fbpx
Сьогодні
09:17 06 Лют 2023

Тепловий насос та сонячна електростанція: Амбулаторія на Київщині стала прикладом зеленого відновлення країни

В амбулаторії села Горенка, що на Київщині, запрацювали тепловий насос ґрунт-вода та сонячна електростанція. Це перший медзаклад області, де встановлена така енергоефективна система, і він має стати прикладом зеленого відновлення країни. 

Реконструкція системи опалення за принципами зеленого відновлення дасть можливість підвищити енергоефективність амбулаторії, зменшити викиди СО2 та негативний вплив на довкілля, а також знизити витрати на опалення на 80% (майже чверть мільйона на рік). А завдяки сонячній станції лікарня стане виробником електроенергії та зможе покривати до 60% своїх потреб.

На початку повномасштабної війни у двір амбулаторії в Горенці влучив снаряд. Вибуховою хвилею вибило вікна та пошкодило фасад і дах. Через відсутність електроенергії в холодні дні наприкінці лютого 2022 року було пошкоджено систему опалення, що дуже ускладнило роботу.

Щоб амбулаторія могла працювати на повну і більш автономно навіть під час відключень електроенергії і без генератора, в листопаді розпочалася реконструкція системи опалення та електропостачання. З січня 2023 року там працює тепловий насос потужністю 20 кВт, сонячна електростанція потужністю 12 кВт та акумулятор на 8 кВт*год. 

Нині теплові насоси є одним з найсучасніших та найекологічніших способів обігріву приміщень. А дах лікарні ідеально підходив для встановлення сонячних панелей, які будуть живити критичні елементи амбулаторії протягом дня та заряджати акумулятор на випадок аварійних чи планових відключень електроенергії. Згодом електростанцію можна буде розширити, щоб забезпечити повну енергетичну незалежність лікарні. 

«Технології відновлюваної енергетики в комплексі із заходами з енергоефективності, подібні до застосованих в Горенці, мають бути не одиничними проєктами, а основою відбудови і українських будівель, і нашої енергосистеми. Адже мале децентралізоване виробництво енергії з відновлюваних джерел дозволяє виробникам заощаджувати кошти і мати більш стабільне постачання енергії, а державі – розвинути надійнішу енергосистему із меншою шкодою для довкілля. Тим паче, наше дослідження показало, що люди вже готові до таких змін – 84% людей висловили позитивне ставлення до малої генерації з відновлюваних джерел», – вважає Костянтин Криницький, керівник відділу енергетики ГО Екодія — однієї зі співорганізаторок проєкту. 

Вартість реконструкції системи опалення  та встановлення сонячних панелей в Горенці склала близько 56 000 євро. Ці витрати повністю окупляться через 6-7 років завдяки економії на енергоресурсах та виробництву електроенергії самою амбулаторією.

Проєкт Greenpeace «Партнерство громад заради зеленого відновлення України» має на меті залучити європейські міста до партнерства з українськими громадами для реалізації проєктів зеленого відновлення. Щоб допомогти таким партнерствам, Greenpeace пропонує місцевим громадам свою експертизу для розробки енергоефективних та сталих планів відновлення. Для цього громади можуть заповнити спеціальну форму.

Реконструкцію в Горенці ініціював Greenpeace Центральної та Східної Європи в рамках проекту «Партнерство громад заради зеленого відновлення України» та реалізував у співпраці з ГО «Екодія», ГО «Екоклуб Рівне», БФ «Перемога України» за сприяння Гостомельської селищної військової адміністрації та Гостомельського центру первинної медико-санітарної допомоги.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: