У Миколаївській області відкрили дві підземні школи
У Миколаївській області відкрили дві підземні школи – в ліцеї в селищі Центральному та одній із гімназій Миколаєва.
Як пише "УП. Життя", про це розповіли в благодійному фонді savED, передає Рубрика.
У чому проблема?
На Миколаївщині навчання за нормальних умов у закладах області ускладнене через часті, затяжні тривоги та російські обстріли.
Яке рішення?
Тому в області відкрили дві підземні школи підземні простори для навчання – в ліцеї в селищі Центральному та одній із гімназій Миколаєва.
Тамтешні учні радіють можливості навчатися в стінах шкіл, але переймаються погіршенням успішності за роки дистанційної освіти.
Як це працює?
- Підземна школа в селищі Центральному
У 2022-му році протягом восьми місяців Центральне, що на Миколаївщині, перебувало під російською окупацією. Попри відсутність електроенергії та стабільного зв'язку, місцеві діти намагалися навчатися в українських школах дистанційно. Одним із них був на той час 5-класник Віктор, родина якого не змогла виїхати з окупації.
Майже весь навчальний рік школяр провчився за українською програмою попри заборони російський окупантів.
"Я навчався за допомогою старенького телефону, який ми старанно переховували. Заряджати його вдавалося в окремих випадках, у людей, які мали генератор. Подзвонити чи зловити інтернет можна було спочатку на горищі нашого будинку, але потім зв'язок там зник. Його іноді можна було спіймати лише на узвишші на краю села, куди треба було йти 10 хвилин", – згадує хлопчик.
Віктору разом із його мамою вдавалося "зловити" зв'язок щоп'ятниці – цей шанс вони використовували для того, щоб завантажити шкільні завдання. У понеділок вони знову йшли на край села, аби надіслати виконані за вихідні вправи.
"Я був дуже радий, що окупація скінчилася", – каже хлопчик.
Однак до грудня 2024 року він та ще 145 учнів Центрального ліцею досі не навчалися в його стінах, адже в закладі не було облаштованого укриття.
Тепер же тамтешні діти тепер мають комп'ютерний клас та ще вісім класних кімнат у підземній школі.
Для учнів 1-4 класів навчання в підземній школі стало першим досвідом у стінах ліцею – раніше діти здобували освіту онлайн через пандемію, а пізніше – через повномасштабну війну.
Першокласника Ігора під час першого уроку в класній кімнаті здивувала дошка, яку він бачив уперше в житті:
"Вона така зелена і велика. І там можна малювати крейдою!"
Його тато захищає країну в складі Збройних сил. Ігор наразі вивчає абетку та ділиться своїми успіхами з татом.
"Зараз в нас літера М. Я старанно пишу кожну вивчену літеру і цифру. Записую татові відео, як читаю слова та речення. Я чекаю перемоги, щоб ми всі були разом", – каже хлопчик.
Мама першокласника Ігната Любов не могла стримати сліз, коли вперше побачила сина за шкільною партою. Під час окупації Центрального родина чула і бачила знущання російських військових із їхніх сусідів.
"Цим дітям потрібне дитинство тут і зараз. Вони стільки пережили, стільки бачили жахіть. Зараз дуже важко дитині зрозуміти, що таке школа і навчання, він по-справжньому цього ніколи не бачив. Не всіх однокласників навіть впізнає сьогодні", – вважає жінка.
- Підземна школа в гімназії Миколаєва
У грудні підземний освітній простір відкрили в одній із гімназій Миколаєва – попередні чотири роки понад 400 учнів закладу навчалися онлайн.
Школярі зізнаються, що через відключення світла та повітряні тривоги навчатися стало складніше.
"Дуже важко приєднуватися на уроки онлайн, коли немає світла. Якщо зарядки немає, то уроку теж немає. А потім це все треба наздоганяти самостійно, робити більше домашки", – поділилася 12-річна Діана.
Як повідомлялось раніше, у Миколаєві ще один дитячий садок отримав сучасне укриття, яке повністю відповідає вимогам безпеки. Після капітального ремонту та перевірки спеціальною комісією укриття готове до використання, хоча всі сподіваються, що воно залишиться лише запасним варіантом.
Нагадаємо, що у Миколаєві, в умовах триваючого повномасштабного вторгнення росії в Україну, відкрили новий дитячий садок, що забезпечує безпечне укриття для маленьких вихованців. Відтепер майже 200 дітей повернуться до навчального процесу.