fbpx
Сьогодні
13:21 26 Лис 2019

Усе більше українців обирають енергоефективні заходи, - опитування

Кількість мешканців багатоквартирних будинків, готових об'єднуватися і брати спільні кредити задля впровадження енергоефективних заходів, зросла до 19% порівняно з 15% у 2015. Зросла також і обізнаність людей у тому, які можливості для такої кооперації існують.

Про це Рубрика дізналась від активістів Екодії.

Такі результати всеукраїнського соціологічного дослідження "Думки і погляди населення України щодо енергоефективності", проведеного Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення Представництва Фонду Фрідріха Еберта в Україні та Центру екологічних ініціатив "Екодія".

Серед інших тенденцій у думках та поглядах українців на енергоефективність можна відзначити також такі:

1) Вже менше людей вважають, що енергоефективні заходи – це дорого, і їм забракне грошей. Їх кількість зменшилася з 90% до 87%. Однак, дороговизна досі є одним із ключових чинників, які зупиняють людей від впровадження енергоефективних заходів.

2) Менше людей вважають, що населення споживає незначну частину енергоресурсів – 73% порівняно із 79% у 2015. Насправді ж будівлі споживають понад третину, тому їхня енергоефективність є так само важливою для більш ощадливого споживання ресурсів державою загалом. Однак, все ще значна частка людей (86%) вважає, що енергозбереження слід впроваджувати в першу чергу на підприємствах, а не змушувати до цього звичайних людей.

3) Хоч і більше людей чули про програми з енергоефективності, інформації все ж недостатньо.

"Інформація повинна бути простою і доступною. Люди, які це реально зробили, щоб я побачила. Людина, яка не намалювала той будиночок, не комп'ютерний проект, а якийсь реальний. Я повірю в реальне", – говорить учасниця фокус-групи із с. Бірки.

4) Лише 9% респондентів вважають, що підвищення тарифів обумовлене об'єктивними причинами. І трохи більше (12%) вважають процес формування тарифів прозорим і зрозумілим. Однак частина учасників фокус-груп визнає, що готові платити більше, якщо розумітимуть, за що вони платять. 83% ж вважають, що на формування тарифів впливає корупція на вищих щаблях влади.

"Я вот согласна платить такие тарифы, может быть даже и больше, если конкретно я буду знать, что меняются какие-то…тепломережі, старі труби", – повідомила учасниця фокус-групи з Києва.

Анна Акерманн, експертка з питань енергозбереження ГО "Екодія", коментує результати дослідження: "Мабуть найцікавіше – це те, що порівняно з 2015 роком більше людей готові взяти спільно з іншим мешканцями багатоквартирного будинку спільний кредит на енергоефективні заходи. Це дуже складний процес: мати довіру до сусідів та бути на готовим на спільні інвестиції. Таку позитивну зміну можна трактувати як певний позитивний результат комунікації важливості енергоефективності на державному рівні. Але так само це є і результат підвищення тарифів на енергетичні послуги".

"Тим не менше, цифри показують, що зміни хоча й відбулися, вони все ще є недостатньо великими для масштабування енергоефективних заходів по всій країні. Українці все ще переважно думають, що енергоефективність – це дорого та складно, мало чули про державні фінансові програми підтримки".

Дослідження включало в себе інтерв'ю у чотирьох фокус-группах (у Києві, Херсоні, Харківській та Львівській області) по 8 людей, рівномірно розподілених за віком і статтю, а також кількісне опитування серед репрезантитивної вибірки із 1841 респондентів.

Подібне дослідження вже було проведене у 2015 році.

 

 

Рубрика:
Екологія

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: