fbpx
Сьогодні
10:48 16 Тра 2024

В Україні сьогодні відзначають День вишиванки

Фото: olena_kosynska/Depositphotos

Традиційно в Україні в третій четвер травня відзначають День вишиванки. У 2024 році його відзначають 16 травня. За доволі короткий час це свято еволюціонувало зі студентської акції до міжнародних масштабів.

Про це інформує Рубрика.

Акція бере початок з ініціативи студентської молоді факультету історії, політології та міжнародних відносин Чернівецького університету імені Юрія Федьковича.

У 2006 році вони запропонували один день року присвятити українській вишитій сорочці.

вишиванка, Скоропадська

Віднайдений портрет Єлизавети Скоропадської

Ініціатори створення свята Олександр Ткачук та Леся Воронюк розповідали, що одного дня на перерві побачили друга у вишитій сорочці, після чого вони вирішили запропонувати всім охочим прийти в один день у вишиванках.

Спочатку акцію підтримало лише 10 студентів, але наступного року до них приєдналися учні та викладачі інших факультетів університету.

день вишиванки

Невдовзі масштаби свята розрослися до всеукраїнського рівня, а в наші дні День вишиванки відзначають у понад 100 країнах, тому він отримав назву Всесвітнього.

Зараз вишиті українські сорочки одягають президенти інших країн, політики, громадські діячі на знак солідарності з Україною. Відомі дизайнери використовують вишиванки при створенні колекцій одягу.

Вишиванка

Третій четвер травня обраний не випадково. Засновники акції наполягають на тому, щоби День вишиванки припадав саме на будень, а не на вихідний, наголошуючи, що вишиванка – це органічна складова життя та культури українців, а не вкритий нафталіном артефакт.

Свято покликане зберегти давні народні традиції створення та носіння етнічного вишитого українського одягу, тому відзначають його одягнувши вишиванку.

вишиванка бойова

Фото: 118 окрема бригада територіальної оборони

У мирні часи з нагоди Дня вишиванки відбувалися масові заходи, присвячені історії та культурі вишитих сорочок. Проводили пізнавальні виставки, лекції, флешмоби, мегамарші у вишиванках, концерти, покази фільмів.

 Для українців вишиті сорочки є символом національної ідентичності. Наразі їх носять по всьому світу на знак підтримки нашої культури і традицій, що набуло особливого сенсу під час війни.

Нагадаємо, Світовий конгрес українців проведе віртуальну хвилю до Дня вишиванки – 2024, яка має на меті підвищити інтерес до України через єднання у вишиванках.

Також повідомлялось, що у Національному музеї декоративного мистецтва України відкрилась виставка пам'яток вишивки з музейної колекції, присвячена Всесвітньому Дню вишиванки

Як повідомлялось,  в Україні за останні два роки попит на вишиванки зріс понад учетверо.

Матеріал про те, як працює жіноче соціальне підприємство, що відтворює давню вишивку, читайте в статті Рубрики "Ця сорочка — оберіг, який має сенс та силу".

Рубрика:
Події

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: