Харківщина отримала першу вітчизняну машину для розмінування: у чому рішення

Фото: ХОВА
Харківські винахідники розробили першу в Україні спеціальну машину для підготовки ґрунту до розмінування розробили харківські фахівці. Перша вже надійшла у розпорядження вибухотехніків.
Про це повідомив голова Харківської обласної військової адміністрації Олег Синєгубов.
У чому проблема?
Для розмінування постраждалої від російських окупантів Харківщини за один рік потрібні 125 тисяч саперів, та сьогодні їх в регіоні працює лише кілька сотень. Професійні сапери передусім розміновують лінії електропередач та критичну інфраструктуру.
Окрім того, сьогодні в Україні працюють 20 машин для розмінування, з яких три – на Харківщині. Для пришвидшення очищення території країни від мін та вибухівки цих потужностей недостатньо.
Тому на кожній зустрічі з закордонними партнерами порушується питання щодо постачання необхідного обладнання, навчання піротехніків, фінансового забезпечення гуманітарного розмінування.
Однак до розробки машин для розмінування приєднуються і українські інженери.
Яке рішення?
"Розробка харківських виробників – машина для підготовки ґрунту до розмінування пройшла відповідну сертифікацію. Компанія-виробник вже отримала сертифікат відповідності та декларацію про відповідність, що дозволяє налагодити її виробництво та використовувати для розмінування територій", зазначили у Мінекономіки.
Харківська область за кошти обласного бюджету закупила дві такі машини, кожна вартістю 5,6 мільйона гривень. Перша вже надійшла у розпорядження вибухотехніків, друга надійде до кінця листопада.
"За кошти обласного бюджету ми придбали два такі екземпляри вартістю 5,6 мільйона гривень кожний. Для порівняння: ціна аналогічних закордонних механізмів стартує від 500 тисяч євро", підкреслив голова ОВА.
Як це працює?
За словами Синєгубова, ця машина випробовувалась понад рік.
"Техніка проста у використанні та обслуговуванні, а також помітно дешевше зарубіжних аналогів. При цьому абсолютно не поступається ефективності, так само знешкоджуючи протипіхотні та протитанкові міни", розповів Синєгубов.

Рятувальникам Харківщини передали першу в Україні машину для підготовки ґрунту до розмінування. 27 жовтня 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків
Очільник області наголосив, що машина оснащена автоматичним пультом керування камерами відеоспостереження, що зменшує ризики для операторів.
"Пульт, який зв'язується із системою керування, в самій машині. Працює від 300 метрів на безпечній відстані, щоб не уразило оператора. Машина обладнана чотирма камерами — позаду і спереду. Камера може записувати в режимі онлайн. Можна потім передивитися всю роботу. Можна додавати більше швидкості, можна менше", — говорить інженер Сергій Булава.

Інженер Сергій Булава та машина для розмінування. 27 жовтня 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків
Це вже дев'ята машина для розмінування, яка працюватиме на Харківщині. Але перша – харківського виробництва.
Зі слів розробника, машина для розмінування може працювати на швидкості 3-4 км на годину.
"Вона їде, наїжджає на перешкоду і підривається. Якщо наїде на протитанкову міну, машина розвалиться, але вона швидко відновиться.
Швидко трал відновлюється, і далі машина працює. Загальна вага машини 16 тонн. Відновлення залежить від пошкоджень, наявності запчастини. Максимально — це відновлення три дні", — сказав інженер.

Фото: ХОВА
Голова ОВА розповів, що прототип проходив випробування чотири місяці у "бойових умовах" – вона підірвала вже понад 300 протипіхотних мін.
Працює техніка дистанційно, на відстані 300 метрів, щоб не було загрози ураження уламками для людей. Крім того, вона має чотири камери, що допомагає в управлінні.

Рятувальникам Харківщини передали першу в Україні машину для підготовки ґрунту до розмінування. 27 жовтня 2023 року. Фото: Лариса Говина/Суспільне Харків
"Вона також здатна знешкоджувати 95% усіх мін. Навчання операторів триватиме кілька тижнів. І відразу направимо машину на один із найбільш засмічених напрямків", – уточнили у ХОВА.
Своєю чергою, перший віцепрем'єр-міністр України – міністр економіки Юлія Свириденко привітала харківських розробників.
"Вітаю харківських виробників, які створили першу вітчизняну машину для підготовки ґрунту для розмінування і успішно пройшли сертифікацію.
Це хороший приклад для всіх вітчизняних винахідників та виробників… Ми будемо усіляко сприяти такому розвитку, а також локалізації на базі українських підприємств виробництва техніки закордонних зразків", зауважила вона.
Нагадаємо, що у Кривому Розі Дніпропетровської області місцеве підприємство створило розміновувальний трал, який зможе допомагати очищувати землю від небезпечних боєприпасів.
Окрім того, у Балаклійській громаді Ізюмського району Харківщини спеціалістами області було виготовлено та запущено в роботу машину для розмінування.

В Україні тестують вітчизняний дрон-розміновувач: як працює це рішення

У Польщі стартували курси з передачі ЗСУ пошукових собак для розмінування: як працює це рішення

В Україні планують виробляти європейські механізовані машини для розмінування: у чому рішення
