Про “рівний рівному” і виховання молоді: “Рубрика” провела захід, присвячений волонтерству
27-го серпня медіа рішень "Рубрика" провела онлайн-захід "РішенняХаб: молодіжне волонтерство". Спікерами стали представники п'ятьох провідних молодіжних волонтерських організацій.
Розповідаємо, як все минуло.
У чому проблема?
Коли ми запитали гостей заходу, що відштовхує або заважає їм волонтерити, найпоширенішими стали відповіді про:
- пасивність більшості;
- відсутність таких можливостей у невеликих містах і селах;
- не розуміння ідеї волонтерства від людей довкола;
- невпевненість, страх вийти з зони комфорту.
Водночас опитані розповіли, що в їхньому оточенні багато волонтерів — подекуди гості заходу казали, що 80% їхніх друзів та близьких так чи інакше займаються волонтерством. Це підкреслює, що важливо говорити про волонтерське вигорання і мотивацію. Саме про це "Рубрика" й поспілкувалася зі спікерами "РішенняХаб: молодіжне волонтерство".
Яке рішення?
"Ми виховуємо молодь, яка свідомо творить позитивні зміни. Навіть роблячи щось дуже-дуже маленьке, ці люди вже роблять свій внесок у вирішення певної суспільної проблеми", — каже Дар'я Ніколенко, голова Правозахисної служби (ФРІ).
Спікери зійшлись на тому, що запорука вдалого волонтерського проєкту — це рівність між всіма учасниками процесу і можливість потім побачити конкретний результат своєї роботи. Менеджерка тренерської спільноти УВС Ангеліна Польова ділиться:
"Наш фірмовий рецепт — принцип "рівний рівному" та "від волонтера до волонтера". Умовно кажучи, у нас є спільнота людей, які готові проводити освітні події про волонтерство на волонтерських засадах, і майже завжди це є однолітки тих, до кого вони приїжджають".
Фахівчиня відділу організації та проєктної роботи Київського молодіжного центру Катерина Пєліна додає:
"Коли ти бачиш результат своєї роботи, бачиш посмішку на обличчях людей та їхні сяючі очі після твоєї допомоги, це справді дає великий заряд енергії. Навіть на рівні координаторів чи керівників спілок, це мотивує!"
Водночас керівник Відділу регіонального розвитку ГО "Будуємо Україну Разом" Євген Шатілов відзначає — локальна специфіка волонтерства завжди дуже відрізняється від національної чи міжнародної, тож потреби волонтерів на різних рівнях можуть сильно відрізнятися.
"Маленьким мережам вийти на макрорівень та задовільнити потреби людей може бути достатньо складною задачею. Ми намагаємося це зробити підтримуючи там саме волонтерські спільноти", — каже Євген Шатілов.
Голова "Пласту" Ксенія Дремлюженко своєю чергою підсумовує:
"Ми не можемо «мотивувати» людей до волонтерської діяльності. Проте ми можемо створювати умови, в яких людям хотілося б волонтерити самостійно".
І схоже, що "Пласт" такі умови дійсно створив — просто під час заходу один зі слухачів, Олександр Куриленко, скоординувався з Ксенією і разом вони запланували запуск нового осередку "Пласту" у громаді Олександра.
"Рубрика" стежитиме за цим кейсом, щоб згодом розповісти про нього детальніше.
Хочете потрапити на наступний "РішенняХаб" від "Рубрики" або навіть долучитися до вибору теми? Таку нагоду першочергово отримують члени "Спільноти рішень". Щоб стати одним з них, підтримайте "Рубрику" донатом від 50 гривень і створюйте нові рішення разом з нами!
Нагадаємо, у липні медіа рішень "Рубрика" запустила новий формат для ГО, активістів та експертів "РішенняХаб". Відтепер на базі новоствореного хабу "Рубрика" проводитиме івенти, покликані познайомити та об'єднати навколо спільних проєктів усіх, хто прагне змін і нових рішень.
Першими доступ до реєстрації на наступні події "РішенняХабу" отримуватимуть члени спільноти "Рубрики". За деякий час реєстрація відкриватиметься для всіх, проте кількість місць буде обмеженою.
Дізнатися більше про спільноту і долучитися до неї можна за посиланням.