fbpx
Сьогодні
09:52 14 Січ 2025

Рютте закликав країни НАТО збільшити витрати на оборону, або доведеться діставати підручники з російської

Фото: AP Photo / Vincent Thian

Рівень витрат на оборону у розмірі 2% ВВП, який вважається стандартом для країн-членів Альянсу, є недостатнім для забезпечення довготривалої безпеки.

Так вважає генеральний секретар НАТО Марк Рютте, заявивши про це на засіданні комітету Європейського парламенту 13 січня 2025 року.

Як заявив очільник військового блоку, він дуже стурбований безпековою ситуацією у Європі.

"Ми не у стані війни, але й не у стані миру", – зазначив він.

Генсек НАТО наголосив, що для того, щоб захистити своїх людей і свій спосіб життя союзники мають невідкладно інвестувати більше в оборону та оборонне виробництво та ефективність процесів, а також підвищувати стійкість своїх суспільств і критичної інфраструктури.

Водночас Рютте привітав досягнення багатьма країнами НАТО рівня витрат на оборону у 2% ВВП у 2024 році, але зазначив, що цього рівня вже недостатньо для майбутніх викликів.

"Щоб ми були у безпеці у наступні роки, союзникам доведеться витрачати набагато більше, ніж 2%… Більше витрат на оборону – це означає менше витрат на інші пріоритети. Але від цього може дуже залежати наше майбутнє", – підкреслив він.

З його слів, для забезпечення безпеки на наступні 4-5 років потрібні значно більші інвестиції.

"2% вже недостатньо. Ми у безпеці зараз, але не будемо у безпеці через 4-5 років. Якщо ми цього не зробимо – доведеться діставати підручники з російської мови або їхати у Нову Зеландію", – напівжартома сказав генсек НАТО.

Нагадаємо, раніше Рютте заявляв, що союзникам доведеться думати про вищі за 2% ВВП витрати на оборону незалежно від "фактора Трампа", оскільки поточного рівня витрат у майбутньому буде недостатньо для того, щоб почуватись у безпеці.

Рютте вчергове повторив, що бачить великий внесок першого президентства Трампа у тому, що зараз більшість країн Альянсу вже досягли витрат на рівні 2% ВВП або більших – до чого згодом додався стимул у вигляді повномасштабної війни росії проти України.

"Але справа не тільки у Трампі. Я твердо переконаний, і знаю, що такої ж думки багато союзників: 2% – це просто недостатньо. Недостатньо, якщо ми у довгостроковій перспективі хочемо забезпечувати стримування на такому рівні, як зараз. 

На цей момент цього достатньо – ми можемо захищатися і не має знайтися охочих нападати на нас. Але я б хотів, щоб так було і через 4-5 років. Тож такі дебати у нас будуть", – сказав Марк Рютте.

Що відомо про зростання витрат на оборону серед країн НАТО

Нагадаємо, що у липні 2024 року чинний тоді генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив про нарощування співробітництва з Україною. Зокрема йдеться про нарощування здатності України самостійно виробляти снаряди та зброю, але й не тільки.

Тоді керівник НАТО нагадав, що 10 років тому під час саміту в Уельсі, коли союзники ухвалили рішення про збільшення оборонних витрат, лише три країни витрачали 2% ВВП на оборону. Нині вже 23 країни досягли цього показника, а деякі – й перевершили. Решта країн Альянсу зобов'язалися довести оборонні видатки до 2% ВВП невдовзі, оскільки це вже розглядається як мінімальний поріг. 

Також Європа починає змінювати свій підхід щодо підтримки України. Оскільки ЄС не в змозі поставити всю необхідну зброю та боєприпаси, блок переходить до інвестицій у військову промисловість нашої країни.

Як повідомлялось, Данія створила фонд для фінансування виробництва зброї в Україні. Він об'єднав інвестицій різних країн, щоб розширити та прискорити виробництво.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: