Український парламент заборонив трансплантацію від загиблих унаслідок бойових дій
9 січня Верховна Рада України ухвалила зміни до законодавства щодо трансплантації органів і тканин, уточнивши важливі аспекти, зокрема те, що забороняється вилучення анатомічних матеріалів у загиблих внаслідок бойових дій.
Про це пише Рубрика, посилаючись на повідомлення народного депутата Ярослава Железняка.
За відповідний законопроєкт №9558 в цілому проголосували 254 парламентарі.
Автори законопроєкту пояснювали, що в Україні вже діє заборона вилучати органи в донорів-трупів, загиблих внаслідок участі в бойових діях, але виключно в Донецькій та Луганській областях.
Після повномасштабного вторгнення рф пропонували розширити це. Йдеться:
- і про військових, які загинули під час виконання службових обов'язків,
- і про інших людей, які загинули унаслідок збройної агресії проти України.
Це, стверджують депутати, уточнить юридичні невизначеності. А також допоможе запобігти можливим зловживанням, маніпуляціям та фейкам російської пропаганди.
Також закон забороняє трансплантації від людей, померлих унаслідок застосування заходів примусу працівниками правоохоронних, силових та інших структур.
Серед іншого, законопроєкт передбачає:
- введення статусу екстреності трансплантації, що забезпечить потребу в органах пацієнтів, які потребують термінової трансплантації;
- запровадження принципу "доміно" в трансплантації, що дасть змогу виконувати складні операції, як-от пересадку органів від одного пацієнта до іншого за одну процедуру;
- створення Національного трансплантологічного комітету при МОЗ, який розглядатиме випадки несприятливих реакцій під час трансплантації;
- надання неповнолітнім прав бути донорами гемопоетичних стовбурових клітин для батьків;
- уточнення умови автоматичного пошуку пари донор — реципієнт у Єдиній державній інформаційній системі трансплантації органів та тканин.
Нагадаємо, що Президент Володимир Зеленський підписав Закон "Про внесення змін до деяких законів України, що регулюють питання трансплантації анатомічних матеріалів людині" № 1967-ІХ, який Верховна Рада ухвалила 16 грудня 2021 року.
Тільки за 2024 рік українські лікарі упродовж одинадцяти місяців 2024 року провели 467 операцій з трансплантації органів.
Лідерами є Національний інститут раку, Черкаський клінічний онкологічний центр та Київський міський центр нефрології та діалізу. До закладів, які проводять трансплантацію стовбурових клітин, цьогоріч приєднався Національний науковий центр радіаційної медицини НАМНУ.
Загалом за чотири роки, протягом яких в Україні активно розвивається трансплантація, проведено понад 1500 органних пересадок. Наразі на такі операції очікують понад 3 тисячі пацієнтів.
У міністерстві нагадали, що від 2024 року в межах Програми медичних гарантій держава повністю покриває витрати на трансплантацію органів.
Як врятувати чуже життя після власної смерті? З 2019 року українські закони передбачають можливість для повнолітніх людей стати посмертними донорами органів. Проте досі не кожен знає, як саме діяти, до кого звертатися і чи не надто бюрократичною є процедура. Читайте докладніше у нашому матеріалі: "Дати життя після смерті: все, що треба знати про посмертну трансплантацію в Україні".