Звільнені нещодавно з полону захисники проходять початкову реабілітацію: як працює це рішення
У Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими пояснили, як проходить початкова реабілітація щойно звільнених з полону українських захисників та захисниць.
Про це пише Рубрика, посилаючись на Коордштаб у Телеграмі.
У чому проблема?
Нагадаємо, що росія гальмує процес обмінута не поспішає повертати полонених. Проте, за словами розвідника, так звані вибори у рф тиснуть на цей процес обміну.
Загалом з російського полону за час повномасштабної війни звільнено 2828 українців, цей процес триватиме і надалі. Наші захисники повертаються додому з полону виснаженими та в більшості випадків з наявними хронічними хворобами.
"Ми знаємо від тих, хто повернувся, що російський полон передбачає тортури голодом, утримання полонених в антисанітарних умовах, неможливість місяцями виходити на вулицю, ненадання їм ліків чи медичної допомоги, регулярні побиття, тортури електричним струмом і приховування їх місцезнаходження", зазначали в "Асоціації родин захисників Азовсталі".
Яке рішення?
Як розповіли у штабі, сам обмін є досить нетривалою в часі подією, пов'язаною з воєнними ризиками, бо може відбуватися у небезпечній зоні.
"Завдання на цьому етапі – переконатися, чи всі узгоджені на обмін люди справді прибули. Якщо є відомості, що стан здоров'я когось з обмінюваних не дозволяє пересуватися, для них заздалегідь готують автомобілі швидкої допомоги", наголосили у повідомленні.
Після обміну розпочинається початкова реабілітація звільнених з полону українських захисників та захисниць.
Як це працює?
Спочатку в безпечній локації звільненим роздають наплічники з набором речей першої необхідності:
- засоби гігієни,
- білизну,
- одяг по сезону,
- взуття,
- мобільний телефон зі стартовим пакетом для зв'язку з рідними.
Окрім того, дають змогу помитися та годують дієтичною їжею.
Потім звільнені з полону проходять первинний огляд лікарів. Оборонців інструктують щодо особливостей їхнього стану, зокрема режиму харчування.
"У перші тижні після звільнення слід дотримуватися дієти. Ускладнення після рясного харчування можуть бути дуже серйозними", – зауважили у Коордштабі.
Після огляду лікарів звільнених направляють до лікувально-профілактичних закладів. Там з ними уже більш детально працюють кваліфіковані лікарі та психологи, які мають досвід роботи з людьми, що пережили полон:
- супроводжують звільнених військовослужбовців та цивільних громадян на перших етапах повернення до нормального життя після травматичного досвіду,
- допомагають відновити навички та соціальні зв'язки, контроль над власним життям.
Представники Координаційного штабу також спілкуються з усіма звільненими, аби дізнатися більше про їхніх побратимів та посестер, які могли залишитися у полоні.
"Упродовж мінімум трьох тижнів триває процес початкового відновлення. Він включає медичні процедури, роботу із психологами, відновлення втрачених документів та банківських карток.
Також у цей час звільнені отримують одноразову допомогу та доступ до коштів, які вони отримували як грошове забезпечення весь час перебування у ворожій неволі", – зазначили у Коордштабі.
Звільнені з полону за цей час:
- реінтегруються в суспільство,
- продовжують реабілітацію за місцями проживання,
- отримують відпустку,
- проходять військово-лікарську комісію.
У Координаційному штабі запевнили, що працюють над подовженням реабілітаційного періоду.
Нагадаємо, що серед російських полонених є ті, у поверненні яких зацікавлене керівництво рф, тому Україна готова до будь-яких креативних рішень для повернення своїх військових.