fbpx
Сьогодні
Фото, відео 14:31 26 Бер 2025

Активісти Києва очистили від реклами та графіті всі мозаїки на бульварі Лесі Українки

Фото: Іван Герасименко

Столичні активісти зібралися та очистили від рекламних оголошень, клею та графіті всі мозаїки на бульварі Лесі Українки.

Про це повідомила дослідниця архітектури Ельміра Еттінгер.

Зазначається, що це вже не перша зустріч небайдужих киян. Минулого разу їм не вдалося очистити всі мозаїки.

А цього разу вони додатково вирішили використовувати окріп для змиття клею за порадою художниці Інги Леві. З ним клей дійсно змивається легше, тож цього разу вдалося очистити всі мозаїки. На це пішло 6 годин.

мозаїки бульвар Лесі Українки

Фото: Іван Герасименко

мозаїки бульвар Лесі Українки

Фото: Іван Герасименко

мозаїки бульвар Лесі Українки

Фото: Іван Герасименко

мозаїки бульвар Лесі Українки

Фото: Іван Герасименко

Варто зауважити, що 11 мозаїчних панно на теми науки і карпатських пасторалей створили у 1969-1970 відомі українські монументалісти Анатолій Гайдамака, Лариса Міщенко та Олександр Міловзоров. Їм вже понад 50 років.

Твори збереглися у чудовому стані, однак регулярно потерпають від дій орендарів приміщень на перших поверхах будинків №24 і 28. їх затуляють прибудовами, навісними дашками та вивісками, встановлюють на них кондиціонери.

У 2020 році підприємці розширили вхід, знищивши частину панно.

Зауважимо, що українські мозаїки радянської доби демонтують і руйнують. Це чинить ворог, окупуючи й обстрілюючи українські міста і села. Але це роблять і самі українці, бо частиною суспільства ці пам'ятки сприймаються суто як частина радянської пропаганди. Більшість таких пам'яток не мають охоронного статусу, тож їх руйнують і з побутових причин — під час ремонту, утеплення фасадів тощо.

Наприклад, ворог знищив мозаїки "Дерево життя" та "Боривітер", створені Аллою Горською та іншими митцями в Маріуполі, Льодовий палац з величезними мозаїчними панно в Сіверськодонецьку. Під Черніговом у березні 2022-го був повністю знищений аеропорт, на якому були мозаїчні панно відомого художника Володимира Зінченка. Через підрив окупантами Каховського водосховища затоплені вітражі та декоративні панно, якими були оздоблені будівлі 50-х років у Новій Каховці.

Ще 27 липня 2023 року запрацював Закон про деколонізацію, який мав покласти край безладу з руйнуванням пам'яток радянського періоду. Ті, що справді мають лише пропагандистський сенс, демонтують, а тим, що мають мистецьку цінність, повинні дати спокій. "Рубрика" з'ясовувала, у якій ситуації опиняться мозаїчні панно і як їх тим часом намагаються зберегти громадські активісти. Читайте докладніше у нашому матеріалі: "Самобутні, але незахищені: як Україна руйнує та зберігає мозаїчні панно радянського періоду".

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: