Смертельная зависимость: как табачная индустрия охотится на детей и молодежь через Интернет
Вживання тютюну є однією з основних причин смертності у світі, забираючи щорічно понад 8 мільйонів життів. Лише в Україні щороку від хвороб, спричинених вживанням тютюну, передчасно помирає понад 100 тисяч людей. При цьому агресивні рекламні кампанії в мережі Інтернет залишаються основним інструментом просування вживання тютюну.
Тютюнові компанії не приховують своєї мети: залучити нових споживачів серед дітей та молоді. Згідно зі звітом Campaign for Tobacco-Free Kids, 40% аудиторії, що наражаються на тютюнову рекламу – це підлітки та молодь віком до 25 років. Це означає, що понад 150 мільйонів молодих людей по всьому світу щодня стикаються з агресивною рекламою тютюнових виробів. Лише три бренди (Velo, Vuse, IQOS) охопили понад 385 мільйонів людей, що свідчить про цілеспрямованість зусиль тютюнової індустрії.
Така глобальна тенденція залучення дітей і молоді до куріння не оминула й Україну. Тютюновики відверто порушують українське законодавство, продовжуючи агресивно просувати свою продукцію та використовуючи цифрові канали для реклами та стимулювання продажу тютюнових і нікотинових виробів та пристроїв для їхнього споживання.
Слід зазначити, що як cпеціалізоване антитютюнове законодавство, так і законодавство про рекламу забороняють будь-яку рекламу і стимулювання продажу тютюнових виробів, зокрема й розміщення будь-якої інформації про тютюнові вироби в мережі Інтернет.
(Не)приховані методи просування тютюнових виробів в Інтернеті
Одним із найпоширеніших способів реклами і стимулювання продажу тютюнових виробів та пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння є використання чат-ботів в месенджерах, що надають індивідуалізовані рекомендації щодо тютюнових виробів. Такі платформи використовуються для аналізу уподобань споживачів та ціленаправленого підбору тютюнових виробів, що збільшує ймовірність покупки. Додатково чат-боти використовують опитування як інструмент стимулювання, пропонуючи грошові винагороди для залучення користувачів та збору даних про них. Прикладами слугують функціонування в Telegram/Viber таких платформ: "Бот Філіп" ( ПрАТ "ФІЛІП МОРРІС УКРАЇНА"), "IQOS Ukraine" (ТОВ "ЛОГІСТИК СЕРВІС ПРОВАЙДЕР"), "Майстерня" (ТОВ "Бритіш Американ Тобакко Сейлз Енд Маркетинг Україна") тощо.
Бонуси за залежність
Тютюнова індустрія намагається залучати споживачів шляхом надання певних бонусів під час покупки: на сайті IQOS пропонується пакет IQOS 360, що передбачає у наборі з іншими товарами та послугами пристрій IQOS ILUMA в користування на рік та знижки на тютюнові вироби за спеціальною ціною для учасників програми, що є грубим порушенням статей 16 і 16-1 Закону України №2899-IV.
Також тютюнові компанії активно використовують програми лояльності як інструмент стимулювання продажів, спрямований на залучення та утримання споживачів. Програма "o'go CLUB" (BAT), є яскравим прикладом такої стратегії. Завдяки накопиченню балів та їх подальшому обміну на різноманітні товари та послуги, програма стимулює споживання тютюнових виробів та формує стійку залежність. Зокрема, надається можливість обміняти бонуси на поповнення мобільного рахунку, продукти в супермаркетах та пальне.
Аналогічним чином функціонує і програма "Ploom Club" (JTI), яка зосереджена на рекламі і стимулюванні продажу пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння та дозволяє обмінювати отримані бонуси за придбання товарів на аксесуари.
Що говорить законодавство?
Незважаючи на чітко визначені законодавчі заборони і обмеження щодо реклами і стимулювання продажу тютюнових виробів та пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння, тютюнові компанії продовжують активно використовувати Інтернет для просування своїх продуктів, полюючи на молодь і порушуючи Закон України «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», а саме статті 16, 16-1 i 16-2.
Варто зазначити, що статті 16-1 та 16-2 передбачають певні винятки щодо розміщення інформації про пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння та електронні сигарети на веб-сайтах виробників та імпортерів. Однак, ці винятки мають обмежений характер і стосуються виключно технічної інформації, а не рекламних матеріалів. Крім того, доступ до такої інформації має бути обмежений повнолітніми користувачами шляхом обов'язкової ідентифікації.
Кабінет Міністрів України розробив Порядок попередньої ідентифікації віку користувачів веб-сайтів виробників, імпортерів пристроїв для споживання тютюнових виробів без їх згоряння та/або електронних сигарет, який встановлює вимоги для обмеження доступу осіб віком до 18 років до веб-сайтів з інформацією про пристрої для споживання тютюнових виробів без їх згоряння та/або електронних сигарет.
Цей Порядок передбачає способи ідентифікації віку особи за допомогою е-документів, технології розпізнавання обличчя та залучення оператора під час кожного входу на сайт. Однак, на практиці ж тютюнові компанії не виконують вимоги Закону та Порядку, а на своїх платформах вимагають підтвердження повноліття шляхом натискання кнопки "Так, мені є 18". Важливо підкреслити, що тютюнові вироби не підпадають під дію цих правил, адже будь-яке розміщення інформації про тютюнові вироби в Інтернеті є прямим порушенням законодавства.
Тютюнова індустрія, порушуючи заборону реклами і стимулювання продажу тютюнових виробів, електронних сигарет, пристроїв для нагрівання тютюну, продовжує використовувати Інтернет як інструмент для агресивного залучення молоді до епідемії вживання тютюнових і нікотинових виробів, що створює додаткові ризики для демографічної ситуації в країні. Уряд повинен вживати невідкладних заходів, спрямованих на забезпечення дотримання антитютюнового законодавства.
Рамкова конвенція ВООЗ із боротьби проти тютюну визначає, що продажі тютюну в Інтернеті за своєю суттю включають рекламу та просування, тож найкращий спосіб уникнути реклами та просування тютюнових виробів в Інтернеті – це ліквідувати дистанційний продаж тютюнових та нікотинових виробів, пристроїв для їх споживання.