fbpx
Сьогодні
19:44 25 Чер 2019

Велика небезпека маленької батарейки: відео

Ще жодна батарейка з тих, що коли-небудь були на Землі, не розклалася. У чому небезпека і що робити? 🔋

Чому це важливо?

Батарейки не можна викидати у звичайний сміттєвий бак. На них навіть є спеціальний знак — перекреслена корзина — позначає, що продукт вимагає спеціальної утилізації.

А що такого особливого і небезпечного в батарейках?

В її складі — половина таблиці Менделєєва в найбільш небезпечних комбінаціях, включаючи важкі й токсичні метали: свинець, ртуть, цинк, кадмій, нікель, літій і ін. Ці токсини, потрапляючи в організм людини, здатні завдати непоправної шкоди здоров'ю.

Яка конкретно шкода?

Наприклад, ртуть (вам доводилося розбивати градусник?) — вона відноситься до класу надзвичайно небезпечних отруйних речовин. При отруєнні ртуттю відмовляють нирки, печінку, вражається нервова система, мозок, шлунково-кишковий тракт, легені. Свинець — шкодить так само, як ртуть, ще викликає загибель клітин крові, може нашкодити дитині в утробі матері. Кадмій — найсильніший канцероген, порушує роботу всіх органів, осідає в щитовидній залозі, нирках, кістках і печінки. Цинк і нікель б'ють по підшлунковій залозі, мозку і печінки. І все це міститься в одній батарейці.

І що тепер не користуватися батарейками?

Користуйтеся, але після використання не викидайте на смітник. Всі шкідливі речовини надійно запаяні усередині, і не вистрибнуть просто так. Але якщо батарейка потрапляє на звичайний сміттєвий полігон разом з органічними відходами — все змінюється. Під впливом вологи і повітря батарейка покривається іржею, починається процес корозії, у зовнішній оболонці з'являються проломи, і починають виділятися токсини. І неважливо, як далеко від населеного пункту знаходиться сміттєзвалище. Токсини потрапляють в повітря, стічні води і грунт і таким чином розносяться на великі відстані. Людина дихає повітрям, п'є воду, збирає урожай, а в його організмі осідають важкі метали. При цьому навіть мінімальна їх присутність в людському організмі може викликати незворотні зміни в його роботі. І до речі: одна викинута батарейка забруднює близько двадцяти квадратних метрів землі і 400 літрів води.

А раніше батарейки викидали і нічого страшного не відбувалося.

Перша батарейка була випущена у 1956 році. Термін розкладання батарейок — 100 років. Тобто наслідки від тієї першої викинутої батарейки нас, ймовірно, ще не наздогнали. Але це не означає, що наслідків немає і не буде.

Що робити?

— переходити з одноразових батарейок на акумулятори
— здавати відпрацьовані батарейки у спеціальні пункти збору або викидати тільки в спеціальні урни. Звідти їх заберуть, відвезуть на заводи з переробки і правильно утилізують

Як утилізують батарейки?

Сучасна технологія переробки займає всього чотири дні. На першому етапі батарейки сортують і подрібнюють. У результаті виходять дрібні фрагменти. На другому етапі ці фрагменти завантажують на магнітні стрічки, які відокремлюють метал від марганцево-графітної маси. Далі відбувається нейтралізація електроліту. Маса обробляється кислотою, і в результаті виділяють графіт, солі цинку і марганець. Ці речовини затребувані промисловістю і надійдуть у подальше виробництво.

А це допоможе?

Так. У середньому в рік на одну сім'ю з 4 осіб припадає 16 батарейок. Мінус 16 небезпечних батарейок на звалищі – вже добре. Але буде ще краще, якщо ви всім розкажете, чому батарейки не можна викидати у відро для сміття.

Спеціальне відео ЕкоРубрики

Знай більше про екологію: підписуйся на ЕкоРубрику в Facebook и Telegram

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Залишити відповідь

Завантажити ще

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: