fbpx
Сьогодні
08:36 31 Бер 2025

Трамп заявив, що відмова Зеленського від угоди щодо копалин викличе серйозні наслідки

English version here

Фото: REUTERS/Brian Snyder

Американський президент Дональд Трамп  заявив, що глава української держави Володимир Зеленський хоче вийти з угоди щодо видобутку рідкісноземельних корисних копалин, і попередив його про "великі проблеми", якщо він це зробить.

Про це повідомляє Reuters, передає Рубрика.

"Він намагається відмовитися від угоди про рідкісноземельні копалини, і якщо він це зробить, у нього виникнуть проблеми, великі, великі проблеми", – сказав глава Білого дому про це в неділю журналістам.

При цьому він згадав прагнення України приєднатися до НАТО.

"Він хоче бути членом НАТО, але він ніколи не стане членом НАТО. Він це розуміє", – заявив Трамп.

Нагадаємо, 28 березня міністерка економіки Юлія Свириденко підтвердила, що Україна отримала від Сполучених Штатів новий варіант угоди про корисні копалини.

Напередодні про новий варіант документа повідомив народний депутат Ярослав Железняк. Свириденко заявила, що публічні дискусії щодо тексту цієї угоди шкодять переговорам та "заважають вести конструктивну дискусію з американськими партнерами".

Міністерка запевнила: щойно буде досягнутий консенсус, урядовці вийдуть з публічною позицією до депутатів Верховної Ради. А також, якщо буде необхідність, відбудуться консультації з парламентом щодо угоди.

Президент Володимир Зеленський зазначив, що угода – про створення спільного інвестиційного фонду розвитку та відбудови України зі Сполученими Штатами Америки – не міститиме жодних боргів перед США.

Що відомо про Угоду щодо рідкісноземів України

Ще 26 лютого, зі слів прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля, Україна та Сполучені Штати Америки фактично відпрацювали остаточний варіант угоди щодо рідкісноземельних копалин. Станом на сьогодні ця угода називається "Угодою про встановлення правил та умов інвестиційного фонду відбудови України".

Проте 28 лютого президент Володимир Зеленський України та президент США Дональд Трамп не змогли підписати угоду про надра. Оскільки під час зустрічі в Білому домі український лідер посперечався зі своїм американським колегою Дональдом Трампом та віцепрезидентом Джей Ді Венсом щодо російсько-української війни. 

Згодом Трамп заявив, що отримав листа від президента України Володимира Зеленського, в якому той повідомив, що прагне тривалого миру і готовий сісти за стіл переговорів якнайшвидше.

Він процитував повідомлення Зеленського, яке той раніше опублікував у соцмережі X. У ньому він заявив, що Україна готова "швидко працювати" "під сильним лідерством" президента США Дональда Трампа, щоб закінчити війну.

Водночас Сполучені Штати Америки запропонували Україні тепер нову вже не рамкову, а велику угоду щодо рідкісноземельних металів. А міністр фінансів Сполучених Штатів Скотт Бессент заявив, що Україна може укласти угоду про надра найближчими днями, а Дональд Трамп готовий посилити санкції проти росії за потреби.

За даними медіа, адміністрація Трампа хотіла просунути нові умови, включивши контроль США над українськими атомними електростанціями.

Водночас президент України Володимир Зеленський заявив, що кінцевої версії угоди ще немає, і поскаржився, що умови постійно змінюються.

"І начебто ми вже домовилися, що буде рамкова угода, а потім — повна. Зараз США пропонують одразу укласти повну угоду. Це потребує детального вивчення", — сказав він.

Народний депутат Ярослав Железняк заявив, що читав новий варіант угоди, де американці пропонують, аби більшість в управлінні фондом становили представники США (3 з 5 членів). Усі нові інвестпроєкти спочатку пропонуються американській стороні, та будь-які зміни відбуваються за домовленістю з американською стороною.

За даними Железняка, у тексті немає пунктів про АЕС та порти, йдеться про видобуток державних і приватних компаній. Але також немає гарантій безпеки від США.

Рубрика:
Світ

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: