Навигатор по муралам: прифронтовая Донетчина
Стильная Украина, единство и жажда жизни - в стенописях городов Донецкой области (укр.)
У цьому випуску рубрики «Навігатор по муралам» ми здійснимо подорож на схід України, де останніми роками по-справжньому розквітло вуличне мистецтво.
Мурали, створені українськими та світовими художниками, змінили вулиці прифронтових міст. І кожний з них несе у собі особливий зміст, вартий "прочитання".
Розкрийте нові сторони Донбасу через мову мистецтва.
СЛОВ'ЯНСЬК
«Квітучі руки»
Де: вул. Торська, 2, будівля школи-інтернату № 23
Час створення: травень 2018, в межах проекту Міністерства інформаційної політики України «Квітучі руки»
Автор: харківський художник Олександр Бритцев
Зміст: це четверта, заключна частина з серії «квітучих рук», створених художником в різних містах, про яку вже писала Рубрика. Крім Слов'янська їх можна знайти у Чернігові, Генічеську та Дрогобичі. На муралах намальовані людські руки, які тягнуться один до одного, щоб допомогти, підтримати, об'єднатися.
«Руки — як квітучі гілки дерев. Ці квіти — надія на відродження життя, на майбутнє, на плоди, які принесе єдність. Квіти — це душі людей , а руки — це їх дії, вчинені розумом. Якщо дивитися на чотири малюнки, розташовані поруч, можна помітити, що квіти на кожному різні. Це квіти фруктових дерев, що ростуть в різних частинах України. На півночі — це яблуня, на сході — абрикос, на півдні — персик, на заході — вишня-сакура «, — розповідає про своє творіння художник.
Цікаво, що кожна з чотирьох частин «квітучих рук» побудована по діагоналі і в результаті утворює ромб — сакральний символ, яким наші предки позначали землю і все, що бере від неї початок.
Мурал жінки з дитиною
Де: вул. Урицького. д. 12, будівля дитячої лікарні
Час створення: 2017 рік
Автор: волонтери платформи ініціатив «Теплиця»
Зміст: на білому тлі стіни зображена жінка з маленькою дитиною на руках. Примітним є те, що новий мурал намальований на місці, де залишався слід руйнувань від війни 2014 року. Пошкодження від снаряда було усунуто, а малюнок і зовсім закрив нагадування про колишні руйнування.
Три гори
Де: парк «Шовковичний», будівля літнього кінотеатру
Час створення: 2016 рік у межах проекту Міфологема міста/Метамісто
Автор: слов'янські художники проекту «Метамісто»
Зміст: на муралі зображені три гори, кожна з яких несу у собі сенс: з'єднання різних сфер розвитку міста, що перетікають одна в іншу. Дві гори символізують розвиток соледобувної і керамічної сфер міста. Третя гора йде глибоко в міфи про місто і повертає нас до іхтіозавра, який імовірно жив в соляних озерах, а фон космосу — це чумацький шлях, яким керувалися Чумаки в подорожах Малюнок був спроектований на підставі досліджень міста.
Герб Слов'янська по-новому
Де: вул. Банківська, 79
Час створення: 2015 рік
Автор: 5 художників проекту «Арт Мобілізація»
Зміст: художники створили власну інтерпретацію гербу Слов'янська. На малюнку зображені сокіл, символ солі, козаччини і Чумацького шляху.
КРАМАТОРСЬК
Шахіст
Де: бульвар Машинобудівників, 37
Час створення: 2016 рік
Автор: художники проекту «Метамісто»
Зміст: мурал присвячений гордості Краматорська — 33-річному шахісту, наймолодшому чемпіонові світу ФІДЕ з шахів у 2002 році, заслуженому майстру спорту України Руслану Пономарьову.
