Нове Радіо "Хартія": про те, як об’єднати військових і цивільних
Двадцять четвертого липня в етері вперше зазвучало радіо "Хартія" — із пересувної студії розпочався перший інтернет-етер мандрівного радіо. У новому випуску подкасту "Пліч-о-пліч" на Радіо "Накипіло" ведучий Володимир Носков з'ясовував як створювали перше в Україні мандрівне радіо для військових.
Про це пише Рубрика.
В чому проблема?
Креативний директор радіо "Хартія" зауважив, що нині вкрай важливо створювати комунікаційні містки між військовими і цивільними, між тилом і лінією фронту.
"Тому тепер, коли ми мобілізувалися до "Хартії", у нас знову ж таки виникла ідея зробити такий медіамайданчик, щоб через нього озвучувати голоси цікавих і важливих людей. Голоси, що існують, голоси, які варті того, щоб їх зафіксувати, щоб ними ділитися, щоб їх чули", — розповів Сергій Жадан в етері "Суспільного".
Яке є рішення?
Назву Сергій Жадан придумав навесні 2022 року, коли формувався цей підрозділ. Письменник хотів вигадати назву, яка містила б у собі глибокі сенси. За його словами, "хартія" — це певний маніфест, зведення принципів. Окрім того, у саме слово вплетено назву міста, з якого родом бригада.
За концепцією радіо "Хартія"— це інформаційно-музичне мандрівне радіо. Тут говоритимуть не тільки про великий опір і військо, але й про прифронтові громади, у яких живуть і несуть службу бійці, а також люди, що стають жертвами ворожих обстрілів.
Левова частка розмов про культуру, історію і психологію. Це розмови про нас із вами під час війни без шаблонів і стереотипів, про те, якими ми є насправді, що переживаємо й що нас тримає в ресурсі.
Як це працює?
"Ми справді намагалися зробити таке медіа, яке даватиме можливість висловитися різним людям, де звучатимуть різні думки й різні досвіди. У цьому ми свою мету й убачаємо: що люди проговорюватимуть оці свої різні досвіди й навчатимуться чути одне одного, слухати одне одного й домовлятися між собою… Ми маємо не насаджувати якусь одну ідею, а давати людям змогу говорити і про те, що їм болить, і про проблеми, і про щось некомфортне", — зазначила ведуча Алла Кошляк.
Багатьох цікавить, що собою являє мандрівне радіо й чи справді його студія на колесах.
У бусику обладнано справжню радіостудію з пультом, мікрофонами, комп'ютерами та іншими технічними приладами для інтернет-мовлення. Ведучі мають стіл і крісло, до того ж є одне гостьове місце — це крісло з переднього ряду, яке просто розвертається назад, утворюючи зручний простір для спілкування.
Тут спокійно можна сісти музикантові біля мікрофона, з гітарою і виконати композицію, а гурту — презентувати новий альбом.
Радіо кілька годин може працювати автономно, що дає змогу виїжджати ближче до лінії фронту Харківщини, Запоріжжя, Херсонщини, Чернігівщини й Сумщини.
Що далі?
На запитання, чи матиме радіо "Хартія" традиційний FM-етер із музикою та програмами на всю добу, "хартійці" поки не мають відповіді.
Автори подкастів наполягають, що радіо "Хартія" — це незалежне медіа, а бригада — головний партнер, який усіляко сприяє розвитку проєкту й дає ведучим і музичним редакторам змогу працювати без відриву від служби. Вони переконані, що їм удасться бути чесними зі слухачами навіть у розмовах про не завжди приємні сторони армійського життя.
Ведучі Алла Кошляк і Дмитро Третяк думали, що служба в Нацгвардії забере їх на деякий час від подкастів, а вийшло так, що тепер вони на службі розвивають нове радіо.
Рубрика — інформаційний партнер
Нагадаємо, що на початку червня Сергій Жадан офіційно підтвердив, що вступив до лав 13 бригади Національної гвардії України "Хартія".
Зазначимо, що про бажання Жадана мобілізуватися стало відомо ще в березні, але тоді не було підтверджено, що це правда. Сам письменник тоді утримався від коментарів.
Також повідомлялось, що український письменник, музикант та військовослужбовець Сергій Жадан отримав звання почесного професора філософії Українського вільного університету у Мюнхені.