fbpx
Сьогодні
Фільм-репортаж 18:20 21 Січ 2020

"Чорне золото" на вітер. Чим забруднені українські ґрунти?

Найбільш обговорювана реформа зараз — відкриття ринку землі. Система правоволодіння зміниться кардинально — замість пайовиків і орендарів прийдуть справжні власники. Це на 100% давно назрілий крок в Україні, але наскільки в новому законі враховується природоохоронний аспект?

Забруднення землі — одна з п'яти найбільших екологічних проблем України. Складна і непопулярна тема, а наслідки — під носом. Від зсуву грунтових зон до важких металів в продуктах. Журналісти "ЕкоРубрики" взялися "копнути" глибше.

Три проблеми, про які необхідно знати — в відео. І що все-таки робити, щоб це виправити?

Віднесені вітром. Тільки це не назва романтичного фільму, а ситуація з українськими грунтами. Їх стан стає вже не аграрним питанням, а проблемою екологічної безпеки.

Грунти в Україні справді унікальні. Їх велика різноманітність. Близько 2000 різновидів. В Україні — близько 8% світового запасу чорнозему. Але все це дуже вичерпний ресурс. І що буде з грунтами, а значить і з нами, в найближчі роки — теж залежить від нас.

ПРОБЛЕМА №1. НАДМІРНА РОЗОРАНІСТЬ УКРАЇНСЬКИХ ГРУНТІВ

Це може звучати алогічно з економічної точки зору. Але з екологічної — потребує озвучення. В Україні господарським використанням зайнято 92% території. Рівень розораності становить понад 54%, в той час як в розвинених країнах Європи — не перевищує 35%. Фактична лісистість території України складає 16%, що недостатньо для забезпечення екологічної рівноваги (середній показник європейських країн — 25-30%).
Особливо розорані землі — на Півдні і в центральній Україні — під 90%. Але проблема навіть не у розораності, а проблема у правильному використанні, щоб ми відновлювали родючість грунту. Для того, щоб не відбувалося зниження вмісту гумусу. Наприклад, в цілинних чорноземах в верхньому горизонті 10% гумусу. А в наших чорноземних грунтах, у нас середній вміст по Україні 3,7-4% гумусу. Тобто ми виснажуємо землю. Це потім, це потім все призводить до парникового ефекту, до парникових газів. Здорові грунти є найбільшим сховищем вуглецю земної кори. А їх нераціональне використання призводить до колосальних викидів СО2 в повітря — навіть більшим, ніж від промисловості. Наслідки часто не видно неозброєним оком. Але екологи вже говорять про зміщення ґрунтових зон. Степ стрімко розширюється.

ПРОБЛЕМА №2. ДЕГРАДАЦІЯ ЧОРНОЗЕМУ КОЛОСАЛЬНИМИ ТЕМПАМИ 

Ми вичавлюємо зі своїх ґрунтів все, що тільки можемо. Навіщо дотримуватися правила сівозміни, якщо можна з року в рік вирощувати найприбутковіші культури — соняшник, кукурудза, соя. Виснажені ґрунти легко піддаються ерозії — їх просто відносить вітром. За оцінками екологів, за останні 100 років ми втратили третину гумусу. А темпи його відтворення — 10 см за 2 тисячоліття.

ПРОБЛЕМА №3. ХІМІЧНЕ ЗАБРУДНЕННЯ ГРУНТІВ

У гонитві за врожаєм, земля щедро поливається пестицидами. Причому особливість українських грунтів — їх високобуферність, що означає терпимість. Вони багато в себе вбирають, а потім сотнями років будуть віддавати продукцію. Тобто їжі у нас за столом. Це і проблема важких металів в грунті — перш за все, навколо промислових міст, на узбіччях доріг і в зонах екологічних катастроф. В Україні досі немає належного обліку отруєнь хімічними засобами для рослин — пестицидами. На 95% вони потрапляють в організм людини саме через продукти харчування. В Україні використовуються іноді пестициди ті, які заборонені в Європі.

* * *

#ЕкоРубрика — медіа-проект видання "Рубрика". В його рамках реалізується серія фільмів з українських міст про їх екологічні проблеми і способи вирішення. Щомісяця на YouTube-каналі з'являються нові випуски. Підписуйся на Рубрика TV, щоб не пропустити. Також щотижня публікуються caption-відео — короткі ролики з титрами — про еко-френдлі способи життя.

Знай більше про екологію: підписуйся на ЕкоРубрику в Facebook и Telegram

Дивись також:

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Додати коментар

Такий e-mail вже зареєстровано. Скористуйтеся формою входу або введіть інший.

Ви вказали некоректні логін або пароль

Вибачте, для коментування необхідно увійти.
Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: