fbpx
Сегодня
Колонка 12:35 25 Фев 2021

Примирение с правонарушителем: как и зачем

English version here

У світі, і в Україні зокрема, впроваджено різні проєкти, які так чи інакше спрямовані на посилення голосу потерпілого в кримінальному процесі. Деякі проєкти створюють можливість примирення потерпілого з правопорушником – і це має сенс, про що детальніше розповімо далі.

Про які саме проєкти йдеться?

По-перше, йдеться про можливість укладення мирових угод між постраждалим і обвинуваченою стороною. Наразі в Україні 4% кримінальних справ так і завершуються – укладенням мирової угоди (7871 справ за 2019 рік). У Канаді, приміром, 60% всіх кримінальних справ вирішуються на досудовому етапі укладенням мирової угоди, де чітко визначається хто, як і кому відшкодовує завдану шкоду.

По-друге, йдеться про відновне правосуддя для неповнолітніх правопорушників. Проєкт реалізується громадською організацією "Інститут миру і порозуміння" у партнерстві з Верховним Судом та за підтримки Фонду демократії Організації Об'єднаних Націй (UNDEF). За своєю суттю відновне правосуддя є процесом медіації, і відбувається за участю спеціально підготовленого адвоката-медіатора. І потерпілим, і неповнолітнім правопорушникам цей процес дозволяє брати активну участь у вирішенні питань, що виникають у зв'язку з відкритим кримінальним провадженням. Процес медіації відбувається виключно за згодою обох сторін, і застосовується лише в злочинах невеликої і середньої тяжкості (крадіжки, завдання легких тілесних ушкоджень, шахрайство тощо).

Чим відновне правосуддя краще за традиційне кримінальне?

Традиційний кримінальний процес – для пошуку винного і обрання відповідної міри покарання (і це в ідеалі). Відновне правосуддя – пропонує більше, враховуючи інтереси всіх суб'єктів кримінального провадження. Це можливо завдяки організованому медіатором діалогу.

Діалог, зокрема, дозволяє потерпілому бути почутим і задовольнити такі потреби як потреба в інформації (чому саме я став(ла) жертвою злочину, як все сталося насправді), потреба контролю над ситуацією (чи можу я щось змінити, виправити, сподіватися на позитивні зміни в майбутньому), потреба отримати відшкодування шкоди.

Неповнолітній правопорушник, у свою чергу, здобуває можливість зрозуміти наслідки своїх вчинків – слухаючи історію безпосередньо від потерпілого, а не сухі факти, викладені адвокатами, прокурорами чи суддями. Так само неповнолітній правопорушник відчуває, що в нього є шанс все виправити – взяти на себе відповідальність, відшкодувати шкоду, при цьому не потрапити до колонії, а ресоціалізовуватися з отриманими інсайтами і підтримкою.

Підкреслюю, що укладення угоди в рамках відновного правосуддя можливе тільки за умови відшкодування шкоди потерпілому.

медіація

Які результати відновного правосуддя в Україні?

За статистикою Інституту миру і порозуміння, 90% усіх медіацій по Україні завершилися відшкодуванням збитків. Дві третини усіх справ, де застосовувалася медіація – завершилися примиренням сторін. 95% усіх угод було дотримано.

В онлайн-кінотеатрі DOCUSPACE декілька місяців тому завершився показ релевантного документального фільму фінського режисера Джона Вебстера "Віч-на-віч" – про те, чи можливе відновлення стосунків між людьми після скоєння злочину, і навіщо воно взагалі. Втім, на цьому ж сайті залишається запис відео-зустрічі експертів, які розказують про відновне правосуддя в Україні. Тоді ж в ефір вийшла також мати неповнолітнього, який був учасником програми відновного правосуддя.

Важливим моментом є також те, що часто в результаті медіації медіатор стає таким собі ментором для неповнолітніх правопорушників і в подальшому – прикладів таких взаємовідносин вже чимало, в тому числі по Україні. Трапляються також історії, коли по завершенню процесу медіації неповнолітній правопорушник здобуває довіру свого потерпілого – тоді вони домовляються про співпрацю або й дружні зустрічі. Як приклад, один неповнолітній учасник відновного правосуддя після медіації регулярно приходив до потерпілого на роботу, щоб допомагати йому з деякими завданнями.

Що у світі?

Відновне правосуддя успішно розвивається протягом останніх 50 років в США, Австралії, Новій Зеландії. Серед європейських країн воно законодавчо закріплено в Австрії, Бельгії, Великій Британії, Норвегії, Фінляндії, Польщі та Чехії.

До прикладу, у Нідерландах 82% усіх кримінальних справ у рамках відновного правосуддя також завершуються відшкодуванням шкоди і укладенням угоди про примирення.

Як знайти більше інформації або стати учасником програми відновного правосуддя?

На офіційному сайті Інститут миру і порозуміння можна знайти вичерпну інформацію про відновне правосуддя. Тут же можна заповнювати форми-заявки на участь в програмі, або телефонувати і дізнаватися деталі. Так само, якщо ви або ваші близькі стали учасниками кримінального провадження – ви можете попросити вашого адвоката, прокурора або суддю розказати про можливості укладення мирової угоди або відновного правосуддя у вашому конкретному випадку.

Який висновок?

Можливо все – навіть медіація в кримінальних справах.

Читайте також, як працює і не працює бізнес медіація, а також, як вирішити конфлікт в сімейній медіації.

507

Если вы нашли ошибку, пожалуйста, выделите фрагмент текста и нажмите Ctrl+Enter.

Добавить комментарий

Такой e-mail уже зарегистрирован. Воспользуйтесь формой входа или введите другой.

Вы ввели некорректные логин или пароль

Извините, для комментирования необходимо войти.
Загрузить еще

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: