнитись на обід, не дивилися в очі, уникали розмов, щоразу кланялися, коли нас зустрічали", – розповіла Оксана Лебедєва.
За її словами, росіяни створили на окупованих територіях систему знищення української ідентичності у дітей, і згодом вони можуть стати частиною російської армії та воювати проти нас.
Оксана Лебедєва також підкреслила, що світ не має чітких механізмів допомоги дітям, які отримали травми війни:
"Після Другої світової війни ніхто не рахував психологічних втрат – всі відновлювали дороги, міста, але не людей. Ми не можемо допустити повторення цієї помилки".
Вона переконана, що правильне ставлення суспільства до досвіду цих дітей – це 80% допомоги, яка може мінімізувати наслідки психологічних травм.

Мільйони дітей в Україні страждають через агресію рф: ООН рішуче засудила російську агресію
На сьогодні 100 тисяч дітей осиротіло в Україні через війну. Понад 62 тисяч дорослих зникли безвісти, хтось з них також мав дітей. Хтось із батьків потрапив в полон – і це для дітей одна з найстрашніших психологічних травм.
"Досі згадую розмову з хлопчиком, у якого тато в полоні. Він розповідав, що кожен раз, коли лягає спати, уявляє, як його батько катують", – розказала Лебедєва.
Психологи "Gen.Ukrainian" за три роки накопичили величезний досвід. Вони працювали з дітьми з села Гроза на Харківщині, які одночасно втратили всіх своїх родичів, з хлопчиком з Київської області, у якого росіяни на очах спалили родину, з дітьми з Маріуполя, які бачили смерть своїх близьких.
"Найбільший наш страх, – розповідає провідний психолог організації Вануі Мартиросян, – не встигнути допомогти всім. Тому наше головне завдання – розказати про цей досвід, про розроблені програми ментальної реабілітації нашим колегам, всім, хто сьогодні працює з дітьми та підлітками".
Кожна дитина, яка постраждала від війни, потребує підтримки, і чим більше фахівців знатимуть, як допомогти, тим більше шансів на їхнє психологічне відновлення.
Як писала "Рубрика", перше, що робить російська окупаційна влада, приходячи на території України — знищує та викорінює їхню ідентичність: спалює українські підручники, міняє вивіски на російські та забороняє будь-які згадки про українську мову. Школярі, які залишаються на окупованих територіях мусять відвідувати місцеві школи, де все навчання — суцільна російська пропаганда.
Але, щоб не втрачати звʼязок з Україною та можливість отримати якісну українську освіту, вони, часто потайки, продовжують навчання в українських школах онлайн. "Рубрика" поспілкувалася з громадською організацією, яка, попри небезпеку такого рішення, допомагає учням на окупованих територіях надолужити втрачені знання. Як вони це роблять і чи працює це рішення — читайте у нашому матеріалі: "Дітей з окупованих територій об'єднує бажання відчувати себе частиною України": як вчителі-волонтери навчають дітей на окупованих та прифронтових територіях".

Збірка світлин, зроблених українськими дітьми, увійшла до шортлиста престижного міжнародного конкурсу

Перший в Україні: у Рівному відкрили регіональний Центр захисту прав дитини

Росіяни викрали дітей працівників Запорізької АЕС, щоб шантажем змусити їх працювати на станції, – Президент
