У США створили новий етнокалендар зі світлинами унікальної колекції автентичного українського одягу
У штаті Техас (США) автори етнографічного проєкту «Батьківська Хата. Homestead» створили етнокалендар на 2025 рік з рідкісним автентичним українським вбранням «Timeless Ukraine: Homestead Wherever You Are» («Україна поза часом: садиба, де б ти не був»).
Про це розповіла одна з організаторів проєкту «Батьківська Хата. Homestead» Оленка Браво, пише Рубрика, посилаючись на Укрінформ.
Як зауважила Оленка Браво, календар є важливим інструментом для збереження української культурної спадщини та підтримки України, особливо в умовах складної міжнародної ситуації, коли вибори в США створюють додаткові виклики у справі підтримки України. За приклад і основу календаря був взятий проєкт «Батьківська Хата. Homestead».
Календар створили за підтримки численних організацій та активістів. Серед яких – ініціаторка проєкту Надія Журба (Bright Kids Online School), лідерка громади міста Остіна Катерина Воінова, UNWLA branch 147, Liberty Ukraine Foundation, Батьківська Хата. Homestead, Liberty Ukraine, Державний комітет телебачення і радіомовлення України.
У зйомках брали участь фотографи Оленка Браво та Валентина Шнайдер, а допомогу в організації та перевезенні матеріалів надали волонтери з Києва та Львова.
«Timeless Ukraine: Homestead Wherever You Are» – це не просто календар, а потужний меседж для світу про стійкість українського народу та його глибокі культурні корені. Кожна фотографія і кожен образ у календарі передають правду про Україну, яка століттями була під загрозою знищення своєї культурної спадщини. Проєкт покликаний нагадати про важливість збереження української ідентичності, особливо в умовах глобалізації та складної міжнародної ситуації», – наголосили автори проєкту.
Оленка Браво зазначила, що цей проєкт є частиною більшого руху, спрямованого на підтримку української ідентичності в умовах глобалізації. Його важливість особливо відчутна сьогодні, коли зовнішня політика країни стає важливим інструментом впливу на світову думку».
Катерина Воінова, яка придумала назву для календаря, підкреслює:
«Ми створювали цей календар з глибокою повагою до нашої історії та культури, адже наші предки зберігали ці традиції для нас, і тепер ми маємо обов'язок передати їх наступним поколінням».
Календар містить унікальну колекцію автентичного українського одягу, зібраного Наталкою Стурджіл – власницею найбільшої приватної колекції українських костюмів в США, яка налічує понад 500 сорочок.
У календарі представлений одяг з різних регіонів України, зокрема Києва, Тернополя, Чернівців, Сумщини, Харкова, Львова, Полтави, Волині, Закарпаття, Вінниччини, Житомира, Дніпра та Івано-Франківська.
Наталка Стурджіл поділилася цікавими історіями з процесу збору колекції:
«На сторінках календаря є костюм з Охтирки Сумської області, який я шукала понад 8 років. Вишивка на цій сорочці унікальна та виконана в рідкісній техніці. Ще одна світлина представляє сорочки з Житомирщини. Одну з них мені довірила онучка власниці, яка розповіла, що сорочку пошила близько 1882 року її прабабуся Марія Кузьмівна Руденко».