Пессимистические киевские выборы
Уже зараз, за чотири дні до виборів, можна сказати, що наступний склад Київради буде погіршенням для розвитку міста та реалізації урбаністичних рішень.
Треба розуміти, що є два типи партій у місцевих радах – партії, орієнтовані на владу міста, і «незалежні», які в нашому випадку не мають посад і впливу в КМДА. Зараз у Київраді третина депутатів була обрана від незалежних партій (Свобода та Самопоміч/Київська команда). Можна по різному оцінювати окремих депутатів чи ці партії, але саме через них в офіційну політику міста заходила більшість адекватних рішень від громадських та експертних середовищ.
За прогнозами соціологів, у новій Київраді більшість складуть «УДАР», «Євросолідарність» та «Слуга народу». Усі вони є «партіями влади», тобто орієнтованими на захист КМДА від критики громадськості. Публічно вони, звичайно, будуть заперечувати свої зв'язки, але по факту всі вони матимуть посади в структурі КМДА.
Завданням цих партій зараз буде відбити гроші, витрачені на кампанію. А це можна зробити через роздачу землі під забудову, чорний нал від комунальних підприємств та роздачу тендерів «своїм». Зрозуміло, що всі ці речі є антиподами розвитку міста.
Активісти, які балотуються від цих команд або стануть партійними функціонерами, або будуть позбавлені мандатів. Це ми бачили вже не раз, тим паче зараз процедура позбавлення надзвичайно проста – достатньо рішення осередку партії.
Можуть також зайти «Батьківщина», «Перемога Пальчевського» та ОПЗЖ, які є класичними корупційними командами і які нічого хорошого реалізовувати не будуть. (Зауважу, у «Батьківщині» є пара адекватних кандидатів, але не факт, що мандати отримають саме вони).
Максимум, на що можуть розраховувати місцеві активісти, — це незалежна фракція «Голосу». Маленька (6 депутатів) або невелика (10-12 депутатів) залежно від результатів голосування і розпорошення голосів.
Таким чином, існує 3 сценарії майбутнього громадських ініціатив в Києві і всі вони песимістичні:
— Повна відсутність незалежних партій у Київраді, і як наслідок — неможливість просувати ініціативи громадськості взагалі.
— Маленька присутність незалежних партій і низька можливість просувати громадські ініціативи.
— Невелика присутність незалежних партії і зниження можливості просувати громадські ініціативи.
Тобто навіть за найкращого з цих сценаріїв ми отримаємо погіршення. А у випадку реалізації перших двох, в принципі можна починати шукати нове місто для еміграції. Навряд вам захочеться жити в тому, на що за 5 років перетворять Київ партії влади без контролю «опозиції».