fbpx
Сьогодні
Фільм-репортаж 13:19 30 Лип 2019

Отруєний Маріуполь: як активісти повертають собі повітря біля меткомбінатів

Маріуполь розкинувся на березі теплого Азовського моря. Це морські ворота Донбасу і східний форпост України. Всього в 12 кілометрах від кордону міста починається лінія фронту. Хоча сам Маріуполь – мирне і дуже жваве місто з населенням в півмільйона осіб. Європейська забудова 18-го століття і морські пейзажі тут не можуть залишити байдужим.

Але, напевно, греки-засновники міста, вибираючи собі місце на Азові, не могли навіть подумати, що колись на цьому ідеальному піщаному узбережжі будуть зведені гіганти промислової індустрії. Вже давно над поривами свіжого морського повітря переважає гар заводів. Маріуполь посідає перше місце в Україні за індексом забруднення атмосфери. Два величезних металургійних комбінату поставили хрест на курортному потенціалі міста. І праві маріупольців дихати чистим повітрям.

Маріупольські заводи входять до корпорації "Метінвест" бізнесмена Ріната Ахметова. Жителі через викиди називають її "СмертьІнвест". Ще не так давно на Азовсталі працювало 40 тисяч осіб. Зараз – 10. На ММК Ілліча працює 17 тисяч маріупольців.

Загроза здоров'ю тут не особливо відчутна. Маріуполь – номер один в Україні за рівнем дрібнодисперсного пилу в повітрі. Ці частинки через дихальну систему потрапляють в кров. Слідство цього – позамежна кількість інфарктів та інсультів в місті. У маріупольському онкологічному диспансері ставлять діагнози на рак на 35% частіше, ніж в області.

Після багатотисячних мітингів "Метінвест" пішов на поступки і дав публічне зобов'язання модернізувати виробництво до 2021 року. Тепер місто живе надією на виконання плану чітко в строк. Це агломераційна фабрика металургійного комбінату Ілліча – найбільша в Європі і джерело 60% викидів в Маріуполі.

Хоча Маріуполь – місто біля моря, чекати у нього погоди тут не збираються. Активісти не припиняють контроль за викидами. Важко вірити державному контролю та моніторингу, коли бачиш вогненно-руді хмари і як в повітрі літає сажа.

#ЕкоРубрика — медіа-проект видання питань і відповідей "Рубрика". В його рамках реалізується серія фільмів з українських міст про їх екологічні проблеми і способи вирішення. Щомісяця на YouTube-каналі будуть з'являтися нові випуски. Підписуйся на Рубрика Channel, щоб не пропустити. Також щотижня публікуються caption-відео — короткі ролики з титрами — про еко-френдлі способи життя.

Знай більше про екологію: підписуйся на ЕкоРубрику в Facebook и Telegram

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: