Канада та Швеція переглянуть відносини з Грузією через суперечливі вибори
Шведський уряд заявив, що призупинив усю пряму співпрацю з владою Грузії, проте фінансування проєктів громадських організацій продовжиться. Також у МЗС Канади заявили про стурбованість ситуацією навколо парламентських виборів у Грузії та повідомили, що планують переглянути свою політику щодо відносин із грузинською владою.
Про це пише "ЄП", коментар міністра зовнішньої торгівлі та міжнародної співпраці розвитку Бенжаміна Дузи у Dagens Nyheter.
Швеція
Як наголосив міністр, Швеція зупиняє пряму співпрацю з урядовими відомствами Грузії та це рішення було ухвалене ще до голосування 26 жовтня через тривалий демократичний відкат у країні, зокрема ухвалення скандального закону про "іноагентів".
"Йдеться, серед іншого, про співпрацю між податковими органами, що ми вважаємо недоречним за теперішніх обставин", – зазначив Бенджамін Дуза.
Він додав, що Стокгольм готовий відновити співпрацю, якщо Грузія знову змінить курс – що виглядає малоймовірним, доки "Грузинська мрія" залишається при владі.
"Якщо далі з'ясується, що Грузія серйозно сприймає свій рух до ЄС і цінує відносини з Євросоюзом – двері Швеції відкриті", – сказав міністр.
Повідомляють, що загальна шведська допомога для Грузії сягала 190 млн шведських крон на рік. У 2024 році 25 млн крон (понад 2 млн євро) перерозподілили для проєктів громадянського суспільства.
"Ці кошти спрямовуються передусім на підтримку громадянського суспільства фінансовими ресурсами і юридичними спроможностями, щоб вони могли продовжувати працювати, попри запроваджені законодавчі обмеження", – сказав Бенджамін Дуза.
Канада
В уряді Канади зазначили, що беруть до відома результати, оголошені ЦВК Грузії, але стурбовані повідомленнями міжнародних спостерігачів про випадки залякування виборців, підкупу та інші проблеми.
"Такі інциденти мають бути розслідувані й на них має бути реакція. Канада твердо переконана, що вільні, чесні й незалежні вибори є наріжним каменем демократичного суспільства.
У координації з G7 і нашими європейськими партнерами, і з огляду на проведення і результат цих виборів, Канада перегляне свої відносини з владою Грузії.
Канада залишається відкритою до співпраці з Грузією доти, доки керівництво Грузії поважає демократію, права людини, верховенство права і реагуватиме на демократичний відкат, що спостерігається останнім часом", – йдеться у заяві.
МЗС Канади закликало "усі сторони" проявити стриманість, а владу Грузії – поважати право громадян на мирний протест.
Вибори в Грузії
Нагадаємо, у Грузії 26 жовтня пройшли парламентські вибори, які мають вирішальне значення для політичного курсу країни. На виборах змагались проросійська "Грузинська мрія" та проєвропейські опозиційні партії. Явка на виборах була, за попередніми даними, майже 60%.
За результатами підрахунку голосів правляча партія "Грузинська мрія" отримала на виборах понад 54% голосів, далі йдуть опозиційні партії.
27 жовтня прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе заявив, що у Грузії сформують уряд попри заперечення опозиції.
Своєю чергою президентка Грузії Саломе Зурабішвілі відмовилася визнавати результати парламентських виборів у країні, на яких лідирує керівна партія "Грузинська мрія". Вона закликала громадян до протесту.
28 жовтня у Грузії усі чотири опозиційні партії заявили про бойкотування новообраного парламенту після виборів 26 жовтня. Також тисячі людей увечері зібрались під парламентом у Тбілісі на акцію протесту проти оголошених результатів.