Китай посилив контроль над експортом безпілотників на тлі критики з боку США та союзників
Китай ухвалив нові обмеження на експорт дронів, спрямовані на запобігання використанню цивільних безпілотників у військових цілях. Це рішення прийняте у відповідь на зростаючу критику з боку США та їхніх союзників через активізацію росії на полі бою в Україні.
Про це повідомляє Bloomberg.
З 1 вересня Китай забороняє експорт усіх цивільних безпілотників, які можуть використовуватися у військових цілях.
До списку експортного контролю були внесені дрони з високоточним вимірювальним обладнанням. Раніше обмеження стосувалися лише ударних дронів, двигунів та інфрачервоного обладнання для них.
Міністерство торгівлі Китаю заявило, що цей крок здійснено для запобігання використанню цивільного обладнання для розповсюдження зброї масового знищення, тероризму чи військових цілей. Пекін наголошує, що ці заходи спрямовані на зменшення ризиків використання цивільних технологій у військових конфліктах.
Варто зауважити, що ці зміни відбулися невдовзі після зустрічі міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби з його китайським колегою Ван Ї у місті Гуанчжоу. Це був перший візит українського міністра до Китаю з початку повномасштабного вторгнення росії та перший двосторонній візит з 2012 року.
Західні країни неодноразово критикували Китай за постачання росії товарів подвійного призначення, які можуть використовуватися у військових цілях. Однак Пекін заперечує ці звинувачення, стверджуючи, що суворо контролює експорт таких товарів і не постачає зброю жодній зі сторін конфлікту.
Нещодавно європейські чиновники заявили, що китайські та російські компанії розробляють ударний дрон, аналог Shahed. Про це написало 2 липня видання Bloomberg.
"Компанії провели переговори в 2023 році про співпрацю з метою копіювання іранського безпілотника Shahed і почали розробляти і тестувати версію в цьому році в рамках підготовки до відправки в Росію", зазначили у матеріалі.
Чиновники, які попросили не називати їхні імена, зазначили, що китайські безпілотники ще не використовувалися в Україні.
"Офіційні особи не ідентифікували безпілотник, який розробляється, але китайські оборонні веб-сайти та кілька ЗМІ повідомили, що країна розробляє ударний безпілотник-камікадзе під назвою Sunflower 200, який за зовнішнім виглядом схожий на іранський дрон Shahed 136", – пише Bloomberg.
Своєю чергою Китай відкинув ці звинувачення, підкреслюючи, що від початку російсько-української війни не постачав ніякої зброї жодній зі сторін конфлікту.