fbpx
Сьогодні
19:39 30 Лис 2023

Вибори лише після війни: всі політичні сили Парламенту підписали меморандум

English version here

Фото: Reuters

Усі політичні сили, які представлені у Верховній Раді, у середині листопада підписали меморандум про проведення наступних виборів тільки після завершення воєнного стану.

Про це пише Рубрика, посилаючись на сайт Верховної Ради, перший віцеспікер Олександр Корнієнко в коментарі УП.

Як зазначають, про відтермінування виборів до закінчення війни домовилися на зустрічі у форматі "Діалогів Жана Моне" задля миру та демократії, яка пройшла 10-12 листопада на Закарпатті.

У висновках, оприлюднених за результатами цієї події, мова йде зокрема про те, що керівництво Верховної Ради, голови та делеговані представники депутатських фракцій і груп ВР 9-го скликання "дійшли згоди, що майбутні вільні та чесні національні вибори (парламентські, президентські) проводяться після завершення війни та завершення дії воєнного стану із часом, достатнім для підготовки проведення виборів (не менше 6 місяців після закінчення воєнного стану)".

Під документом стоять підписи зокрема:

  • Давида Арахамії від фракції "Слуга народу",
  • Юлії Тимошенко від "Батьківщини",
  • Ірини Геращенко як співголови фракції "Євросолідарність",
  • Олександри Устінової від "Голосу",
  • представників інших депутатських груп.
 
Також наголосили, що вибори мають бути проведені на основі діючого Виборчого кодексу, зі збереженням за основу виборчих систем національних та місцевих виборів, повернувши норми, які забезпечують змагальність кандидатів у межах одного партійного списку (як приклад – скасування обмеження у 2556 від виборчої квоти, необхідних для просування кандидата у виборчому списку).

"Ми переконані, що майбутні загальнонаціональні вибори матимуть величезне значення для демократичних перспектив України і що вони повинні бути проведені з дотриманням міжнародних стандартів.

Однак ми також усвідомлюємо, що внаслідок війни та її наслідків проведення виборів буде пов'язане з унікальними викликами, які потребуватимуть широкого політичного консенсусу для їх успішного вирішення.

Тому в рамках наступного Діалогу Жана Моне ми продовжимо наш обмін думками щодо принципів, що можуть стати наріжними каменями майбутніх виборів в Україні", зауважили у документі.

Також вказали, що учасники Діалогу погодились працювати над розробкою спеціального закону, який врегулює особливості проведення перших післявоєнних виборів.

У коментарі УП перший віцеспікер Верховної Ради Олександр Корнієнко підтвердив, що всі зобов'язання, які взяли на себе політсили, є у меморандумі.

"Діалоги Жана Моне" 10-12 листопада були присвячені широкому колу питань, серед яких було і питання виборів", – сказав він.

"Про інші подібні зустрічі щодо виборів мені наразі не відомо", – відповів Корнієнко на запитання, чи поверталися парламентарі до теми виборів після тієї зустрічі.

 
 
Довідка

Зустріч 10-12 листопада у форматі "Діалогів Жана Моне" відбулася вдев'яте із жовтня 2016 року та втретє за період роботи Верховної Ради України дев'ятого скликання. Це була друга особиста зустріч після початку неспровокованої повномасштабної військової агресії з боку рф.

Вибори під час війни

Нагадаємо в Україні вибори президента заплановані на 2024 рік. Вони мають пройти наприкінці березня.

Але зараз у нашій країні діє воєнний стан, який запровадили ще на початку повномасштабного вторгнення російських окупантів. Згідно із законом, під час воєнного стану проведення виборів заборонено.

Зауважимо, що влітку американський сенатор Ліндсі Грем висловив думку, що вибори в Україні мають відбутись наступного року, незважаючи на те, чи закінчиться війна. Він вважає, що це буде кращим доказом змін у країні.

Українська влада ж пояснювала, що вибори можливі тільки після завершення воєнних дій.

Проте президент Володимир Зеленський вважає, що проведення виборів найближчим часом забере увагу українців та світу від головного – від процесу відновлення миру. Окрім того, організувати вибори в умовах бойових дій складно, а також це суперечить законодавству.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: