Гендерна рівність на виборах: комітет Ради рекомендує доопрацювати законопроєкти про протидію сексизму
Комітет Верховної Ради з питань євроінтеграції розглянув два законопроєкти щодо протидії сексизму у виборчій кампанії, однак визнав, що обидва документи потребують доопрацювання.
Про це повідомили на сайті Верховної Ради.
Як зазначають, розглядались законопроєкт № 11300 та його альтернативний варіант — № 11300-1.
Обидва законопроєкти пропонують заборонити агітаційні матеріали, які містять сексизм або підбурюють до дискримінації.
Окрім того, документи передбачають запровадження посиленої гендерної квоти. Так, у разі вибуття чи заміщення кандидата його місце переходитиме кандидату за черговістю такої самої статті.
До того ж законопроєкт № 11300 пропонує уточнити умови щодо цензу осілості: перебування за кордоном під час воєнного стану не має бути підставою для відмови в реєстрації кандидатом на виборну посаду.
Комітет зазначив, що обидва законопроєкти не суперечать міжнародним зобов'язанням України й принципам ЄС, але потребують доопрацювання.
Раніше зазначалося, що обидва документи не дозволяють оскаржити рішення Експертної ради з питань передвиборчої агітації щодо сексизму, що може обмежити свободу висловлювань і порушити право на вільні вибори.
У минулих висновках зазначалось, що обидва законопроєкти не передбачають можливості оскарження висновків щодо сексизму від Експертної ради з питань передвиборчої агітації. А це може призвести до втручання у право на свободу вираження поглядів, а також порушення права на вільні вибори.
Що відомо про законопроєкти
Обидва документи звертають увагу на те, що, хоча дотримання гендерної квоти є обов'язковим, деякі учасники виборчого процесу намагалися ігнорувати цей обов'язок. Часто траплялися випадки, коли жінок спонукали до відмови від балотування після реєстрації списку кандидатів, що допомагало обходити квотні вимоги.