Федоров: Працюємо над стабілізацією мобільного звʼязку під час знеструмлень
Попри знеструмлення українці повинні мати змогу зателефонувати у швидку чи поліцію, написати рідним або отримати сповіщення про повітряну тривогу.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров, пише Рубрика.
У чому проблема?
росія понад 2 роки цілеспрямовано атакує українську енергетику, постійні знеструмлення впливають і на погіршення якості звʼязку та інтернету. Адже базові станції мобільних операторів, які забезпечують покриття, також працюють від електроенергії.
"Президент поставив завдання — стабілізувати ситуацію з мобільним зв'язком та інтернетом під час знеструмлень», — зазначив Михайло Федоров, Віцепрем'єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій — Міністр цифрової трансформації.
Яке рішення?
Для стабілізації ситуації з мобільним зв'язком Національний центр оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами України (НЦУ) видав розпорядження, яке мають виконувати представники мобільних операторів.
Як це працює?
Що передбачає це рішення для операторів мобільного зв'язку:
- до 1 жовтня 2024 року не менш ніж 60 % базових станцій операторів повинні бути забезпечені автономним резервним живленням;
- до 1 листопада цей показник має зрости до 70 %;
- до 1 грудня — до 80 %;
- до кінця січня 2025 року — 100 %.
Що це має забезпечити:
- 1 вересня 2024 року всі мережі мобільних операторів мають бути під'єднані до генераторів із запасом палива або обладнані акумуляторами для роботи протягом 72 годин. Ці ж норми стосуються вузлів, до яких під'єднані комунікаційні станції екстрених диспетчерських служб 101, 102, 103, 104 та 112;
- до 1 грудня 2024 року не менш ніж 25 % мереж операторів мають бути забезпечені генераторами та працювати під час знеструмлень, інша частина мереж повинна працювати мінімум 10 годин на акумуляторних батареях.
Оператори щоквартально звітуватимуть Національному центру оперативно-технічного управління електронними комунікаційними мережами України, а Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку (НКЕК), перевірятиме виконання.
Для того щоб допомогти операторам виконувати вимоги розпорядження, ухвалили рішення:
- розробили постанову № 352, яку затвердив регулятор. Так оператори зможуть подати заявку в Обленерго, щоб установа модернізувала свої мережі, які йдуть до базових станцій. Це дасть змогу швидше заряджати акумулятори;
- узгодили перелік обʼєктів, які повинні мати безперебійне живлення, ОВА передадуть його до Обленерго;
- працюємо над бронюванням військовозобовʼязаних співробітників ремонтних бригад.
Парламент ухвалив закон про скасування мита та ПДВ на ввезення акумуляторів і генераторів.
Пізніше з'явиться можливість повідомляти в Дії про проблеми зі звʼязком, навіть коли користувачі будуть офлайн. Під час відновлення звʼязку інформація підтягнеться.
Варто додати, що у разі погодинних вимкнень електроенергії українці можуть залишатися з інтернетом, якщо провайдер перейшов на енергоощадні мережі за технологією xPON. Також, щоб українці не залишилися зовсім без зв'язку, ще 2022 року було запущено національний роумінг.
Нагадаємо, що Кабінет міністрів запровадив норму, за якою не будуть відключати світло у прифронтових зонах та поблизу кордону з російською федерацією та Білоруссю.