В Україні створили "Гайд безбарʼєрних подій": як працює це рішення
На національному та місцевому рівнях в Україні активно впроваджується політика безбар'єрності, яка спрямована на створення рівних та комфортних умов для всіх громадян, незалежно від обставин – це головна тема чергового засідання Ради безбар'єрності під егідою Олени Зеленської.
Про це повідомляє МКІП, пише Рубрика.
У чому проблема?
Війна змінює нашу країну щодня. Через активні бойові дії постійно збільшується кількість людей з інвалідністю. Це актуалізує запит на безбарʼєрність міської інфраструктури та нові освітні ініціативи в цьому напрямку.
"Нагадаю, коли ми підбивали минулого разу підсумки року, то відзначили тривожну цифру: для 50 % нашого суспільства люди з інвалідністю залишаються невидимими. Про те, що бачать людей з інвалідністю у громадських місцях, каже лише чверть опитаних. А насправді їх лише офіційно – три мільйони. І ще близько 300 тисяч додалося за два роки ворожого вторгнення. Соціальна невидимість завжди має лише одну причину – брак можливостей. Відкривати, а не закривати. Робити видимими людей через їхні потреби. Не маємо часу на формальні рішення. Нас і так щодня намагаються знищити. Натомість ми повинні навчитися зберігати й цінувати кожного жителя країни. Лише це шлях до спільного самозбереження й виживання", — наголосила у виступі Олена Зеленська.
Яке рішення?
Метою політики безбар'єрності є створення безперешкодного середовища для всіх груп населення, забезпечення рівних можливостей кожній людині реалізовувати свої права.
Йдеться про доступ людини до роботи, інформації, освіти, сфери послуг, можливість вільно пересуватися в просторі, соціалізуватися та залучатися в життя громади. Політика безбар'єрності має стати наскрізною та включатися до всіх довгострокових рішень та програм на національному та місцевому рівні.
У Києві представили План створення безбар'єрного туристичного середовища: для чого це рішення
Як це працює?
29 березня відбулося засідання Ради безбар'єрності під головуванням Прем'єр-міністра Дениса Шмигаля. Захід відвідала заступниця міністра освіти і науки Євгенія Смірнова. Засідання відбулося за ініціативою першої леді Олени Зеленської та модерації радниці — уповноваженої Президента України з питань безбар'єрності Тетяни Ломакіної.
Впродовж дискусії обговорювали впровадження практичних рішень на рівні місцевих громад та інших секторів. Також на засіданні був представлений "Гайд безбар'єрних подій" — довідник в якому прописані практичні рішення щодо підготовки та проведення онлайн та офлайн-заходів, у тому числі — під час війни.
"Організатори заходів – конференцій, виставок, будь-яких публічних зустрічей — орієнтовані на те, щоб бачити серед своїх учасників людей з досвідом війни. Але як це правильно організувати? Ми ніколи не знаємо, хто поруч з нами: що ця людина пережила і що бачила, у якому вона стані зараз. Але можемо заздалегідь створити рішення, які подарують усім гостям хороший досвід. Гайд безбар'єрних подій – саме про такі рішення. Про повагу до досвіду різних учасників. Він детально розбирає все – від комунікації до інтер'єру. Бо це теж важливо. Одне із визначень безбар'єрності – "це коли зручно всім без винятку". Думаю, це могло б бути заголовком для всієї цієї філософії на рівні держави й суспільства. Бо люди з досвідом війни – це зараз всі ми. Ось чому безбар'єрні події й узагалі – безбар'єрне життя – потрібне всім нам", – наголосила перша леді.
"Довідник безбар'єрності" – це гід із толерантної взаємодії. Він виник як довідник із коректного спілкування з відкритим кодом і поповнюється на тлі ворожого вторгнення. Бо перед усіма нами постають нові життєво важливі питання: як взаємодіяти під час стресу, куди звертатися людям з інвалідністю, як взагалі підтримати одне одного, не спричинивши додаткової травми?
"Гайд безбар'єрних подій" – ще один розділ довідника і реакція на ще один запит.
Він докладно розбирає все, від комунікації до інтер'єру. Бо це теж важливо. Наприклад, гучні звуки, мерехтливе освітлення можуть нагадати багатьом про вибухи, і краще подумати про це заздалегідь.
Зараз "Гайд безбар'єрних подій" існує як розділ довідника. Переглянути його можна тут.
У вигляді книги його вже отримали учасники Ради безбар'єрності.
"Одним з найважливіших проєктів, де ми працюємо над оптимізацією простору і процесів впровадження політики безбарʼєрності, є відновлення МОУ лікувально-оздоровчих закладів для реабілітації наших поранених воїнів", – наголосила Наталія Калмикова.
Нагадаємо, що громадська організація "Доступно.UA" разом з активістами провели акцію "Рухайся вільно" в центрі Києва.
Також київська активістка малює надписи крейдою на асфальті, щоб привернути увагу до безбар'єрності.