fbpx
Сегодня
Куда пойти 13:36 10 Окт 2019

Возрожденная церковь Мономаха: три причины увидеть Храм Спаса на Берестове в Киеве

В Киеве после многолетней реставрации открыли уникальный памятник древнерусского и бароккового искусства (укр.)

Церква Спаса на Берестові не функціонувала і була закрита для відвідувань понад півтора десятка років. 28 вересня, після багатолітньої реставрації, храм часів Княжої України відкрив свої двері для всіх охочих. Реставрація церкви та благоустрій прилеглої території були здійснені за меценатські кошти.

Церква була побудована була між 1113 і 1125 роками князем Володимиром Мономахом як головний собор Спасо-Преображенського монастиря.

 Хоч храм розташований він за межею Києво-Печерської лаври, проте вважається частиною її історико-архітектурного ансамблю. Разом з нею у 1990 році був включений до списку об'єктів Світової спадщини ЮНЕСКО.

Після зруйнування Києва в 1240 році протягом декількох століть церква перебувала у повному занепаді. Друге життя храму дав митрополит Петро Могила, який у 1640-х роках реконструював його. Будівля церкви, від якої до того часу залишилась тільки західна частина, була відновлена в стилі українського бароко і заново розписана

На початку ХХ століття під час археологічних розкопок вперше відкрили фундаменти зруйнованої східної частини храму. Але лише 20 років тому за підтримки Інституту архітектурної консервації «Гетті» в церкві почались науково-реставраційні дослідження, пов'язані з розробкою проекту консервації та музеєфікації пам'ятки, виконання невідкладних робіт. 

У 2003-2004 роках всередині храму було закладено близько десяти шурфів для з'ясування технічного стану фундаментів. І, нарешті, у 2017-2019 відбулася повноцінна рестраврація, після якої церква з пустки відкрила две.

Церква Спаса на Берестові

3 причини, які змусять вас відвідати цей храм:

1. Фреска 11-12 століття унікального для України сюжету

В Україні немає аналогів малярства сюжету «Явлення Христа учням на Тиверіадському морі» цього часу. Про існування цієї фрески історики дізналися випадково наприкінці 90-х років, коли досліджували стіни давньоруської церкви. 

Зображену на фресці сцену трактують як описане в Євангелії від Івана явлення Христа своїм учням на Тиверіадському морі (третє явлення після Воскресіння із мертвих). За цією легендою, коли Петро, Фома, Іаків, Іоанн та Нафанаіл ловили рибу, Христос підійшов до них, проте його спершу не впізнали. Він вказав учням місце, куди потрібно закинути невід і той за хвилину наповнився рибою. Тоді один з учнів сказав Петрові — «Це ж Господь!», а Петро, почувши це, кинувся у море і поплив до Вчителя. 

Храм Спаса на Берестові

2. Усипальниця Мономаховичів

Саме тут знаходилася заміська резиденція київських князів. Сам храм також є родовою усипальницею Мономаховичів. Згідно літописів, тут був похований Юрій Долгорукий, київський князь, який заснував Москву та спалив Київ. Крім того, тут поховані і онуки Володимира Мономаха, і діти Юрія Долгорукого Єфимія і Гліб.

У 1947 році Сталін наказав знайти рештки Долгорукого і урочисто доставити їх до Москви на день святкування її 800-річчя.

Експедиція Герасимова тоді перекопала весь храм, але так нічого і не знайшла. Так і виник компромісний варіант кияни подарували Москві саркофаг, а оскільки останків в ньому не було, було вирішено нікуди його не везти. Так і вийшло, що засновник російської столиці похований в Києві. Наразі саркофаг був прибраний з храму.

3. Унікальна фреска з прижиттєвим портретом Петра Могили

Композиція «Моління» (інша назва — «Дар Петра Могили»), що розташована на стіні над арковим проходом до центральної апсиди, є блискучим твором українського живопису 17 століття, а також ктиторським прижиттєвим портретом Петра Могили. В центрі композиції — Христос на престолі в архієрейському вбранні, праворуч нього — Богородиця, ліворуч — великий князь Володимир. Уклінний Київський митрополит Петро Могила, тримаючи в руках відновлену ним церкву Спаса на Берестові, підносить її Христу. Митрополит зображений з широкою посивілою бородою, високим лобом, аристократичним носом з горбинкою, виразними карими очима; стулені губи свідчать про його енергійний характер. В ногах Христа зображено герб Петра Могили.

Храм Спаса на Берестові

Петро Могила (зліва навколішках перед Христом) і великий князь Володимир (справа) на фресці

З 29 вересня 2019 року церкву Спаса на Берестові можна оглянути як у складі екскурсійної групи, так і самостійно, за умови придбання квитка у касах Заповідника (за адресою вул. Лаврська, 5).

Спас на Берестові після реконструкції

Фото: Іван Авдеєнко

Спас на Берестові після реконструкції

Фото: Іван Авдеєнко

Спас на Берестові після реконструкції

Фото: Іван Авдеєнко

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Добавить комментарий

Загрузить еще

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: