5 причин спонтанно проявити доброту та ідеї справ: надихаючі відео
Сьогодні, 17 лютого, світ відзначає День спонтанного прояву доброти (Random Acts of Kindness Day)
Хоча в Україні про це свято дізналися не так давно, насправді йому вже більше 20 років – у 1998 році у Токіо представники різних благодійних організацій запропонували започаткувати такий день. Ідея полягала в тому, щоб об'єднати всіх і кожного – тих, хто може допомогти, і тих, кому потрібна допомога.
Ідея проста – безкорисливо зробити для когось щось хороше. А найважливіше завдання – нагадати людям, що вони можуть робити добрі вчинки не лише раз на рік, а й щодня. Так, на офіційному сайті організаторів Random Acts of Kindness Day після реєстрації можна безкоштовно завантажити календар з ідеями добрих справ на кожен день.
«Рубрика» розкаже, чому робити добрі справи корисно для здоров'я, поділиться цікавими ідеями для спонтанних проявів доброти і покаже надихаючі відео, які роблять людей добрішими.
Робити добро – це корисно
Вчені неодноразово доводили, що добрі вчинки роблять нас щасливішими і навіть здоровішими. У матеріалі, присвяченому Giving Tuesday, ми вже згадували, що волонтерство дарує плюс п'ять років життя, і на фізичному та психологічному рівні ти відчуваєш себе краще, коли є частиною позитивних змін.
І зараз ми розглянемо позитивний ефект від добрих справ детальніше.
1. Знижує стрес
Дослідження британських вчених під керівництвом доктора Девіда Льюїса довели, що, допомагаючи іншим, люди можуть поліпшити і власне здоров'я. У ході експерименту група дослідників вимірювала рівень стресу і емоційний стан чоловіків і жінок, які здійснювали добрі справи протягом 9 днів. Були обстежені люди у віці 18-55 років, яких попросили зробити невеликі добрі справи в їх співтоваристві, такі як фарбування паркану сусіда, очищення підвалу тощо.
Результати дослідження показали збільшення самооцінки на 31% і зниження рівня стресу на 36%. За словами Девіда Льюїса, люди, які допомагають іншим, більш впевнені в собі, менше нервують і в цілому більш позитивно налаштовані, ніж інші.
Таким чином афоризм "допомагаючи іншим, ми допомагаємо собі" виявився науково доведеним.
2. Робить щасливішими
Дослідник Майкл Нортон із Гарвардської школи бізнесу пропонує переконливі докази того, що повсякденні альтруїсти живуть щасливішим життям.
Його дослідження регулярно свідчать, що люди, які витрачають більшу частину своїх доходів на інших, загалом почуваються щасливішими, ніж ті, хто витрачає гроші переважно на себе. І це не лише наслідок комфортного західного способу життя. Нортон випробував цю концепцію на даних з понад 130 країн світу, від США до Уганди.
"У всіх країнах і на кожному континенті, багаті чи бідні люди, які діляться з іншими, більш задоволені своїм життям", – каже дослідник.
3. Зміцнює імунітет
У той час, як стрес має неприємну здатність змушувати нас хворіти, участь у добрих справах має протилежний ефект.
Дослідження показали, що доброта по відношенню до інших активує частину мозку, яка підвищує імунітет.
4. Знижує рівень соціальної тривоги
Якщо ви намагаєтесь почати нові стосунки з людьми, але у вас це викликає занепокоєння, тоді доброта – ідеальний стартер для розмови. Одна з найбільших перешкод, які заважають людям подолати свою соціальну тривогу, полягає в тому, що їх тривога змушує створювати погані враження, що посилює страх перед взаємодією з людьми.
Дослідження показало, що коли соціально стурбовані люди звертаються до інших з актами доброти, це допомагає їм подолати свої страхи, тому що, коли люди отримують акти доброти, вони зазвичай відповідають позитивно. Згодом ці позитивні взаємодії зроблять спілкування з людьми менш нервовим.
5. Має ефект доміно та робить світ кращим
Добрі справи несуть позитивний ефект доміно – люди, кому надавали будь-яку допомогу, відчувають себе мотивованими, щоб теж допомагати іншим. Чим більше таких прикладів, тим добріше стає суспільство, поліпшується оточуюча атмосфера та покращується настрій.
Наприклад, психолог з Університету Центрального Ланкаширу Манн досліджує ідею про те, що якщо зробити щось хороше незнайомій людині, вона передасть естафету добра далі, і таким чином світ стане кращим". І поки що дослідження підтверджують дійсність теорії.
Сьогодні ця ідея стала популярним рухом, який ліг в основу роману і однойменного фільму "Заплати іншому" (Pay it forward). Загугліть цей вислів і ви знайдете сотні зворушливих історій про безпрецедентні прояви альтруїзму. Приміром, як щедрі благодійники анонімно сплачують за дорогі операції незнайомих людей, не очікуючи нічого натомість, крім простої подяки.
Прості ідеї спонтанного прояву доброти
- Оплатити за когось проїзд у громадському транспорті
- Зробити незнайомій людині комплімент
- Нагодувати безпритульних тварин
- Подарувати незнайомцям квітку
- Допомогти тим, хто цього потребує, через благодійні SMS
- Надіслати друзям власноруч створену листівку
- У кав'ярні замовити «наперед» гарячий напій наступному відвідувачу
- Зробити стареньким сусідам таємний подарунок. Наприклад, повісити на дверну ручку торбинку з фруктами
- Віддати в дитячий будинок іграшки
- Поступитися комусь у черзі
- Подарувати сусідським дітям квитки у кінотеатр на новий мультфільм
- Роздрукувати на принтері добрі побажання та роздати перехожим
- Прибрати у шафі та відати непотрібні речі на благодійність
- Пригостити обідом того, хто цього потребує
- Допомогти притулкам тварин, або ж навіть взяти собі пухнастика
Соціальні ролики про добро
Читайте також: