Бондар заявив, що українські жертви Волинської трагедії теж будуть вшановані поляками
Українці, які стали жертвами Волинської трагедії на території Польщі, також будуть вшановані.
Про це Посол України в Польщі Василь Бондар розповів у інтерв'ю "Суспільному".
Як зазначив дипломат, питання вшанування обговорюється на високому рівні, і обидві сторони активно працюють над його вирішенням.
Бондар зазначив, що Україна та Польща домовилися утримуватися від розголошення деталей домовленостей до моменту, коли буде досягнуто конкретних результатів і розпочнеться реалізація відповідних робіт.
"Це дорога з двостороннім рухом. Вона включає дуже великий комплекс питань, пов'язаних з чинним законодавством, з чинними нормами, з узгодженням певних місць (поховань — ред.) по обох сторонах кордону", — заявив Боднар.
Також дипломат підкреслив, що українська сторона співпрацює з Організацією українців у Польщі для належного вшанування пам'яті жертв. На думку Бондара, діалог між сторонами є конструктивним і практичним, що створює основу для досягнення позитивних результатів.
Як відомо, вшанування українських жертв Волинської трагедії є важливим кроком у контексті взаєморозуміння між Україною та Польщею, спрямованим на збереження історичної пам'яті та зміцнення добросусідських відносин.
Що передувало?
Нагадаємо, 1 жовтня міністр закордонних справ Андрій Сибіга заявив, що Україна готова до обговорення питання Волинської трагедії.
Своєю чергою в Українському інституті національної памʼяті заявили, що у 2025 році планують провести пошукові роботи жертв Волинської трагедії у Рівненській області. Зроблять це у відповідь на звернення поляків.
Раніше міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш влітку заявив, що Варшава не зможе погодитися на вступ України до ЄС доти, доки країни не завершать суперечки довкола подій на Волині у роки Другої світової війни.
Тим часом президент Анджей Дуда критикував такі твердження. На його думку, блокування доступу України до Європейського Союзу є продовженням політики володимира путіна. Оскільки російський диктатор розпочав агресію проти України саме для того, щоб зупинити її інтеграцію до ЄС.
26 листопада Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський провів переговори з українським колегою Андрієм Сибігою. Київ запевнив у відсутності перешкод для проведення ексгумаційних робіт жертв Волинської трагедії в Україні.
Що відомо про Волинську трагедію
Як пише Український інститут національної пам'яті (УІНП), соціально-етнічне протистояння між українцями й поляками в роки Другої світової війни та перші повоєнні роки було підігріте нацистським та комуністичним тоталітарними режимами, щоб послабити польське й українське підпілля. Водночас сприяла зростанню міжнаціональної ворожнечі й тривала дискримінаційна політика у міжвоєнній Польській Республіці, до якої належали західноукраїнські землі. У 1930 році за наказом Пілсудського почалася пацифікація, яка супроводжувалася арештами, побиттями, вбивствами українців за етнічною ознакою.
Волинська трагедія — етнічні чистки українців і поляків, які відбулися під час нацистської окупації в 1943–1944 роках. Українська повстанська армія протидіяла Армії Крайовій в умовах партизанської боротьби, що спричиняла жертви серед цивільного населення як поляків, так і українців. Встановлені імена близько 30 тисяч польських та близько 10 тисяч українських жертв.