Сонячні станції лікарням: швидке рішення на час блекаутів чи інвестиція у майбутнє?
У двох медичних закладах Чернігівської області встановили гібридні сонячні електростанції. Корюківська центральна районна лікарня та Козелецька лікарня інтенсивного лікування стали шостою і сьомою лікарнями відповідно, які зробили впевнений крок до енергонезалежності.
Про це пише "Рубрика" із посиланням на БФ "Energy Act for Ukraine Foundation".
У чому проблема?
За майже три роки війни енергетична система України зазнала значних руйнувань. Близько 50% енергетичної інфраструктури знищено або пошкоджено. Влітку 2024 року в деяких містах електропостачання було відсутнє 12 годин, а іноді й довше. Від цієї ситуації найбільше страждають заклади соціальної та критичної інфраструктури, зокрема й лікарні. Адже надавати медичну допомогу потрібно постійно, не зважаючи на обстріли на блекаути, а життєво важливі апарати мають працювати без пауз та перебоїв.
В такій ситуації опинилася і Чернігівщина. В Чернігівській області дві третини громад понад місяць перебували під окупацієї російської армії у лютому-березні 2022 року. Загалом в області внаслідок російської агресії зруйновано або пошкоджено понад 12 тисяч об'єктів, і зараз регіон продовжує зазнавати регулярних обстрілів та ракетних ударів. Після окупації сьогодні громади відновлюються, відбудовуються, а також впроваджують на об'єкти соціальної та критичної інфраструктури рішення відновлюваних джерел енергії.
Яке рішення?
Український благодійний фонд Energy Act for Ukraine Foundation реалізує проєкт "50 сонячних лікарень", в рамках якого встановлює сонячні станції на медичні заклади України. Зокрема, у 2024 році спільно з французькою неурядовою організацією Electriciens sans frontières було встановлено гібридні сонячні електростанції у двох медичних закладах Чернігівської області.
Корюківська центральна районна лікарня та Козелецька лікарня інтенсивного лікування стали шостою і сьомою лікарнями в межах проєкту "50 сонячних лікарень", які зробили впевнений крок до енергонезалежності.
Як це працює?
На даху лікарні у місті Корюківка встановлено 60 сонячних панелей, загальною потужністю 26,1 кВт. Крім того, станція обладнана системами зберігання енергії (акумуляторними батареями), ємністю 61 кВт*год, що дасть змогу лікарні працювати до 4 годин автономно, навіть під час блекаутів. Важливо зауважити, що гібридна сонячна станція – це не лише екстрена допомога, завдяки її роботі заклад зможе економити більше 5 тисяч євро щороку на рахунках за електроенергію. Також станція має важливу екологічну місію, адже завдяки її роботі за 25 років рівень викидів СО2 буде скорочено на 366 тон.
Крім того, у грудні також запрацювала гібридна сонячна станція на КНП "Козелецька лікарня інтенсивного лікування" Козелецької селищної ради. Це 58 фотомодулів на даху, потужністю 25,2 кВт, інвертор та акумулятор, ємністю 61 кВт*год. Ця СЕС допоможе закладу економити більше 5 тисяч євро на рік, продовжувати роботу до 4,5 годин під час блекаутів та за 25 років зменшити рівень викидів СО2 на 360 тон.
"Чернігівщина – особливий регіон для нашого фонду. За три роки роботи ми побудували сонячні станції у семи лікарнях, і чотири з них – саме в цій області. Чернігівщина мужньо вистояла під час окупації у 2022 році і зараз активно відновлюється, розбудовується та розвивається. Всі ці випробування не зламали, а лише загартували сміливих і незламних людей, які живуть і працюють тут. Нам надзвичайно важливо підтримувати громади в цій області – впроваджувати рішення відновлюваних джерел енергії, допомагати ставати більш енергонезалежними, сучасними та екологічними, надавати важливі знання та реалізовувати технологічні рішення. Адже саме за цим – майбутнє, і на Чернігівщині воно точно буде сонячним", – зазначила директорка та засновниця благодійного фонду Energy Act for Ukraine Foundation Юліана Оніщук.
«Зіштовхнувшись з російськими обстрілами, які спрямовані на енергетичну інфраструктуру України, встановлення сонячних електростанцій у кожній школі, кожній лікарні, на кожній насосній станції дає змогу зберігати світло та посилювати енергетичну стійкість України!» – заявив Ерве Гує, президент французької НУО Electriciens sans frontières.
Обидві станції дозволять лікарням функціонувати навіть у разі перебоїв із центральним енергопостачанням, забезпечуючи стабільну роботу критично важливих інституцій для українців.