fbpx
Сегодня 26/01/2021 20:44
18:03 17 Ноя 2018

Опыт Тростянца: как создать комфортные условия для жизни

Тростянец – 23-тысячный районный центр, расположенный по трассе между Харьковом и Сумами. Его смело можно назвать тайной «жемчужиной» Слобожанщины. Как Тростянцу удалось получить народную славу «успешного города» - и посвящен этот материал (укр.)

Садиба «Круглий двір», Тростянець. Фото Юрія Чумака, rubryka.com

Днями мав нагоду відвідати Тростянець і поспілкуватися з мером Юрієм Бовою, працівниками виконкому та місцевими жителями, оглянути нове терапевтичне відділення місцевої лікарні та сучасну міську бібліотеку. Більше того – оцінив і туристичний потенціал: побував на екскурсії у Музеї шоколаду та в Круглому дворі, прогулявся парком та вулицями Тростянця.

Міський голова наголосив, що в кожному успішному населеному пункті повинні бути створені комфортні умови: для роботи, життя і відпочинку. Що ж втілено в Тростянці?

Для роботи:

— Створили привабливі умови для діяльності Тростянецької шоколадної фабрики "Україна". ПрАТ "Монделіс Україна" – єдина в нашій країні фабрика з повним циклом виробництва шоколаду, також вона виробляє каву. Продукція відомих світових марок іде на експорт у багато країн світу. У свою чергу, підприємство не тільки забезпечує містян гарною й добре оплачуваною роботою та значно поповнює міський бюджет, але й приймає участь у підтримці соціальних проектів у Тростянці.

— Робота з фондами та міжнародними організаціями. У структурі апарату міської ради запровадили відділ проектної діяльності та міжнародного співробітництва, який завзято працює над підготовкою різних проектів – протягом поточного року вже залучили близько 30 млн грн грантових коштів. Зараз в Україні дуже мало міст, які вміють готувати проектні заявки на конкурси, що оголошуються Європейським Союзом. Тростянець вчиться цьому та сподівається на значну підтримку з боку ЄС.

— Активно наводиться порядок у сфері торгівлі. Завдяки цьому вдалося значно збільшити надходження від акцизів на алкоголь та цигарки.

— У Тростянецькій міській раді – гендерний баланс: з 26 депутатів, 13 – жінки. Середній вік працівників апарату міськради – 36 років. Вони отримують відповідні заробітні плати (наприклад, зарплата юриста – 10 тис. грн). Працює електронна система "Голос", що дозволяє депутатам отримувати усю документацію на планшети та здійснювати з них голосування. Але не допускає "кнопкодавства".

— Створено комунальну Телерадіокомпанію "Тростянець". В її складі – телеканал "TVT", для якого закупили обладнання, і він скоро приступить до роботи, та "Добре радіо", що вже  працює на FM-хвилях.

тростянец

Для життя:

— Рік тому, після утворення міської об'єднаної територіальної громади (коли до Тростянця доєдналися ще 2 сільські ради), взяли на баланс від району школи та лікарню. Коли побачили, в якому стані вони знаходяться, вирішили, що поки не будуть класти в центрі міста кольорову бруківку та будувати фонтани, а розвиватимуть соціальну сферу.

— Почали ремонтувати школи. Повністю переобладнали терапевтичне відділення лікарні. Зробили гарний ремонт у міській бібліотеці, перетворили її на справжній сучасний хаб.

— Щоб приватні перевізники не диктували свої умови, запустили комунальний автотранспорт у місті. Ввели "картку мешканця Тростянецької міської ОТГ" – для пільговиків на автобусному та приміському залізничному транспорті.

— Тростянець підключено до платформи "Відкрите місто". Громадяни можуть як поінформувати в онлайн-режимі про аварійні чи критичні ситуації, так і отримувати за допомогою SMS повідомлення про важливі місцеві події.

— У місті створено та легалізовано понад 200 органів самоорганізації населення – будинкових та вуличних комітетів, які об'єднані у 7 квартальних комітетів. Вони є справжніми містками між мешканцями та міською радою, впливають на прийняття рішень про благоустрій відповідних територій.

— Попри всі заборони, УВЕСЬ житловий фонд багатоповерхових будинків міста (2171 квартиру) переведено на індивідуальне газове опалення, що дозволяє мешканцям значно економити гроші. Тепер ремонтують у багатоповерхівках дахи – на сьогоднішній день жоден не протікає.

— У Тростянці працює громадське формування з охорони громадського порядку "Сила і честь", що підтримується міською радою. По місту встановлено 23 відеокамери, а диспетчерський пульт виведено на офіс "Сили і честі". І криміногенна ситуація значно покращилася.

Для відпочинку:

— Відреставрували візитівку міста – пам'ятку архітектури "Круглий двір", привели в порядок ще низку старовинних будівель.

Садиба

Садиба "Круглий двір" вночі, Тростянець. Фото Юрія Чумака

— Розбудували міський парк ім. Чайковського (у Тростянці славетний композитор написав свою першу  увертюру). У парку – ставок, дитячий майданчик для дітлахів з особливими потребами, тренажери, футбольне поле тощо. Поряд – бесідки з лавками та мангалами. Все – під відеонаглядом, аби вандали не руйнували.

— Допомогли створити Музей шоколаду.

— У теплу пору року у місті постійно вирують фестивалі: у травні – класичної музики "Чайковський Fest", у червні – історичної реконструкції "Стара фортеця", у липні – для любителів велоспорту "Велофест", у серпні – рок-фестиваль "Схід-рок". Це приваблює тисячі туристів, для яких працюють 2 комунальні готелі.

— Зараз опрацьовують проект "Музейно-культурний комплекс "Городище та поселення скифської культури", що теж має збільшити потік туристів.

P.S.: Звісно, сказати, що в Тростянці вже немає ніяких проблем – буде неправдою. Так, ще не проведено заміну системи водопостачання, яка застаріла та часто нагадує про себе поривами. Далеко не європейської якості й дороги в місті. Але важливим є те, що городяни відчувають постійний поступ вперед. Тростянець розвивається, і це видно неозброєним оком.

P.P.S.: Поїздка була організована за підтримки Чугуївської правозахисної групи та посольства Фінляндії в Україні.

6825

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.
Загрузить еще

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: