Навигатор по муралам юга Украины: Херсонская и Николаевская области
Последний аккорд лета. Еще есть время вырваться к морю и увидеть 12 колоритных стенописей (укр.)
Спецпроект «Навігатор по муралах» вже розповідав нашим читачам про вуличне мистецтво Одеси, і тепер ми знову повертаємося на південь України.
"Рубрика" дослідила Херсонщину та Миколаївщину. До вашої уваги – стінописи південних міст та містечок цього краю, які варто знайти, якщо будете в якомусь із них.
ХЕРСОНЩИНА
«Історичні мотиви»
Де: стіна навколо Катерининського собору
Час створення: 2016 рік
Автор: студенти факультету культури і мистецтв Херсонського державного університету
Зміст: стіна розписана історичними будівлями та пам'ятками в одному монохромному стилі. Цим стінописом херсонські студенти вирішили зробити подарунок місту. Організацію робіт взяла на себе Молодіжна рада при міському голові.
«Квітучі руки»
Де: Генічеськ, вул. Ковпака, 23
Час створення: 2018 рік
Автор: Олександр Брітцев
Зміст: на муралі зображені руки у квітках персика. Цей стінопис – частина з серії "квітучих рук", створених художником в різних містах, про яку вже писала Рубрика. Крім Генічеська їх можна знайти у Чернігові, Слов'янську та Дрогобичі. На муралах намальовані людські руки, які тягнуться один до одного, щоб допомогти, підтримати, об'єднатися.
"Руки – як квітучі гілки дерев. Ці квіти – надія на відродження життя, на майбутнє, на плоди, які принесе єдність. Квіти – це душі людей , а руки – це їх дії, вчинені розумом. Якщо дивитися на чотири малюнки, розташовані поруч, можна помітити, що квіти на кожному різні. Це квіти фруктових дерев, що ростуть в різних частинах України. На півночі – це яблуня, на сході – абрикос, на півдні – персик, на заході – вишня-сакура ", – розповідає художник.
Цікаво, що кожна з чотирьох частин "квітучих рук" побудована по діагоналі і в результаті утворює ромб – сакральний символ, яким наші предки позначали землю і все, що бере від неї початок.
Мурал на «Пізанській вежі»
Де: Каховка, стіна насосної станції на Набережній
Час створення: 2016 рік
Автор: художники арт-групи "Вакцинація" Маріанна Таріш і Валерій Кописов
Зміст: цей мурал – перший у місті. На нижній частині насосної станції зображені мешканці морських глибин, а у верхній – птиці, дракони, і навіть капибара у космічному апараті.Ідея першого каховського мурала в тому, щоб підштовхнути людей задуматися над майбутнім і дбайливо ставитися до природи.
"На цій масштабній картині ми спроектували майбутнє після глобального потепління, коли всю сушу затопило водою: люди адаптувалися до життя в океані, побудували там нові міста, а деякі тварини і птахи залишилися жити над водою. Хочеться, щоб кожен проходить повз мурал поміркував над тим, до чого може привести наше байдужість до навколишнього середовища", – розповідають художники. http://khersonline.net/novosti/obschestvo/67411-v-kahovke-sozdan-pervyy-masshtabnyy-mural.html
«Вас вітає вулиця Молодіжна»
Де: смт Іванівка, вул. Молодіжна
Час створення: 2017 рік за фінансової підтримки селищної ради.
Автор: місцева художниця Ірина Порубльова.
Зміст: на муралі зображені зелені полонини з гарними білими будиночками, річку, млини, квіти та соняшники. А раніше на місці мурала були похмурі бетонні стіни, розписані нецензурними фразами.
МИКОЛАЇВЩИНА
«Світло, мир, добро»
Де: арка в Корабельному районі
Час створення: невідомо
Автор: художник-аерограф Дмитро Слепуха
Зміст: на муралі відкривається позитивний морський світ, де живе кит-острів та маленькі рибки і ростуть різноманітні водорості. Малюнок створений у яскравих кольорах і дарує гарний настрій містянам та гостям Миколаєва.
Світове мистецтво
Де: Миколаїв, вул. Електронна
Час створення: 2016 рік
Автор: невідомий
Зміст: репродукція портрета Мони Лізи, єгипетські мотиви та інші відомі композиції світового образотворчого мистецтва намальовані на гаражах по вулиці Електронній. Автор сучасної миколаївської "Мони Лізи" невідомий. Мурал отримав вельми нестандартне розташування – його не можна побачити на який-небудь центральній вулиці міста. Більш того, він майже захований, адже знаходиться на стіні гаража в одному з двориків по вулиці Електронної. Біля гаражів стоять сміттєві баки, тому повз проходить людині непросто помітити настільки оригінальний твір стріт-арту.
«Джерело Миколаєва»
Де: Миколаїв, вул. Рюміна, 9, на стіні біля водонапірній вежі Володимира Шухова
Час створення: 2016 рік
Автор: місцеві активісти, основна частина роботи – художник-аерограф Дмитро Слепуха
Зміст: на стіні майстерно намальовані види Миколаєва. У центрі муралу – джерело Миколаєва, що символізує життя та розвиток міста. Цікаво, що поки тривав розпис стіни, зробити свій внесок у створення муралу міг кожен з миколаївців.
Монохромний будинок
Де: Миколаїв, вул. Микільська, 39
Час створення: невідомо
Автор: невідомий
Зміст: монохромний стінопис повертає глядача у минуле століття, де джентльмени та леді, одягнуті в ретро-одяг, дивляться на пролітаючий дирижабль. Цей мурал розташований на офісі морського агентства "Наутілус" і насправді є гарним прикладом атмосферного вуличного образотворчого мистецтва.
Крила
Де: Миколаїв, набережна біля Понтонного мосту
Час створення: 2017 рік
Автор: художниця Олена Тимонова
Зміст: на металевих воротах намальовані білі крила. Цей малюнок був створений у межах проекту «Понтон», коли миколаївські активісти привели в порядок і створили нову зону відпочинку, яка розкинулася близько понтонного моста через Інгул. Цей мурал став одною з візитівок громадського простору, і люди охоче роблять селфі та фото на фоні розпростертих крил.
"Кото-арт"
Де: Миколаїв, вул. Адмірала Макарова
Час створення: невідомо
Автор: невідомий
Зміст: головними героями муралу є чотирилапі улюбленці людства. Барвистий мурал займає цілий фасад будівлі по вулиці Адмірала Макарова та радує глядачів полосатими котиками з, іноді, хитрим виразом на мордочках. Нажаль, автор малюнка залишився невідомим, однак позитивний настрій дарує усім перехожим.
Подорож у ХІХ століття
Де: Миколаїв, Пушкінський сквер
Час створення: невідомо
Автор: невідомий
Зміст: відповідаючи назві скверу, цей громадський простір демонструє атмосферні малюнки на стінах: кольорове зображення Олександра Пушкіна разом з вченим котом та знаменитим дубом; окремі сюжети з творчості великого поета.
«Чисте небо, єдина країна»
Де: село Трихати, Миколаївщина
Час створення: 2017 рік
Автор: миколаївські художники Дмитро Слепуха і Оксана Арістова
Зміст: величезний мурал був створений до Міжнародного фестивалю повітряних зміїв. Головною ідеєю творців муралу було те, щоб всіх елементів було по три штуки співзвучно з назвою селища.
«Намагалися всього зробити по три, щоб бренд «Трихати» підкреслювався в різних елементах. щоб було три соняшника, три змія, три будиночки», – розповідає Оксана Арістова.