«Україна в рожевих окулярах»
Де: вулиця В. Стуса, 56
Час створення: 2016 рік за підтримки USAID Україна
Автор: художниця з Києва Анастасія Гулевата
Зміст: «Це дівчина, яка символізує Україну. Молода, стильна, класна, нова, але в рожевих окулярах. Потрібно знімати рожеві окуляри — саме такий посил у Мура», — розповідає художниця. Створення муралу було ініційовано молодіжною платформою «Вільна Хата»
«Мир у родині — мир у країні»
Де: вулиця Ювілейна, 42
Час створення: 2016 рік
Автор: створено Фондом народонаселення ООН спільно з Донецькою облдержадміністрацією та міською владою
Зміст: мурал створено до Міжнародного дня боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок. На ньому зображена подружня пара, де жінка захищена обіймами чоловіка. За словами ініціаторів створення муралу, він має стати символом миру у кожній родині Донеччини.
АВДІЇВКА
Вчителька
Де: будівля перед «зеленкою»
Час створення: 2016 рік у межах проекту ArtUnitedUs
Автор: австралійський художник Гвідо Ван Хелтен
Зміст: на стіні зображений портрет місцевої вчительки середньої школи, яка викладає українську літературу. Під час обстрілу Авдіївки в 2014 році її чоловіка важко поранило в двадцяти метрах від будинку, де намальований мурал. Своєю роботою художник хоче привернути увагу світової громадськості до цієї території, де кожен день вибухають міни. За два дні, поки працював художник, по українській території в двох кілометрах від нього було нанесено більше 100 ударів.
МАРІУПОЛЬ
«Mittens — Солідарність»
Де: вул. Олімпійська, 199, стіна школи №68
Час створення: 2017 рік у межах проекту «Крізь стіни» (Over the Wall).
Автор: японський художник Міядзакі Кенсуке
Зміст: мурал «Mittens – Солідарність», що зображає традиційну як для українського, так і для японського фольклору рукавичку, було створено на стінах постраждалих від обстрілів будівель у Маріуполі – місті, де зараз проживає значна кількість внутрішньо переміщених осіб. Він символізує єднання та солідарність мешканців міста щодо переселенців, які були змушені покинути свої домівки через конфлікт на сході України.
Мурал від ZdesRoy
Де: проспект Миру, 13
Час створення: 2016 рік
Автор: дніпровський графіті-художник Валерій Лагутенко, відомий під псевдонімом «ZdesRoy»
Зміст: на муралі зображений велосипедист, що від'їжджає від будинку на фоні грозового неба. «З одного життя України в інше ми переносимо свої будинки. Це все на ґрунті ситуації, яка зараз відбувається», — пояснив концепцію малюнку художник.
«Захисти своє майбутнє»
Де: будівля міськради по вулиці Казанцева
Час створення: 2015 рік
Автор: невідомий
Зміст: на патріотичному тлі зображено дівчину в українському національному одязі, яка знищує чудовисько. Даний малюнок був приурочений до виборів і є ініціативою донецького КВУ. Під зображенням розташований напис: «Захисти своє майбутнє, голосуй за Україну».
ПОКРОВСЬК
Портрети Тараса Шевченка і Лесі Українки
Де: стіна загальноосвітньої школи №2
Час створення: 2017 рік у межах культурного фестивалю # CoolтурФест
Автор: художник Олександр Моршнєв, який в минулому є випускником цієї школи
Зміст: на стіні намальовані портрети Тараса Шевченка і Лесі Українки. Ідея створення муралу належить місцевій волонтерської команді проекту «Обличчя міст» фундації «З країни в Україну» — таким чином вони вирішили популяризувати українську культуру серед покровської молоді.
«Багряні вітрила»
Де: будівля міського РАГСУ
Час створення: 2017 рік
Автор: учасники пересувного волонтерського табору «Будуємо Україну разом», і художники з Селідова
Зміст: мурал є ілюстрацією до повісті Олександра Гріна «Багряні вітрила». Однак автори вирішили внести в малюнок родзинку — головна героїня казки Ассоль зображена українкою.
Патріотичний мурал до Дня Незалежності та Дня Прапора
Де: вулиця Колосова, 5
Час створення: 2017 рік
Автор: художники з Селідова Сергій Мігалатьев і Олександр Тамбовцев
Зміст: на фоні пшеничних полів і териконів Донецької області дівчина-українка тримає голуба, що символізує мир, який так потрібен регіону.